Yemlik Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yemlik Köyü Hakkında Bilgi Köprüköy Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köprüköy Yemlik Köyü - Yemlik Köyü Hakkında - Yemlik Köyü Tanıtımı - Yemlik Köyü Resimleri
  İlçe: KÖPRÜKÖY

  İl: ERZURUM

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 68

  İle Uzaklığı: 106 km

  İlçeye Uzaklığı: 50 km

  Rakım: 2015 m


  Tarihi

  Köyün adının yemlik bitkisinden geldiği söylense de aslında yöremizde yem olarak kulanılan ot, arpa, buğday ve çavdar çok yetiştiğinden, yem ambarı anlamına gelen yemlik dendiği anlatılmaktadır. Köy, 1959 tarihinde çoğunluğu moraba olan ahali tarafından satınalınmış ve 1964 yılında köy tüzel kişiliğine kavuşmuştur.

  Kültür

  Köy bir alevi köyü olmakla birlikte değişik aşiretlerden oluşmaktadır. Köyün başlıca aşiretleri: Hormekan & Lolan aşiretinden oluşmuştur sonradan gelen aşiretler : Kaplanlar,Hıdan , Şadyan (Kılavuzlar), Sılıngan ,dir .
  Kureyşi(SeyitSeyfullah Çiçek)

  Coğrafya

  Erzurum iline 106 Km., Köprüköy ilçesine 50 Km. uzaklıktadır. Ülkemizin en büyük ırmaklarından olan Aras, köyün Söylemez nahiyesi ile sınırını çizmesine rağmen, köyde sulu tarım gelişmemiştir. Geleneksel tarım yapılmakta olup son yıllarda nüfusun artması ile kendine yetemez hale gelmiştir. Yıllarca başka komşu köylerden icar ve yarıcılık (moraba) sistemi ile bu açık giderilmiştir. Genelde engebeli ve taşlık bir arazi yapısına sahiptir. Birçok bölgesinde heyelan tehlikesi halen sürmektedir. Köyün içine dikilmiş kavak ve söğüt ağacından başka, yabanda kuşburnu dışında herhangi bir orman bulunmamaktadır. Bu konuda devletin bir ağaçlandırma çalışması da mevcut değildir. Halen devletin resmi kayıtlarında asfalt görünen köy yolu (2007 itibariyle) stabilize bile değildir. Garsiya Komun'dan köyümüzün ulaşımı 2 veya 3 kilometre iken resmi köy ulaşımı Söylemez nahiyesi, Çulu köyü ve Duatepe köyünden dolandırılarak yaklaşık 17 kilometre fazla yol yapılarak sağlanmaktadır. Bu haksızlık Garsiya-Komu yolu resmi köy ulşım yolu olarak açılmak suretiyle giderilmelidir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım da, hayvancılk da geleneksel çizgide kalmış olup, alternatif ürün ve yöntemler denenmemiştir. Herkesin kendi ihtiyacını karşılayacak sebze bostanı bulunmaktadır. Lahana ve patates ticarete konu olacak miktarda birkaç sefer yetiştirildi. Kısmi olarak da canlı hayvan ticareti ile uğraşılmaktaydı. Geleneksel ürün ve yöntemler dışında alternatif tarıma başvurulmamıştır. Köyde kavakçılk, ayçiçeği, şeker pancarı, lahana, kiraz, vişne, besicilik, mandıracılık, tavukçuluk ve en önemlisi de kuşburnu üretimi yapılabilirdi. İlk başlarda kendine yeten köy, nüfus artışı ile birlikte kendine yetemez duruma gelmesi sonucu köyden göç başlamıştır.

  Köy Gelenekleri

  1-ZEYNEL BABA Köyde, en dikkat çekici gelenek baharın gelmesiyle "ZEYNEL BABA" türbesine öküz arabalarına temel ihtiyaçlarını yükleyerek bir günlük bir ziyareti görülmektedir. Türbe köyün hemen yanındaki fazla yüksek olmayan bir tepededir. Burada arabalarını dikerek çadır şeklinde barınak yaparlar. Kurbanlar kesilir ve yakılan ateşin üzerinde kazanlarda pişirilen etler, yapılan ızgaralar birbirlerine ikram edilerek yenir. Burada küsler barıştırılıp dargınlıklar ortadan kaldırılarak birlik ve beraberlik kuvvetlendirilir. Gün boyunca oyunlar,eğlenceler ve sohbetler şenliği tamamlayan en güzel yanlarıdır. 199_-1999 larda Nüfusun kalabalık olduğu zamanlarda aynı zamanda at yarışları yapılmaktaydı fakat nüfusun azalması yanısıra atların eğitilesi azaldığı için malisef artık yapılmamaktadır.


  2-GALEGAĞAN Yılbaşılarına özel yerel ismi olarak galegağan(yaşlı dede) oynatılır.yılbaşı akşamı gece geç saatlerde genler tarafından birine sakal ve soba is'inden yüz karartılarak köydeki evler gezilir eğlenceli bir okadar korkutucu gelenektir.

  3-KOÇ KATIMI Baharın bitimi ile sonbahara kadar koyun sürüsünden ayrı tutulup kuzularla beraber otlatılan koçlar sonbaharda özel bir şenlik havası içerisinde süslenerek boynuzlarına elma takılarak ve en küçük çocuklar koça bindirilir. Gün boyunca sevilen koçlar akşam koyun sürüsüne dahil edilir.

  4-BERİ Yaz aylarında aşırı sıcaklardan dolayı koyun sürüsü köye getirilmez. Belirli yer ve zamanlarda genç kızlar ve kadınlar koyunları sağmak için önceden çoban tarafından belirlenen yaylada sağılmaya gidilir. Berinin ilk günüde çobana her evden bir hediye götürülür. Koyunlarını sürü içerisinde seçebilmek için koyunların yünlerine bir iz bırakılır. Bu bir boyada olarbilir yada yününe dikilmiş bir renkli bez parçasıda olabilir. Berinin güzel yanlarından biri sosyalleşmenin artmasıdır. Yol boyunca gidilirken sonbetler edilir ,şakalaşmalar olur ve piknikler yapılır.Böylece yıl boyunca sadece köy ve çevresinde yaşamını geçirenler için böylelikle yaylalara çıkılarak doğal güzelliklerin farkına varıp stresten uzaklaşmak içinde eşsiz bir nimettir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi,kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yemlik Köyü Hakkında Forum Tarih
Yemlikteki Köpek Çocuk Masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 23 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş