Yeni Renault Fluence Resmi-Yeni Renault Fluence ResimLeri

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yeni Renault Fluence Resmi-Yeni Renault Fluence ResimLeri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni Renault Fluence Resmi-Yeni Renault Fluence ResimLeri  [​IMG]

  Renault, Megane Sedan’ın yerine geçecek Fluence’ın üretimini Türkiye’ye verdi [​IMG]

  Türkiye’de popüler orta sınıf sedan modeller arasında yer alan Megane Sedan’ın yerine geçecek Fluence, 110 milyon euro’luk yatırımla Türkiye’de üretilecek. Aşamalı olarak 80’den fazla ülkede satışa sunulacak yeni Fluence, kasım ayında Türkiye’de piyasaya çıkacak.

  Bursa fabrikasının, Renault üretim tesisleri arasında ayrıcalıklı konuma sahip olduğunu kaydeden Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, Renault’nun ürün gamında önemli bir model olan Fluence’ın üretiminin kendilerine verilmesinin de bunun bir kanıtı olduğunu söyledi. Renault’nun Türkiye’ye her zaman inandığını hatırlatan Tunalıoğlu, “Sektörün ve Türk ekonomisinin yaşadığı zor dönemde bile ürün gamının en iyi ve yeni modelini Türkiye’de üretme kararıyla bu güvenini bir kez daha gösterdi” diye konuştu.


  Üçüncü vardiya başlayacak

  Yılda 100 bin adet üretilmesi planlanan Fluence’tan bu yılın sonuna kadar 7-8 bin adet üretilecek. Eylül ayının ikinci haftasından itibaren Megane Sedan’ın bantlara veda edeceğini ve Fluence modelinin, kriz sonrasına hazırlığın işaretleri anlamına geldiğini belirten Tunalıoğlu, şöyle dedi:

  “Kriz nedeniyle geçen yıl 360 bin adetlik kapasitemizin tamamını kullanamamıştık. Bu yıl da 290 binler civarında olacağını tahmin ediyoruz. Fluence ile kapasitemizin daha büyük bir bölümünü kullanmak ve üçüncü vardiyamızı yeniden devreye almak istiyoruz.”

  Tunalıoğlu, araç için 110 milyonu Oyak Renault tarafından olmak üzere, toplam 250 milyon euro harcandığını da sözlerine ekledi.


  Yeni bir başlangıç


  Aracın Megane Sedan’dan tamamen farklı olduğunu kaydeden Tunalıoğlu, “Fluence, tamamen yeni bir başlangıcı ifade ediyor. Bu nedenle de farklı bir isimle üretilecek. Böylece Fluence, Megane serisinden ayrı bir araç olacak” ifadesini kullandı.

  Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da, 2003 yılında pazara sunulan ve 519 bin adet üretilen Megane 2 Sedan’ın, Türkiye’de bugüne kadar 143 bin adet satıldığını hatırlatarak, “Türkiye sedan otomobillerin ağırlıkta olduğu bir pazar. Megane Sedan’ın başarısı ortada. Fluence’ın da bu başarıyı tekrarlayacağına, hatta ileriye ***üreceğine inanıyoruz” dedi.

  [​IMG]

  Daha önce de birçok yeni model üretildi

  Oyak Renault Bursa fabrikası daha önce de Renault Megane Wagon’un dünyadaki tek üretim merkezi olmuştu. Üretimi 2 hafta sonra sona erecek Megane 2 Sedan’ın üretimi yine sadece Bursa fabrikasında yapılmaktaydı. Halen üretimi devam eden Clio modelinin Station Wagon versiyonu olan Grand Tour’un tek üretim merkezi yine Bursa.

  Fluence araçlar Asya pazarı hariç tüm dünyaya Bursa’dan gönderilecek.


  160 Türk mühendis çalıştı


  Kasım ayında Türkiye’de pazara sunulacak Fluence, Kore pazarı için bazı değişikliklerle ve Samsung markasıyla üretiliyor. Ancak aracın Kore dışında orta ve doğu Avrupa, Rusya’nın da aralarında bulunduğu 82 ülke için üretimi sadece Türkiye’de gerçekleştirilecek.

  Oyak Renault Fabrika Proje Direktörü Teoman Yücel, Fluence’ın Türk, Fransız, Kore ve Japon mühendisler tarafından geliştirildiğini, bu amaçla Bursa’dan 160 Türk mühendisin görev yaptığını söyledi. Fluence’ın Megane Sedan’a göre 12 cm daha uzun, 3 cm geniş olduğunu söyleyen Yücel, prototipin Fransa’daki Technocentre’da yapılmasına karşın aracın 122 adetlik ön üretimlerinin Bursa’da gerçekleştirildiğini bildirdi. 9 adet Fluence’ın toplam 340 bin kilometre test edildiğini anlatan Yücel, bunun 60 bin kilometresinin Türkiye’de gerçekleştiğini anlattı.


  Fluence’ın özellikleri

  - İlk etapta 1.6 lt (110 HP) benzinli ve 1.5 lt hacimli (85 ve 105 HP) dizel motorlu olacak
  - Araçta çift bölgeli klima bulunacak
  - MP3 özellikli CD çalar, bluetooth bağlantısı, USB ve ipod girişleri de mevcut olacak
  - Aracın ilk giriş seviyesinden itibaren ABS fren sistemi sistemi standart
  - Eskisinden daha geniş olarak 530 desimetreküp bagaj hacmi var
  - Ekstra navigasyon 500 euro’dan daha düşük fiyata satılacak
  - Dizel motorlarının tümü çevreci özelliği taşıyor
  - Araç kartla çalışıyor
  - Üst donanımlarında ESP ve 6 havayastığı var
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeni Renault Fluence Forum Tarih
Renault'tan Yeni Otomatik Dizel Geldi Motorlu Araçlar Dünyası 26 Aralık 2010
Renault Yeni Yarış Aracı R30 Bilgileri Motorlu Araçlar Dünyası 13 Nisan 2010
Renault Yeni Megane Coupe-Cabriolet bilgileri Motorlu Araçlar Dünyası 13 Nisan 2010
Yeni Renault Kangoo Maxi Motorlu Araçlar Dünyası 13 Şubat 2010
2010 Model Yeni Renault Megane RS Motorlu Araçlar Dünyası 6 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş