Yemekle kavga etmeyin

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Yemekle kavga etmeyin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yemekle kavga etmeyin
  ‘Şu rejim bir bitse de doğru dürüst yesek’


  [​IMG]


  Zayıflama çılgınlığıyla hayattaki en önemli değerin “güzellik” haline gelmesi ve bunu yitirmeme düşüncesine saplanıp kalmak kendimize yaptığımız en büyük kötülük. “Evet ben de böyleyim!” diyorsanız uyaralım: Olmanız gereken yer bir diyetisyenin bekleme salonu değil; sizin sorununuz daha derinlerde. İşte Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün yaptığı araştırmanın ortaya koyduğu gerçekler…
  Kilo sorunu olmamasına ya da birkaç kilo fazlasına rağmen şişmanlığını ve fazla kilo la rı nı ba ha ne ede rek diyetis yen kapısından ayrılmayan ve yaşamını diyetle geçiren kişilerin bunu yapmalarının altın da psikolojik sorunlar ve travmalar bulunu yor. Buna neden olan en önemli unsurun “yemekle kavga ” olduğunu söyleyen Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı Psikolog Emre Konuk yaptıkları araştırmanın sonucunda “yasaklı yiyecekler listesi” ve kişiyi bırakmayan “vicdan azabı”nın psikolojik problemlere yol açtığını belirtiyor.
  ÇİKOLATA KORKUSU
  Böyle durumlarda çok sevildiği halde bir parça çikolatalı pasta yemek bile kişi için büyük bir kriz haline dönüşebiliyor. Bu durum bazen gerçeklerin de üzerini örtüyor. Küçük bir çikolatadan aldığı kalorilerle rejiminin bozulduğunu düşünen kişi 1 dilim etin kalorisinin daha yüksek olmasını “zarar vermez” olarak algılıyor. Bu durumdaki insan hem yaşamı boyunca istediklerini yiyememiş oluyor hem de suçluluk hissinden kurtulamıyor. Sonunda çikolata yeme isteğini savaşla bastırmak bunu artırıp dayanılmaz bir açlık haline getiriyor.
  SAVAŞIN GALİBİ YOK
  Yemekle kavgayı “Kişilerin yemekle yememek arasında gidip gelmelerine neden olan gerçek bir savaş” olarak tanımlayan Psikolog Emre Konuk bu savaşın galibi olmadığını söylüyor ve “Yemekle kavga aslında insanın kendisiyle kavgasıdır” diyor. Konuk’a göre yemekle kavgası olan kişiler yasaklı yiyeceği yeselerde yemeseler de kavgayı kaybetmiş sayılıyor. Kilo vermenin fizyolojik ve psikolojik boyutlarının çok önemli olduğunu belirten Konuk “Kilo verdirmeye yönelik yaklaşımlar sürecin sadece fizyolojik yönüne odaklanınca olayın temelinden ve psikolojik boyutundan uzaklaşılıp bir kısır döngüye giriliyor” diyor.
  Diyetle zayıflayanlar verdiklerini geri alıyor
  Emre Konuk “Diyetisyenler sürekli kilolarıyla meşgul olan insanlara nasıl kilo vereceklerini öğretse de nasıl yemek yemeleri gerektiğini öğretmezler” diyor. Yapılan araştırmalar da diyet programlarıyla zayıflayanların yüzde 98’inin verdikleri kiloları geri aldığını gösteriyor. İncecik kadınların bile yemek ve kilo takıntıları olduğuna ve bu durumu çözmenin sadece diyetisyenlerle mümkün olmadığına dikkat çeken Konuk “katı yasaklar”ı olan diyetlerin kişileri bedenlerinden kopardığına dikkat çekiyor. Ortaya çıkan tablo; mutsuz takıntılı ve travmatik ruh hallerine işaret ediyor ve bu noktada sorunun çözümsüz kaldığına dikkat çekiliyor. Rejim yapanların çoğu bu nedenle “Şu rejim bitse de doğru düzgün yemek yesek!” bekleyişine giriyor.
  Duygusal yemek de bir sorun
  Yemek yeme eyleminin altında yatan nedenlerden biri de “duygusal yeme”. Bu yoğun duygularla baş etmek için gerçekleştirilen bir yemek türü anlamına geliyor. Bu tür yemek yiyenler bedenleri ve duygularıyla bağlarını koparma noktasında bulunuyor. Patronuna arkadaşına veya eşine kızan ve kızgınlık duygularını bastırmak adına yemek yiyenler bu gruba giriyor.
  Çözüm nerede?
  Zayıflamanın sadece fizyolojik bir sorun olmadığını söyleyen Psikolog Emre Konuk problemin çözümünde beslenme uzmanlarının yanında psikolog ve psikiyatrların görev yapmasının önemli olduğunu vurguladı.
  Şişman arkadaşı olan zayıflar da şişmanlıyor
  Karşılanamayan yeme arzusu bedensel düzeyde ifade ediliyor. Örneğin kas ağrısı gibi şikâyetleri olan kişilerin bu şikâyetlerinin temelinde yemekle ilgili sorunlar bulunuyor. Negatif duygu düşünce ve inançlar “Ben iradesizim kendimi kontrol edemem!” düşüncesi sosyal konum ve ilişkiler alışkanlıkların edinilmesinde büyük rol oynuyor. Araştırmalar şişman insanların grubuna giren zayıfların bir süre sonra hızla kilo almaya başladığını gösteriyor. Bu konuda çevreyle ilgili oluşan kültür ve alışkanlıkların da etkisi bulunuyor.
  Dışlanmaya yemek yiyerek tepki
  Anne-baba çocuğa ergenlik döneminde ya sınır koyuyor ya da serbest bırakıyor. Çocuğun kendisi ne söylenenin tersini yapması; örne ğin “Yeme!” uyarısının çocuk beyni tarafından “Yemek ye!”şeklinde algılanmasıda kontrol dışı hastalık olarak adlandırılıyor. Kıyaslanma ve dışlanmada “travma ” olarak kabul edilip yemek yeme gibi bir rahatsızlığa yol açabiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yemekle kavga etmeyin Forum Tarih
İç anadolu bölgesinin yöresel yemekleri kısaca İç Anadolu Bölgesi 11 Temmuz 2014
Eski insanlar yemeklerini nasıl pişirirdi? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 24 Şubat 2014
Eskiden İnsanlar Yemeklerini Nasıl Pişirirdi Kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 13 Şubat 2014
Batman'ın Yöresel Yemekleri Nelerdir Batman Tanıtımı 2 Ocak 2014
Şanlıurfa Yemekleri Nelerdir - Şanlıurfa Yöresel Yemek Tarifleri Şanlıurfa Tanıtımı 27 Haziran 2013

Bu Sayfayı Paylaş