Yenicami Köyü Terme Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yenicami Köyü Terme Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Samsun İli Köyleri - Yenicami Köyü Hakkında -Yenicami Köyü Tanıtımı - Yenicami Köyü Resimleri

  Samsun

  Bilgiler

  Nüfus 737 (2000)

  Koordinatlar

  Posta Kodu 55600

  Alan Kodu 0362

  Yönetim

  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi

  İl Samsun

  İlçe Terme


  Yenicami, Samsun ilinin Terme ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi


  200 yıllık geçmişi olan yerleşik halkın ikamet ettiği küçük ve şirin bir köydür. Tahta cami olarak bilinen köyün girişinde yeşilliğin gölgesinde misafir bekleyen bu camii, belki de bize bu köyün tarihi hakkında bize bilgi veriyor.içinde yapım tarihi olarak arap harfleri ile 1254 tarihi bulunmuş olsa bile bazı tarihçiler bu tarihin daha eski olabileceğini belirttiler.camide şuan sadece cuma namazları ve bayram namazları kılınıyor.cami tarihi yapısı itibariyle çevre köylerden gelen cemaatede ev sahipliği yapıyor.

  Kültür


  Köyün gelenek olarak adetlerine bağlı, genelinde kafkasyadan göçme halkın yerleştiği için daha çok dil de cerkesce konuşulur. Yemeklerin de yaşam tarzında da cerkes gölenekleri görülür. Düğün ve nişan törenlerin de kendine özgü halk oyunları ile görenleri büyülemesi ile biliniyor.ayrıca köyde çerkes halüzü olarak bilinen yiyecek çok yapılıyor.halüz günlerinde köy halkı biraraya gelerek dayanışma sergiliyorlar.

  Coğrafya


  Samsun iline 55 km, Terme ilçesine 7 km uzaklıktadır. İçerisinden geçen küçük nehir ile doğal güzelliğinden ayrılmamıştır. dört mahalle adı altında ayrılmıştır. orta mahalle, yukarı mahalle, aşağı mahalle koyunlu mahallesi.

  Ulaşım


  Samsun ordu karayolu üzerinde 50. km de çarşamba ilçesine 20 terme ilçesine 10 km uzaklıkdadır. Elmaköy üzerinde bulunan tem yolu ile elma köyü içinden yaklaşık 3 km uzaklıkda bulunmakdadır.daha çok kısa olması nedeniyle elma köy üzerinden tem yolu üzerine çıkılıyor hafta günleri yani pazartesileri köy halkı ihtiyaçlarını karşılamak için termeye gidiyor bunuda köyün arabaları vasıtasıyla gerçekleştiriyorlar.elma köyü içinden 3 km söğütlü köyünü kullanarak 5 km termenin çıkışında olan dereyi kullanarak ise 7 km olmaktadır.

  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Nadirende olsa bazı kışlar sert geçer.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 309

  2000 737

  1997 710

  Sosyal Hayat


  Köy halkı akşamları birlikde olduğu tek eğlence alanı belki de köyün girişine 300 metre uzaklıkdaki kahvehanedir. Köyde aktivite olarak bir büyük saha bulunuyor. Okul bahçesine bulunan basketbol sahası da gençlerin tercih ettiği noktalardan biri.Kışları sakin olan köy yazın gelmesi ile canlanmaya fındık sezonunun açılması ile de hayat tüm canlılığını bu köyümüzde de görülüyor. Özellikle gençlerin ve fındık çalışanlarının köye sezonluk ilgisi 30 günle sınırlı kalıyor.Sonraları köy doğal sessizliğine bürünüyor.  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün geneli fındık tarımı yapmakla beraber kendi tarımsal ihtiyaçlarını karşılar biçimde bahçe üretimide yapmaktalar.Tarım ve hayvancılık dışında sanayi, inşaat, sektöründe büyük potansiyeli bulunuyor bu köyün.xxxxxfx

  Komşuları


  yenicami köyünün komşuları arasında beşikli, elma köy, kuşçulu, köybucağı, söğütlü, gündoğdu köyleri bulunmaktadır...  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - Yusuf Soyyiğit

  2004 - Yusuf Soyyiğit

  1999 - Şahin Yılmaz

  1994 - Bekir Gümüş

  1989 - Bekir Gümüş

  1984 - Emin Subaşı


  Altyapı bilgileri


  Köyde ilkokul-5'e kadar vardır. Köyde, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve içme suyu vardır.Kara yolu yenilenmiştir.

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yenicami Köyü Terme Forum Tarih
Yenicami Köyü Hakkında Bilgi Beşikdüzü Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Yenicamili Köyü Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 12 Mayıs 2010
Yenicami Köyü Güneysu Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş