Yeniçeri Ocağı hakkında bilgiler (Osmanlı İmparatorluğu)

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yeniçeri Ocağı hakkında bilgiler (Osmanlı İmparatorluğu) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeniçeri Ocağı nedir, Yeniçeri Ocağı hakkında bilgi, Osmanlıda yeniçeri ocağı

  Yeniçeri, Osmanlı Devleti'nde askerî bir sınıftı. Kuruluşunu Orhan Gazi veya I. Murad dönemlerine dayandıran görüşler bulunmaktadır.Ocağın banisi Hünkar,Hacı Bektaş-ı Veli'dir. Yeniçeriler, Padişah'a bağlı Kapıkulu Ocakları'nın piyade kısmıdır. Osmanlı Devleti'nin sınırlarının genişlemesi ile, kuruluşundan bir süre sonra gayr-i müslim çocukların 8-18 yaşlarında alınarak müslüman bir asker yetiştirilmesi (devşirme) ile oluşturulmaya başlanmış, 17.yy.dan itibaren tekrar müslümanlardan da Acemi Ocağı'na alım yapılmaya başlandı. Devletin ilk yüzyıllarında çok yararlı olan ve Türklerin Rumeliye yerleşmesinde etkili olan bu sistem, daha sonra bozulması ile değişik sorunları birlikte getirdi. Yeniçeri ocağı II. Mahmud tarafından 1826'da kaldırıldı.

  Yeniçeri ocağının kuruluş nedeni:

  Yerel toplanan kuvvetlerin eğitim ve disiplinde yetersiz olması ,mevcud askerin azlığına rağmen, fetihlerin çoğalıp sınırların genişlemesi ve eldeki askerin de bu sınırları koruyamaz duruma gelme endişesi idi.

  Yeniçeriliğin ilk kuruluşunda, orduya bin kadar yeniçeri alınmıştı. Bunların her yüz kişisine komutan olarak daha önce Türklerden meydana getirilen yaya askeri usûlüne uygun olarak bir "Yayabaşı" veya 'Çorbacı' tayin edilmiştir.

  Yeniçeri ocağının genel yapısı:

  Yeniçeriler, başlarına börk ismi verilen beyaz keçeden bir başlık giyerlerdi. Bunun arkasında ise yatırtma denilen ve omuza kadar inen bir parça yer almaktaydı. Yeniçeriler börklerini eğri, subayları, Çorbacılar da düz giyerlerdi. Fâtih kanunnâmesinde belirtildiğine göre yeniçeri taifesine her yıl beşer zira lacivert çuha ve otuz iki akça "yaka akçası" ile her birine başına sarması için altışar zira astar verilmesi hükmü konmuştu.

  Her Yeniçeri bölüğüne "Orta" denirdi. Her ortanın da komutanı olan ve "Çorbacı" denilen bir subayı bulunurdu. Sekban ve Ağa bölüklerinde bu komutana "Bölükbaşı" denirdi. Yeniçeri ocağının en büyük komutanı "Yeniçeri Ağası" idi. Yeniçeri Ağası, ocağın kuruluşundan 1451 yılına kadar ocaktan seçilirken bu tarihten sonra Sekbanbaşılardan tayin edilmeye başlandı. Bununla beraber bu kanun daha sonra değiştirilerek ocağın dışından olan kimseler de tayin edilmiştir.

  Yeniçeri Ocağı'nın en büyük komutanı olan Yeniçeri Ağası'ndan başka Sekbanbaşı, Ocak Kethüdası veya Kul Kethüdası, Zağarcıbaşı, Turnacıbaşı, Muhzir Ağa ve Baş çavuş da ocağın büyüklerindendi. Bunlardan başka bir de "Yeniçeri Efendisi" denilen ocak kâtibi vardı.

  Yeniçeriler, maaşlarını (ulûfe) üç ayda bir alırlardı. Bu konuda ocağın en büyük âmiri olan Yeniçeri Ağası ile herhangi bir nefer arasında fark yoktu. Onun için Yeniçeri Ağası da bu ulûfe işine dahil edilirdi. Ulûfe, pâdişahın nezâretinde büyük bir törenle her ortaya torbalar halinde tevzi edilirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeniçeri Ocağı hakkında Forum Tarih
Yeniçeri Ocağı Nedir, Yeniçeri Ocağı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 6 Aralık 2011
Yeniçeri Ocağının Kuruluşu Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 20 Mayıs 2011
Yeniçeri ocağını hangi padişah kaldırdı kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Yeniçeri Ocağı askerlerinin özellikleri nelerdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017
Yeniçeri Ocağı Ne Zaman Kaldırıldı Tarihi Bilgiler 12 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş