Yemişli Köyü Uludere Şırnak

'Şırnak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yemişli Köyü Uludere Şırnak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yemişli köyü bilgileri - yemişli köyü tanıtım - yemişli köyü resimleri  Yemişli, Şırnak ilinin Uludere ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyde daha önce Süryaniler yaşamakta olup köyün adını onlar belirleyip koymuşlardır. Adını yemişlerinin bol olmasından dolayı Yemişli olarak belirlemişlerdir. Ayrıca Yemişli kürtçesi Mergeh köyü ile tanınır. Goyi aşiretine mensuptur. Bu köy Türkiye-Irak sınırındadır. Köylülerin çoğu korucudur ve geçimleri sadece tarlalardan ve bağlardandır. Köy sınırda olduğu için hükümetin hizmetinden biraz yoksun kalmıştır. Köy yıllarca pkk ile çatışmıştır ve çok sayıda şehit vermiştir.
  Kültür

  Cevizi ve üzümü meşhurdur. Ayrıca düğünleri meşhurdur.
  Coğrafya

  Şırnak iline 80 km, Uludere ilçesine 30 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları yumuşak yüksek kesimleri sert soguklar görür.Geymuşule ve masatepe en son kışa veda eden yüksek kesimlerdir.Yazları ise sıcak ve kurak geçer.Akrep ve yılan gibi zararlı hayvanlarla birlikte kurt ayı domuz yaban keçisi ve kınalıkeklikleri meşhurdur.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2008 2250
  1997 1322
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup (D400 karayolu) köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca GSM şebekesi mevcuttur. sinira sifir noktada bulunur hatta o kadar yakindirki sinir tasi tarlanin ortasindadir en yakin mahalle yekmal dir.Ayrıca hakkari-şırnak yolu boyunca yol hem ırağa hem de türkiyeye girmektedir.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş