Yeme Bozukluklarının Dişlere Etkileri

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda SeLeN tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yeme Bozukluklarının Dişlere Etkileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeme Bozukluklarında Diş - Yeme Bozukluklarında Dişe Etkisi - Diş Ve Yapısı  Günümüzde zayıf olmak artık tutku boyutunda . Zayıflamak ve ince görünmek bu denli önemli olunca çeşitli yeme bozuklukları ortaya çıkmakta . Bu bozukluklar APA tarafından üç guruba ayrılmıştır.
  1. Anareksiya Nervoza
  2. Bulimiya Nervoza
  3. Başka türlü adlandırılamayan yeme bozuklukları
  olmak üzere üç guruba ayrılmıştır .

  ANOREKSİYA NERVOZA

  Sinirsel nedenlerle iştahın azalması anlamında da kullanılmıştır . Özelikle 10-24 yaşları arasındaki genç kızlarda rastlanılan Anoreksiya Nevroza görülme sıklığı % 0,3 civarındadır.
  İki tipte gözükür. Kişi aç kalıp aşırı egzersiz yapar ya da aşırı atak tarzında tıkınıp yemegi çıkarır ya da laksatif veya diziretik kullanır.

  Anoreksiyadan en çok dişetleri etkilenir özelikle tamamen yemegi kesenlerde vitamin kaybına bağlı olarak dişetlerinde savunma mekanizmasının kaybıyla dişetleri daha çok iltahaplanmaya kanamaya başlar . Dişeti rahatsızlığı zaten mevcut olan anoteksiya nervoza Hastasında kemiklerde de kayıplar meydana gelerek dişlerde sallanma ve hatta kayıplar başlar .  BULİMİYA NERVOZA
  Manken hastalığı da denilen yemek yedıkten sonra kusurak yenılenler cıkarılır ve bu şekılde sağlanır.

  Yenilen gıdaların kusma ile cıkarılmasında mideden gelen hidroklorık asıt dişleri yıkar. Dilin yuzeyindeki papillalar tarafında tutulan asid dişde mineral kaybına neden olur. Diş dokusu mineral yapısını kaybettığınde mine yüzeyi zamanla aşınır. Ön dişlerin kesici kısımları incelerek camsı bir görünüm alır. Bu görünüme “Perimilolizis” denilmektedir. Zamanla bu alanlar dişlerin ciğneyici kısımşlarında da ortaya cıkar. Dişleriğn cıkıntılı yüzeyleri düzleşerek dişin yüzeyinde ciddi madde kaybı olur. Dişin minesi koruyucu özelliğini yitirerek dişi koruyamaz soğuk sıcak da ciddi hassasiyet oluşur.

  Ağızda mevcut olan dolgular asidin erozyonu sonucunda dişi olan adaptasyonlarını yitirerek şişer ya da açılan aralıklardan çürümeye başlar. Bu o kadar bariz meydana gelirki kişinin kusma davranışının kesilip kesilmediğini anlamak için diş minelerinin yapısını kontrol etmek yeterlidir.

  Kusma atakları dişlerde çürük oluşumunuda arttırır. Dişeti dokularındaki hassasiyete de neden olur. Tükürük bezlerinin yapısıda bozulur.

  Diş etlerinde yanak ve yumuşak dokuda su kaybına bağlı çatlaklar, ülseratif lezyonlar, meydana gelir.


  Başka Türlü Adlandıralamayan Yeme Bozukluğu ( BTAYB )


  Ya tek tip gıda tüketen ya da 1-2 gün beslenmeyip sonrasında tıkanıcasına beslenen insanlarda meydana gelen yeme bozukluğudur.
  Vitamin ve mineral kaybının miktarına göre diş ve dişetleri bu durumdan etkilenir.Hiç peynir yemeyen ya da süt ve süt ürünleri kullanmayan kişiler bu guruba dahildir. Ağızda meydana gelen sorunlar diğer yeme bozukluklarından daha sinsi ve yavaş ilerler. Kişinin ağız bakımı iyi değilse genellikle ağzındaki sorunları fırçalama alışkanlığından kaynaklandığı sanılır. Yavaş yavaşilerleyen sorunlar bir anda paklak verir.


  Dr. Güzin KIRSAÇLIOĞLU Diş Hekimliği
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeme Bozukluklarının Dişlere Forum Tarih
Öğrendiğiniz başkalarınında bilmesi gereken bir bilgiyi kimseye söyleyemediğinizde ne hissedersiniz Eğitim Bilgileri 8 Şubat 2017
Yörenizdeki el sanatlarının halk oyunlarının ve yemek kültürünün Bursa'dakilerle benzerlikleri Kültür ve Sanat Bölümü 18 Ocak 2017
İç anadolu bölgesinin yöresel yemekleri kısaca İç Anadolu Bölgesi 11 Temmuz 2014
Eski insanlar yemeklerini nasıl pişirirdi? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 24 Şubat 2014
Eskiden İnsanlar Yemeklerini Nasıl Pişirirdi Kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 13 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş