yediğiniz meyvelere dikkat!!

'Diyet Beslenme' forumunda RiVeR_Nn tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  yediğiniz meyvelere dikkat!! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yediğiniz meyvelere dikkat!!

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Araştırma Uygulama Çiftçiliği Müdürü Prof. Dr. Sadettin Baloğlu, sert çekirdekli meyveler için ''kabus'' olarak değerlendiren ''şarka virüsü''nün Doğu
  Akdeniz'de görülmeye başlandığı ve ciddi boyuta ulaştığını bildirdi.

  Prof. Dr. Baloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürün üzerinde lekeler, renk solukluğu ve diğer bitkilerde olduğu gibi sert çekirdekli meyvelerde de bir çok hastalık ve zararlının bulunduğunu, özellikle virüs ve virüs benzeri hastalıkların aşı gözü, kesici aletler ve polen gibi yollarla taşınıyor olmasının riski artırdığını belirtti.

  Sert çekirdekli meyvelerde zararlı virüs ve virüs benzeri hastalık içinde en önemlisi ve korkulanının halk arasında ''Şarka virüsü'' diye bilinen ''Plum Pox Virüsü'' olduğunu belirten Baloğlu, şunları söyledi:

  ''Ülkemizde Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgesinde hastalık çok önceleri
  belirlenmişti ancak, Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde bir kaç yıl
  öncesine dek bulunmayan hastalık şu anda ciddi bir problem boyutuna
  ulaştı.''

  Baloğlu, Doğu Akdeniz Bölgesinde özellikle Adana ve Mersin illerinde yapılan araştırmada, bölgede yetiştirilen sert çekirdekli meyve ağaçlarının yaprak ve meyvelerinde şarka hastalığının belirtilerine rastlandığını belirterek, ''Hastalığın, özellikle bazı kayısı ve erik çeşitlerinde yüzde 100'e yakın zarar oluşturduğu ve pazarlanamaz meyve elde edilmesine neden olduğu görüldü'' dedi.

  Baloğlu, yapılan DAS-ELISA testleri sonucunda Şarka hastalığı ile bulaşık örnekler saptanarak ilgili yerlere rapor verildiğini, hastalıklı ağaçların yok edildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

  ''Ancak sürdürülen arazi gözlemleri sonucunda etmenin kontrolsüz fidan, aşı gözü veya üretim materyali alışverişi kanalıyla yayıldığı göze çarpıyor. Etmeni taşıyabilen yaprak biti vektörleri ile ilgili ülkemizde ve özellikle de bölgemizde yeterli çalışma bulunmuyor.''

  Prof. Dr. Baloğlu, bu hastalıkla ilgili Ç.Ü. Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü Araştırıcıları tarafından TÜBİTAK'a değişik tarihlerde araştırma projeleri teklif edildiğini ancak, hastalığın bölge için önemli olmadığı ve diğer bölgelerde etmen ile ilgili çok çalışma yapıldığı gerekçesiyle desteklenmeye uygun bulunmadığını anlattı.

  -MALATYA KAYISISI KORKUSU-
  Baloğlu, virüsün, kayısı diyarı Malatya'ya sıçramaması için tedbir alınması gerektiğini belirterek, ''Aksi takdirde ihraçlık ürünümüz kalmaz. Bu virüs sert çekirdekli meyveler içinde en fazla kayısıya zarar veriyor. Bu nedenle, hastalık, görüldüğü bölgede bir an önce bertaraf edilmeli'' dedi.

  Sadece Adana ve Mersin değil, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Malatya
  illerinin Tarım Müdürlükleri ile üniversitelerin işbirliğiyle çiftçilerin hastalığı tanıması için eğitim çalışması yapılması gerektiğine dikkati çeken Baloğlu, ''Bunun yanı sıra arazi tarama çalışmaları da tüm bölgeye yayılmalı'' diye konuştu.
   

Bu Sayfayı Paylaş