Yeni yıla yeni düzenlemeler

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda NeslisH tarafından 2 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Yeni yıla yeni düzenlemeler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara - Kaçak işçi çalıştıranlara 5 yıl süreyle kamu ihalelerine katılamama cezası geliyor. Kamunun taşıt kullanımındaki keyfiliğin önüne geçilmesi için Taşıt Kanunu değişecek, Yeni Gelir Vergisi Kanunu da 2009 yılının ilk yarısında yürürlüğe girecek.

  Hükümetin 2009 yılı hedeflerine göre, kayıt dışı istihdamla mücadele amacıyla Kamu İhale Kanununda da değişiklik yapılacak. Bu çerçevede, kayıt dışı işçi çalıştırdığı saptanan işverenlerin tüzel kişi olması halinde söz konusu tüzel kişilik, ayrıca bunların ortakları ve onların da ortak olduğu diğer şirketler 5 yıl süreyle kamu ihalelerine katılamayacak.

  Etkili ve verimli bir vergi sistemi oluşturulmasına yönelik çalışmalar kapsamında, serbest piyasa ekonomisiyle uyumlu, yatırımları ve istihdamı destekleyen, vergiye uyumu arttırarak, kayıt dışılığı azaltan yeni Gelir Vergisi Kanunu da önümüzdeki yılın Haziran ayı sonuna kadar yürürlüğe girecek.

  Gelir İdaresi Başkanlığının koordinatörlüğünde hazırlanan Kayıt dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı da, yılın ilk çeyreğinde hayata geçirilecek. Plan doğrultusunda, kayıt dışılıkla mücadelede toplumsal duyarlılığın artırılmasına dönük faaliyetlerde bulunulacak. Vergi kayıp ve kaçağının boyutu ile ilgili yöntemler araştırılacak ve buna ilişkin tedbirler
  uygulamaya konulacak.

  Belediye ve İl Özel İdarelerinin gelirlerinin artırılmasına yönelik düzenlemenin de 2009 yılı içerisinde çıkarılması öngörülürken, sağlıkta da kalite-maliyet etkinliğinin sağlanması için Sağlık Harcamaları İzleme ve Değerlendirme Komisyonu oluşturulacak.

  2009 yılı düzenlemeleri

  Hükümetin 2009 Programı uyarınca yeni yılda uygulamaya girmesi beklenen bazı düzenlemeler şöyle:

  -Kamuda taşıt kullanımı ve harcırah sistemi yeniden düzenlenecek. Kamu harcama sisteminde etkinlik, şeffaflık ve hesap verebilirliğin artırılmasını sağlamak amacıyla günümüz şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun yeni bir Taşıt Kanunu ile Harcırah Kanunu hazırlanacak. Taşıt Kanunu ile kamu araçlarının keyfi kullanımı engellenecek ve Taşıt İzleme Sistemi kurulacak.
  Kamuda taşıt kullanımı ve harcırah sistemine ilişkin düzenlemeler, 2009'un ilk yarısında gerçekleştirilecek.

  -Kamu varlık envanteri çıkarılacak. 2009 yılı Haziran sonuna kadar teknik bir rapor hazırlanacak.

  -Sağlık hizmetlerinde kalite-maliyet etkinliğinin sağlanması için sağlık harcamaları sistematik olarak izlenecek, değerlendirilecek ve gerekli stratejiler geliştirilecek. Bu amaçla Sağlık Harcamaları İzleme ve Değerlendirme Komisyonu
  kurulacak. Bu düzenleme de, yılın ilk yarısında hayata geçirilecek.

  -Kamu mali yönetiminde mali kurallar belirlenecek. Mali kurallar, Türk kamu mali yönetim sistemine entegre edilecek.

  Harcama reformu

  -Türkiye'de bireysel ve kurumsal tasarrufların artırılması ve sermaye birikim sürecinin hızlandırılmasına dönük çalışma yapılacak.

  -Kamu harcama yönetimi reformu çalışmalarına hız verilecek. Bu çalışmada, kamu harcamalarının etkililiği, verimliliği ve alternatif maliyetleri gözetilecek. harcama programı yeniden düzenlenecek. Bu çalışma da, yılın ilk yarısında tamamlanacak.

  -İç denetim alanında Merkezi Uyumlaştırma Birimi kurulacak.

  -Gelir vergisi Kanunu yeniden düzenlenecek. Haziran sonuna kadar yürürlüğe sokulması planlanan yeni Gelir Vergisi Kanunu ile kentsel rantlara vergi gelecek, küçük esnaf, yıllık bir harç karşılığında vergi dışı bırakılacak, vergi kayıp ve kaçağı ile mücadelede yeni güvenlik müesseseleri devreye sokulacak.

  -Belediye ve il özel idareleri öz gelirlerinin artırılmasına yönelik düzenleme hayata geçirilecek.

  -KİT Yönetişim Kanunu hazırlanacak. Bu düzenleme de yıl sonuna kadar çıkarılacak.

  -KİT'lerin 2010-2014 dönemine ilişkin Stratejik Planları tamamlanacak.

  -Elektronik fatura, elektronik belge ve elektronik defter projeleri hayata geçirilecek, muhasebe kayıtlarının elektronik ortamda saklanması sağlanacak. Bunun için hukuki ve teknik altyapı oluşturulacak.

  -Akaryakıt kaçakçılığını önlemeye yönelik alınan tedbirlerin etkisinin ölçülmesi için 3'er aylık dönemlerle raporlar hazırlanacak. Yıl sonunda da sonuçlara ilişkin Etki Analizi Raporu düzenlenecek.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeni yıla yeni Forum Tarih
Yeni yıla sensiz giriyorum sözleri Yerli şarkı sözleri 21 Aralık 2011
Türkiyenin En Büyük Yılanı Diğer Hayvanlar 13 Aralık 2011
Harika Forum İmzaları - Bu İmzalara Bayılacaksınız Hepside Yeni Hepside Farklı Signatür (İmza) Resimleri 12 Mart 2011
Sayilarla Hiragana ve Yeni Kelimeler - Japonca Dersleri Japon Dili Ve Edebiyatı 27 Şubat 2011
Erol Evgin Yeni Yıla Sensiz Giriyorum 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 15 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş