Yenice Köyü Enez Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yenice Köyü Enez Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Enez Yenice Köyü - Yenice Köyü Hakkında - Yenice Köyü Tanıtımı - Yenice Köyü Resimleri
  Yenice, Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: SÜLEYMAN TAKATAK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tarihi

  Köy, Rumlardan kalmadır ve o dönemdeki adı Mayıstro'dur. Şimdiki adının ise nereden geldiği bilinmemekte ancak yöre halkının Rumlardan alınan bu köyü yeniden yerleşim bölgesi olarak kabul ederek yeniden anlamında Yenice olarak isimlendirdiği rivayet edilmektedir. Türkler 1916 yılında Selanik Gevgeli ilçesi Bağdansa Köyünden 120 hane olarak gelerek Rumlardan kalan bu köye yerleşmişlerdir. Köyde, rumlardan kalma; evler, iki adet tarihi çeşme, 15 kuyu vardır. Doğu yönünde eski bir manastır kalıntısı bulunur. Yine bu kalıntının yanında Büyük İskender döneminden kalma 2 adet tarihi küçük taş köprü vardır. Aynı alan ulu çınar ağaçları arasında kalmıştır. Yine burada bulunan bir mağaranın zamanla sığınak olarak kullanıldığı bilinmektedir. Prof. Dr. Tayyip Gökbilgin "Edirne ve Paşa Livası" adlı eserinde köyün, II. Bayezid tarafından Edirne'de kurulan Külliye'ye vakfedildiğini belirtmektedir. Bazı Yunan kaynaklarında ise; 1914 yılında Rumların kaçarak bu köyü boşaltmalarından sonra, 1918 yılına kadar ve 1920-1922 arasında işgal yıllarında boş kaldığı belirtilmektedir. Ancak bu tez yörede yaşayan yaşlı kişilerce kabul edilmemektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Edirne iline 164 Km, Enez ilçesine 6 Km. uzaklıktadır. Dünyanın kendini temizleyen tek körfezi olan Saros Körfezi'ne köyden ulaşım olup 8 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 - 1060
  2000 - 1062


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ekilebilir tarım arazisi 18.000 dekar olup 12.000 dekarında sulama yapılmaktadır. Sulama 14 adet yeraltı sulama kuyusuyla yapılmaktadır. Hayvancılıkla uğraşan halk için 4.000 dekar mera mevcuttur. Ayrıca köyde promosyon ürünleri yapan Medesan adlı bir firma uzun yıllar faaliyet göstermiştir. Şu anda faaliyetine devam etmemektedir. Günümüzde ise Tülümen Madencilik AŞ. kedi kumu imal ederek yurt dışına ihraç etmektedir. Ayrıca köyde kol saaati imal eden bir atölye olup yaklaşık 80 kişiye istihdam sağlamaktadır. Köy sahile 8 km. uzaklıkta bulunmasına rağmen köyde geçimini balıkçılıkla sürdüren aile bulunmamakta, balıkçılık tüm köy halkınca hobi olarak yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köydeki mevcut ilköğretim okulu 2007 yılında yeniden inşa edilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi tamamlanmış olup 2007 yılı bitimi itibarı ile faaliyete geçecektir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi olduğu halde faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol ve Yenice Köyü-Saros Körfezi sahil yolu asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy İlköğretim okul bahçesinde spor kompleksi çalışmaları %50 oranında tamamlanmış olup 2010 yılında faaliyete geçecektir. Ayrıca çalışmaları devam eden baraj çalışmaları sürmekte olup, tamamlandığında bölgenin köy muhtarlığınca mesire alanına çevrileceği bilinmektedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yenice Köyü Enez Forum Tarih
Nevruz Köyü İbrahim Bodur İlköğretim Okulu Bilgileri Yenice Çanakkale Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Ocak 2012
Akcakoyun Yatılı İlköğretim Okulu Bilgileri Yenice Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 13 Ocak 2012
Yenice Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yenicekaya Köyü Hakkında Bilgi Sarayönü Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yenice Köyü Hakkında Bilgi Seydişehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş