Yedi Meclis - Mevlana Celaleddin-i Rumi

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Dine tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Yedi Meclis - Mevlana Celaleddin-i Rumi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mevlana Celaleddin-i Rumi Yedi Meclis kitap tanıtımı - kitap özeti


  Kitabın künyesi

  Yedi Meclis

  Mevlana Celaleddin-i Rumi
  · Kurtuba Yayıncılık
  · Basım Tarihi : 04 - 2010
  · ISBN : 9789756743683
  · Sayfa Sayısı : 174
  · Etiket Fiyatı : 8.00 TL


  Kitap hakkında

  Mecâlis-i Seb‛a, adından da anlaşıldığı gibi yedi konuşmadan oluşur. Mecâlis'te yer alan konuşmalar, büyük bir olasılıkla Hüsâmeddin Çelebi ya da Sultan Veled tarafından konuşma anında yazıya aktarılmış ve daha sonra bu müsvedde gözden geçirilmiş ve esere son şekli verilmiştir. Bu son şeklin kimin tarafından verildiği de kesin değildir. Eserde Sultan Veled'e ait şiirlerin yer alması düzenlemenin Sultan Veled tarafından yapılmış olabileceğini düşündürtmektedir. Ayrıca eserin yazılı şeklinin Mevlânâ'nın onayından geçmiş olması muhtemeldir.

  Her meclis Arapça bir hutbeyle başlar. Hutbede Allah'a hamd, O'nun kudret ve yüceliğinin zikri, Hz. Peygamber'e salât ve selam ile onun sahabelerine selam yer alır. Hutbeyi nispeten daha edebî cümlelerden oluşan dua ve yakarış (münâcât) bölümü izler ve duanın ardından bir hadisin şerhi etrafında gelişen asıl vaaza geçilir. Vaazda seçilen hadisin işaret ettiği hususlar, kimi ayet, hadis ve şiirlerle desteklenerek anlatılır. Zaman zaman da hikâyelerle konu pekiştirilir. Her meclis, Allah'a hamd ve Peygamber ve ashabına selam ile bitirilir.

  Meclislerde Mevlânâ'nın kendi şiirlerinden başka, Senâî-yi Gaznevî, Attâr-ı Nîşâbûrî, Nizâmî-yi Gencevî, Cemâleddin-i İsfehânî, Sultan Veled ve Mes‛ûdî-yi Gaznevî'nin şiirlerinden alıntılar yapılmıştır.

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş