Yenidemirkapı Köyü Göle Ardahan

'Ardahan Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yenidemirkapı Köyü Göle Ardahan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Göle Yenidemirkapı Köyü Bilgileri - Yenidemirkapı Köyü Hakkında - Yenidemirkapı Köyü Tanıtımı - Yenidemirkapı Köyü Resimleri  Yenidemirkapı ,Ardahan'ın Göle ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: GÖLE

  İl: ARDAHAN

  İle Uzaklığı:56 km

  İlçeye Uzaklığı:12km

  Rakım:m

  Nüfus:

  2000:263
  1997:247

  TARİHİ :

  Bugün Yenidemirkapı Köyü’nde tarihte Göktürk İmparatorluğu'na bağlı Kimek Boylar Federasyonu 'nun bir üyesi olan Çabak Boyu ' nun torunları yaşamaktadır. Göktürkler'in yıkılmasının ardından Kimek Boylar Birliği Türgeş'lere bağlanmış, Türgeş hakimiyetinin zayıflaması ile de bir müddet bağımsız bir devlet olarak egemenliklerini sürdürmüşlerdir. Kimek Federasyonu’nu oluşturan boylar arasında siyasi birlik uzun süreli sağlanamamış olup boylar zamanla değişik bölgelere yayılmışlardır. Çabak Boyu bugünkü Gürcistan ’ın kuzey batısına doğru ilerlemiştir ve bu alana yerleşmiştir.Bu bölge Önce Büyük İran İmparatorluğu'nun hakimiyetine girmiş İran İmparatorluğunun zayıflamasıyla da Azerbaycan Hanlıkları Dönemi başlamıştır.Bölgeye hakim olmak isteyen İran ve Rusya arasındaki mücadele Rusyanın galibiyeti ile sonuçlanmıştır.1813 yılında Gülistan ve 1828 yılında Türkmençay Antlaşması'larının ardından Revan ve Nahçivan Bölgeleri Rus Hakimiyetine girmiş, Bölgede yaşayan Türk nufus Rus baskısı sebebi ile aralıklarla bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştır.Rusyanın bölgedeki Müslüman Türk nufusu göçe zorlayan politikaları 1870 li yıllarda iyice sertleşmiştir. Gürcistan'ın Kuzeybatı 'sında bulunan Çabaklı Göl bölgesinde yaşayan Terekeme Türkleri’nin bir kolu olan Çabak Boyu, 1877-1878 tarihleri arasında yapılan 93 Harbi olarak da bilinen Osmanlı - Rus savaşı öncesinde , Ardahan’a göç etmiştir. Bugün Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Yenidemirkapı köyü olarak bilinen bölgeye yerleşmişlerdir, daha sonra bu gruba bağlı bir kol ayrılarak, Alagöz köyüne yerleşmiştir.

  Yenidemirkapı isminin kökenlerine dair bölgede en yaygın anlatılan efsane ise şu şekildedir. Kur'an-ı Kerim 'de Ye'cüc ve Me'cüc ismiyle geçen yıkıcı ve zalim kabilelerre karşı, mazlum halkı korumak için Zülkarneyn Demir Kapı denilen yerde kapıları sağlam demirden surlar yaptırarak Ye'cüc ve Me'cüc kaviminin Batı'ya geçmesini engellemek istemiş.Yapılan bu surların girişindeki demir kapının diğer bir adı ile çor kapısının güvenliğinden, Göktürk Devletinin Batı uç akıncı beyliklerinden biri olan Çabak Beyliği'ni sorumlu kılmıştır. Osmanlı’nın Rusya ile sınırı olan göç ettikleri bu yeni bölgeye de bu efsanenin etkisi ile Yenidemirkapı demişlerdir.

  Kültürü :

  Fevkalede zengin bir halk edebiyatına sahiptirler.İçlerinde düzgün ve olgun bir ifade ile saatlerce ve hatta günlerce masal ve hikaye söyleyenler mevcuttur.Eski ve yeni birçok halk aşık ve şairi vardır. Muhtelif zamanlarda yetişmiş ve bu ağızda şarkı ve şiirler yazmış olan bir çok Halk ozanı tespit edilmiştir. Köyü oluşturan Cabak Boyu ile ilgili pek çok efsane mevcuttur. Mahalli kahramanları olan Hüseyin Bey'le ilgili halk hikayeleri bulunmaktadır. Zengin bir yöresel mutfağa sahiptirler.Meşhur yemekleri : "Hangel,Feselli,Fetir,Lalanga,Velbak, Bozbaş,Kayganak,Haşıl,Helva,Kaymak Helvası,Erişte Pilavı ,Erişte Çorbası,Katmer,Kete,Nezik,Kuymak,Hasuda,Pişi, Mafiş,Lokma,Piti,Kesme Aşı olarak terekeme lehçesiyle adlandırılır.

  Coğrafya

  Ardahan iline 56 km, Göle ilçesine 12 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. [[Sağlık ocağı vardir dr yoktur ]. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yenidemirkapı Köyü Göle Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş