Yeni Zelanda - Yeni Zelanda Hakkında Bilgi

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda Mavi_inci tarafından 31 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yeni Zelanda - Yeni Zelanda Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni Zelanda - Yeni Zelanda Nerede - Yeni Zelanda Hakkında
  Bilgi


  Yeni Zelanda, Güney Büyük Okyanus'da bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 1.200 mil (2.000 km) güney doğusunda yer almaktadır. Başlıca iki büyük (North Island ve South Island) ve birçok küçük adadan oluşur.  Başkent Wellington
  Resmî dil(ler) İngilizce(de facto), Maori dili,Yeni Zelanda İşaret Dili (NZSL)
  Yönetim biçimi Anayasal Monarşi - Kraliçe II. Elizabeth - Genel Vali Anand Satyanand - Başbakan John Key - İlan etti 26 Eylül 1907
  Yüzölçümü - Su (%) 2.1
  Nüfus - 2009 tahmini 4,317.352 (122)
  Para birimi Yeni Zelanda Doları (NZD)


  Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'dur. Üzeri kar kaplı dağ manzaraları ile bilinen bir ülkedir. En büyük ve en kozmopolit şehri Auckland'dır.


  Tarihçe

  Yeni Zelanda’ya ilk kez 1000 yıl önce Polinezyalı Maoriler yerleşmiştir. Maoriler iyi örgütlenmiş, kan bağı ile gelen şefler ve güçlü rahipler tarafından yönetilen bir kabiledir.
  Adaya ilk ayak basan beyaz adam, 1642 yılında Hollandalı Abel Tasman olmuştur. Ancak Kaptan James Cook’un 1769 ve 1779’daki gezilerine kadar adalar herhangi bir yönetime bağlı kalmamış ve keşfedilmemiştir. İngiliz göçmenler, 1840 yılında İngiliz hakimiyeti kurulunca adaya yerleşmeye başlamışlardır. Wellington bu tarihten sonra kurulmuştur. Yeni Zelanda’ya 1852 yılında kendi hükümeti tahsis edilmiştir ve sonraki yüzyılda ülke yatırım, iletişim ve tarımsal üretimde hızlı bir gelişme kaydetmiştir.
  İklimi

  Yeni Zelanda - Yeni Zelanda Nerede - Yeni Zelanda Hakkında Bilgi
  Yeni Zelanda'nın Güney Yarımküre'de veya ekvatorun güneyinde olması, mevsimlerin kuzey yarım küredekilerin tam tersi olması anlamına gelir. Yazın en sıcak ayları Ocak ve Şubat olup en soğuk aylar Haziran ve Temmuzdur.


  Genellikle ılıman bir iklime sahip olup, ülkenin kuzey kesimleri suptropikal iklimin etkisi altindadir. Kışın, Guney Ada'nın (South Island) iç kesimleri -10 dereceye kadar inerken, Okyanus kıyıları daha yumuşak ve yağışlı bir iklime sahiptir. Yazlari 20-33 dereceler arasında olup oldukça da güneşlidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeni Zelanda Yeni Forum Tarih
Yeni Zelanda Coğrafyası Hakkında Bilgiler Ülkeler Coğrafyası 11 Mart 2011
Yeni Zelanda Milli Marşı - Yeni Zelanda Ulusal Marşı Ülke Kültürleri 5 Ocak 2011
Yeni Zelanda Hakında Genel Bilgiler ve Eğitim Sistemi Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 9 Aralık 2009
Dünyanın bir başka ucu:yeni zelanda Yabancı Tatil Yerleri Hoteller 26 Eylül 2009
YENİ ZELANDA Ülkesinin Coğrafi Verileri Nüfus Bilgileri Ülkeler Coğrafyası 2 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş