Yeni Atom'a Yeni Yonga

'İnternet ve Network' forumunda Siraç tarafından 15 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Yeni Atom'a Yeni Yonga konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni Atom'a Yeni Yonga

  Intel tarafından Atom'u yayma ve geliştirme çabaları durmadan devam ederken, performans artışının yanı sıra bir de yeni yonga var. Atom N280 ve GN40 yongasında neler var?


  Intel'in Atom işlemcisi yeni güncellemelerle gündemde. 2009'un ikinci yarısında kendizine eşlik edecek diğer bir yongayla piyasada boy gösterecek olan Atom N280, 1,66 GHz'lik hızıyla, N270'e göre 60 MHz667 MHz'e çıkıyor. Her ne kadar işlemcide bu girişimlerden sonra da çok fazla bir performans artışı beklemesek de, N280'e eşlik edecek olan GN40 yongası, değişimin esas mimarı olacak. Çünkü, şu anki Atom işlemcilere eşlik eden yonga seti 945GSE, işlemcinin kendisinden daha fazla enerji tüketiyordu.


  [​IMG]

  GN40 Hayatı İyileştirecek

  GN40, Intel'in Atom için yeni yonga olacak. Daha iyi bir tümleşik grafik performansı sunması beklenen GN40, tahminlere göre kuzey ve güney köprüsü görevlerini bir arada sunacak. Yani tek bir tümleşik sistem yongası şeklinde çalışacak. Şu an için yeni yonga hakkındaki tek somut bilgi Sadece yeni işlemcinin netbook'lara ekleyeceği maliyet 15-20 dolar civarında olacak. Yeni yonganın ise en iyi ihtimalle maliyetleri düşürmeyeceğini, ama güney köprüsü özellikleri barındırırsa da yükseltebileceğini söyleyebiliriz.

   

 2. LogSgLe

  LogSgLe Üye

  Intel yongada çok geri kaldı okadarki atom işlemci yongadan daha az watt güç çekiyor daha az ısınıyor ve atom işlemci pasif ( fansız ) soğutulabilirken yonga fanlı bir soğutucu ihtiyacı duyuyor. bu durumdan faydalanan ati x2 işlemcilerini hız düşürerek ve düşük güç tüketimli ileri eknoloji yongaları kullanarak aynı sonucu elde edebiliyordu.Intelin bunu kesinlikle yapması gerekiyordu ...
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş