Yeni teşhis yöntemi!

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Yeni teşhis yöntemi! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni teşhis yöntemi!

  [​IMG]

  Meme kanseri, idrar tahliliyle belirlenebilecek!

  Araştırmacılar, meme kanseri hücrelerinin yayılmasında etkili olan bir proteini keşfettiler ve bu proteini saldırgan meme kanseri olan kadınların idrarlarında belirlediler.

  ABD'de Boston Çocuk Hastanesi'nden bilim adamlarının çalışmasında, bu protein ve proteini kontrol eden genin lipocalin 2 (Lcn2) olduğu belirtilerek, Lcn2'nin, genellikle östrojen reseptörü negatif meme tümörleriyle ilgili genler arasında yer aldığı kaydedildi.

  Çalışmada, östrojen negatif tümörlerinin genellikle tamoxifen kullanılan, tedavisi daha zor vakalar olduğuna işaret edildi.

  Lcn2'nin, tümörlerin meme kanallarına sızdığının bilindiği kaydedilen çalışmada, Lcn2'nin vücut sıvılarında belirlenebilme olasılığının ve hastalığın durumuyla bağlantısının olup olmayacağının değerlendirildiği belirtildi.

  “Proceedings of the National Academy of Sciences”da yayımlanan çalışmada, sağlıklı kadınların ve metastatik meme kanserli kadınların idrar örneklerindeki Lcn2'nin düzeylerinin incelenmesi sonucu, kanserin yayıldığını bilinen kadınların idrar örneklerinde Lcn2 düzeyinin daha yüksek çıktığı vurgulandı.

  Acısız bir yöntemle hastanın durumu hakkında bilgi alınmasının yolu bulunan çalışmada, ayrıca bu proteini etkileyecek ilaçların meme kanserinin tedavisine yararı olabileceğine işaret edildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeni teşhis yöntemi Forum Tarih
Mesane kanserinde yeni teşhis Genel Sağlık 16 Mart 2009
Mesane kanseri teşhisinde yeni yöntem: idrar testi Genel Sağlık 6 Şubat 2009
Merhaba Aranıza Yeni Katıldım. Aramıza Yeni Katılanlar 22 Mayıs 2017
Yeniçeri ocağını hangi padişah kaldırdı kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Coğrafi keşifler sonrası yeni ticaret yollarının bulunmasının devletlerin gelişmesine katkıları Eğitim Bilgileri 7 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş