Yemekten hemen sonra çay içmeyin

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Yemekten hemen sonra çay içmeyin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSTANBUL (İHA) - Diyetisyen İpek Ağaca, yemekten hemen sonra çay içmenin zararlı olduğunu belirterek, "Yemekten hemen sonra içilen çay, demir içeren besin tüketildiyse, yemekle birlikte alınan demir mineralinin vücut tarafından kullanımını sınırlar. Çayı yemekten en az 1 saat sonra için" dedi.

  Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen İpek Ağaca, çay tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi. Türkiye'de çay tüketimin pek çok kişide alışkanlık haline geldiğini anlatan Ağaca, "Kimi yorgunluğunu atmak için; kimi içini ısıtmak için; kimi de yemekten sonra içeceği sigarasının tadını daha çok çıkartmak için yemekten sonra çayını yudumlamak ister. Bu alışkanlığımız, sağlıklı beslenme açısından bakıldığında çok da doğru bir davranış değildir. Çünkü yemekten hemen sonra içilen çay, demir içeren besin tüketildiyse, yemekle birlikte alınan Demir (Fe) mineralinin vücut tarafından kullanımını sınırlar. 'Bu ne demektir?' Örneğin; yemekte kırmızı et yemiş olun (Kırmızı ette yüksek oranda Demir bulunmaktadır). Yemeğin hemen ardından çay içtiğinizde vücudunuz, köfteden gelen Demir'den tam olarak faydalanamayacaktır; çünkü çayda bulunan 'tanen', demir'le bağlanarak demir emilimini azaltıcı etki gösterir. Kahve için de aynı şey geçerlidir" diye konuştu.

  Yemekten en az 1 saat sonra tüketilen çay ve kahvenin demir emilimini etkilemediğini ifade eden Diyetisyen İpek Ağaca, "Peki demir yeteri kadar alınamaz veya vücut tarafından kullanılamazsa ne olur? Demir eksikliğinde anemi dediğimiz kansızlık oluşabilmektedir. Anemi, ülkemizde çok sık görülen bir sağlık sorunudur. Ekonomik durum, beslenme alışkanlıkları ve daha pek çok etken kansızlığın meydana gelmesinde rol almaktadır.Tabi bu etkenlerden biri de çaya olan düşkünlüğümüz diye düşünüyorum. Demir eksikliğine dayalı kansızlıkta, renk solukluğu, halsizlik, yürüyüş ve hareketlerde isteksizlik, efora tahammülsüzlük görülmektedir. Eğer aneminiz varsa; siz herkesten daha çok dikkat etmelisiniz. Çay tüketiminizi yemekten 1-2 saat sonraya kaydırmaya çalışın. Çayınızı mümkün olduğunca açık için, hatta limon ekleyin. Böylece bir miktar C vitamini de almış olacaksınız" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yemekten hemen sonra Forum Tarih
Yemekten Önce Ve Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Diyet Beslenme 25 Ocak 2012
Yemekten Sonra Yapılan Dualar Dualarımız Dua paylaşımları 12 Kasım 2011
Zayıflamak için yemekten önce elma Diyet Beslenme 17 Mart 2010
Yemekten sonra dua etmek bidat mıdır; bu konuda bir hadis var mıdır? Dini Sorular ve Cevaplar 23 Ekim 2009
Çayı Yemekten Ne Zaman Sonra İçmeli Diyet Beslenme 1 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş