Yemeğin sağlıklısı buharda pişeni

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 8 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Yemeğin sağlıklısı buharda pişeni konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  “Kimileri yemek için yaşar, kimileri yaşamak için yer” diye bir söz vardır. Yemekten zevk almak elbette önemlidir ancak yemeğin pişirme şekli de dikkat edilmesi gereken bir konudur.
  En sağlıklı yemek pişirme yöntemlerinden birisi de, buharda pişirmektir. Sağlıklı yemek denilince, buharda pişirme ilk sıralarda yerini alır. Günümüz insanı tüm hayatını, dengeli ve doğru beslenme, doğal olanı seçme, vücuduna daha itinalı davranma şeklinde değiştiriyor. Bu dikkat elbette besinlerin pişirme şekillerini de kapsıyor.
  Buharda yemek pişirmenin en önemli özellikleri arasında, besinlerin vitaminlerini kaybetmemesi ve bu pişirme yöntemiyle, dışarıdan hiçbir katkı maddesinin besine değmemesi var.
  Her besin, kendi pişirilme yöntemine sahiptir. Bu yöntemler, besinlerin lezzetini ve vitamin-mineral değerlerini etkiler. Artık yağda pişirme yerine, buharda pişirme değer kazanıyor. Buharda pişirme her şeyden önce, içinde sağlık barındırıyor.
  Buhar4da pişirme yöntemleri yumurta, kök sebzeler, kabuklu deniz ürünleri gibi besinler için idealdir. Böylece daha az su ve hava teması sağlanarak, besin öğelerinin kaybı engellenir.
  Buharla pişirme ilk olarak Çin’de, 1920’li yıllarda geliştirildi. 1960’lara gelindiğinde, basınçlı tencereler altın yıllarını yaşamaya başladılar ve hızlı, enerjiden tasarruf sağlayan, yeni bir pişirme biçimi olarak hayatımıza girdiler.

  Önceleri sadece restoran mutfakları gibi, profesyonel yerlerde kullanılan buharlı pişirme cihazları, 1980’li yıllara geldiğimizde, evlerimiz mutfaklarına girdi.
  Bugün klasik tencerelerin yerini, evlerde son derece kolay kullanıma sahip, ankastre elektronik cihazlar aldı. Bu cihazlar sayesinde, yiyecekler renklerini, formlarını ve aromalarını kaybetmeden, sağlıklı bir biçimde pişerler.
  Buharda pişirmek sağlıklıdır çünkü yiyeceğin içeriğindeki nişastanın kırılması-yumuşaması; selüloz, protein ve lifli yapının kırılması ile yemek daha yumuşak hale geliyor. Yemeği damak zevkine uygun ve sindirilebilir hale getiriyor. Besin zehirlenmesine yol açabilecek bakteri içeriğini yok ediyor. Yemeğin kalitesini, rengini ve lezzetini değiştiriyor. Yiyeceklerin besin değerleri kaybolmuyor. Besinler daha kolay sindirilebiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yemeğin sağlıklısı buharda Forum Tarih
Yemeğin ardından içilen sıcak çayın zararları Diyet Beslenme 6 Nisan 2010
Şahkulubey,Çek Parlamenterlerle Öğlen Yemeğinde Buluştu Mardin Tanıtımı 5 Mart 2010
Kolonya koklamak,yemeğin tadına tuzuna bakmak,diş fırçalamak orucu bozar mı? Ramazan ve Hikmeti 16 Temmuz 2009
Çocukların Yemeğini Cazip Hale Getirin Çocuk Yemekleri 28 Haziran 2009
İki kez pişirilen yemeğin DNA'sı bozulur! Diyet Beslenme 8 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş