Yemek saati işkenceye dönmesin

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda DilzaR tarafından 31 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Yemek saati işkenceye dönmesin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Öğün aralarında abur cubur tüketmek, öğün sırasında acelecilik veya duygusal bir sorun, yorgunluk, hastalık, sürekli ısrar, besinle ilgili bilinçaltlarında oluşmuş kötü anlar (daha önce kusma ya da o besin yendiği sırada çıkan bir aile tartışması gibi) ve ödüllendirmeye dayalı teşvik, çocuklarda açlığı önleyen faktörler arasında sayılabilir. Eğer iştahsızlık sorunumuz varsa, yapmamız gereken ilk şey, sakin ve güzel bir yemek ortamı sağlamaktır.
  İştahsızlık sorununu nasıl çözebilirsiniz?
  Sofrada çocuğunuza uygun araç-gereç kullanmak, besinleri iştah açıcı bir şekilde sunmaya özen göstermek, sevmediği besin üzerine yemek sırasında tartışmamak, yemek ortamının daha sakin ve güzel olmasını sağlayacaktır. Israr ve ödül vaat edilmesi kısa zamanda çözüm gibi görünse de uzun süreçte ve doğru yeme alışkanlığının kazandırılmasında durumu daha da kötüye götürecektir. Dengeli bir diyet hazırlayıp eğer 20 dakika içinde yemiyorsa önünden kaldırmak doğru bir hareket olacaktır.
  Çocuğunuzun beslenmesinden bir kişi sorumlu olmalı, diğerlerinin o kişinin ilkeleriyle tutarla olması sağlanmalıdır. Ayrıca ısrarla reddedilen besinleri çeşitli ürünlerle karıştırarak lezzetini değiştirmek ve tekrar sunmak da etkili bir yöntemdir.
  AKLINIZDA BULUNSUN
  İştahın açılması bir süreç gerektirir. Bu süreçte anne - babalar sabırlı olmalı, işe çocuğunun yemesini istediklerini daha küçük porsiyonlar halinde servis ederek başlamalı. Çocuk küçük miktarlara alıştıkça porsiyonlar büyütülebilir.
   

Bu Sayfayı Paylaş