Yenierice Köyü Banaz Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yenierice Köyü Banaz Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yenierice Köyü Banaz - Yenierice Köyü Bilgileri - Yenierice Köyü Sivaslı Hakkinda - Yenierice Köyü Resimleri
  Yenice, Uşak ilinin Banaz ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: BANAZ - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Zafer KABATEPE

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 43 km

  İlçeye Uzaklığı: 12 km

  Rakım: 1100 m

  Tarihi
  Köyün MÖ'den ve MS'dan tarihi olduğu yapılan kaçak kazılardan elde edilmiş antik değeri olan veya olmayıp evlerin duvalarında, çeşme sütunlarında,büyük ambar amaçlı küplerden vs. anlaşılmaktadır. Türkmen kayası olarka atlandırılan bölgeye gidilen yol üzerinde ki antik mezarlık alanında (kavak deresi içinde) gezilindiğinde kaçakçıların yaptığı kazılardan kalan kalıntılardan, kılaşar denilen (Eskiden kılıç Şehri tabir edilen)bölgeyi tarım amaçlı kullanan çiftçilerin pulluklarına takılıp getirilen küp gibi toprak eşyalardan, kara kuyu alanındaki yıkık ve taşlarını ev yapmak için köylülerce taşınmış mabet kalıntılarından anlaşılmaktadır. Köyün Türk yurdu olarak kuruluş tarihi oldukça yenidir.1800.yıllar içersinde bu yöreye gelindiği rivayettir. Bursa vilayeti kayıtlarının incelenmesi bize ayrıntılı bilgi vermektedir.Gelen göçebe yörük aileleri bağlı oldukları sancaktan ahır dağının batı bölgesini almışlar ve buraları yurt tutmuşlardır. Yenice köyünün ilk yerleşik ahalisi, iki Yörük ailesidir. Bölgeye yerleşen bu Yörük Türkmen ailelerinin Kaçar Yörükleri olduğu rivayet edilmektedir. Deveciler,Hacılar,Hatıplar,Mıdıklar,Çavdarlar,Gökv eller Emirler ... gibi sonraları ayrışan sülaleler oluşmuştur.Bu yörük ailelerinin kara keçili (küçük baş) ve Büyük baş hayvanları olduğu bilinmektedir.Köyün kurulduğu arazi tamamen ormanlık, dağlık ve engebeli bir yerdir. köy doğuda Balcı damı köyü ve ahır dağı, batıda şaban köyü kuzeyde Kaplangı ve corum köyleri güneyde Reşadiye ve Düzkışla köyleri ile çevrilidir.Fakat Düzkışa ve Reşadiye köyleri sonradan kurulmuş olup kuruldukları toprak alanları yenice ahalisinden koparılmıştır.

  Kültür
  Yenicede okullaşma 1930'lu yıllarda eğitmenlerce başlatılmış. 1950'li yıllarda ilköğretim diploma veren okullaşmaya geçmiş ve 8 yıllık eğitime geçilmesi zamanla gerçekleşmiştir.Fakat 1999 marmara depremiyle okulda çatlaklar oluşması nedeniyle 2. kademesi 2004-2005 öğretim yılından sonra Banaz Şehit Sadık Kozak Yibo'ya taşınmış olup şu an 3 sınıfla faaliyet yürümektedir. Kültürlü insanlarını göç yoluyla kaybetmiş köyde ikamet edenlerin kültür seviyesi düşüktür. Köye yazılı basın gelmemekte olup TV yayınları uydudan takip edilmektedir.Sevinin düşüklüğünden köyde kız kaçırmalar, kavgalar olmaktadır.Folklör yöresel olup düğünler de eski gelenekler sürdürülmektedir.

  Coğrafya
  Uşak iline 43 km, Banaz ilçesine 12 km uzaklıktadır.Köy iki tepe arasına sıkışmış olup doğusunda çayırlar denen düzlük alan ve batası bir kanyon şeklinde uzanmaktadır.

  İklim
  Karasal iklim hüküm sürmektedir.Kar kışın yoğun olarak yağmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 900 civarı.
  2000 957
  1997 860

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa bağlıdır.Orman köyü olması nedeni ile ormanda çalışan köylü sayısı bayağı fazladır köyden Avrupa ülkelerinde çalışanlarda mevcuttur. Bunun yanında Antalya-İzmir(Torbalı)-Adapazarı-Uşak Merkez ve Banaz İlçesi merkezinde ise Şehitler Mahallesi başta olmak üzere yoğun bir nüfusa sahiptir.Ekonomik durumları iyi olan Aileler Avusturya-Almanya ve Türkiyede ise çeşitli şehirlere dağılmış doğdukları köyleriyle irtibatı kısmen kopuktur.Köyde yer altı açısından pek çeşitli maden rezervleri olmakla beraber işletilen yoktur.Bir Marangoz atölyesi ,3 bakkal şeklinde market, 3 adet taşıma amaçlı minübüs ve 50 civarında traktör ile evlerde yem yapımında kullanılan değirmenler vardır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -Zafer KABATEPE
  2004 -Ahmet GİRGİN
  2003 -Ahmet ALAY(Vekil Muhtar)
  2003 -Fikret Duman(Merhum görevde öldü)
  1999 -Ramazan Yildirim(Merhum)
  1994 -Ramazan Yildirim(Merhum)
  1989 -Hasan Doğrul
  1984 -Hasan Doğrul
  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faal olmadığından eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca köyde sağlık evi, içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır.Telefon bağlıdır.3712124 (okul) Camisi ve Lojmanı mevcuttur.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yenierice Köyü Banaz Forum Tarih
Yenierice Köyü Sivaslı Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş