Yeşilyayla Köyü Merkez Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yeşilyayla Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum Köyleri - Merkez Yeşilyayla Köyü - Yeşilyayla Köyü Hakkında - Yeşilyayla Köyü Tanıtımı - Yeşilyayla Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ

  İl: ÇORUM


  Köy Muhtarı: VEDAT AKBAŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0(364)2478043


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000-81

  1997-96

  İle Uzaklığı:36 km

  İlçeye Uzaklığı:36 km


  Tarihi

  Yaklaşık yüzelli yıl önce TÜRKİSTAN'dan gelen TÜRK milletinden insanların kurduğu bir köydür.Köyün ilk adı kuduzlardır.Daha sonradan ismi yeşilyayla olarak değiştirilmiştir.Bir rivayete göre buranın ismi o zamanlar köyü ziyarete gelen valinin Kuduzlar ismini beğenmemesinden dolayı yaptığı müracaat sonucu değiştirilmiştir ve yine Yeşilyayla ismini de o meçhul valinin gündeme getirdiği aynı rivayette yer alır.

  Kültür ve Turizm

  TÜRK köyüdür.Dolayısıyla örf ve adetleri TÜRK örf ve adetleridir. Yeşilyayla köyünde yaz aylarında çeşitli şenlikler düzenlenegelmektedir son yıllarda.Bunun yanı sıra köy halkı ve köyü ziyarete gelen konuklar köyün yakınlarında bulunan fatmaana mesire yerinde piknik,avcılık gibi faaliyetlerde bulunabilmektedir.Fatmaana mesire yerinde çok güzel bir çeşme ve düz alanlar mevcuttur.Bu mesire yeri küçükpalabıyık köyüne giderken sağ taraftadır.Fatmaana isminin bu mesire yerinde medfun olunduğu söylenen evliya bir zattan geldiği söylenir.Yine yaşlıların ifadesine göre bu mesire yerinde yıllarca önce bir de kilise bulunmaktaymış.Bunun yanısıra köyün dağlık arazisinde köylülerin Sabuntaş adını verdikleri çeşitli otlar aracılığıyla eğlenme amaçlı kayılan kayaların bulunduğu bir mevki de bulunmaktadır.

  Ulaşım

  Çorum merkezine 36 km uzaklıktadır.Yeşilyayla köyüne Çorum-Ortaköy karayolundan ulaşım sağlanmaktadır.Köye münhasır yol,Cemilbey kasabasını geçtikten sonra Çorum-Ortaköy karayolundan sola doğru ayrılmakta ve birkaç km daha devamedegelmektedir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle küçük boğa çiftliği önem arzeder hayvancılık alanında.Köyde yıllar öncesinde bir bakkaliye de bulunmaktaydı,ne yazık ki günümüzde yerleşik nüfusun azalmasına bağlı olarak köylüler bakkaliye ihtiyaçlarını artık kendi köylerinden karşılayamamaktadırlar.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Vedat Akbaş
  2004 Vedat Akbaş


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi de 2008 yılında yapılan çalışmalarla köye kazandırılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşilyayla Köyü Merkez Forum Tarih
Yeşilyayla Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yeşilyayla Köyü Merkez Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010
Yeşilyayla Köyü Hakkında Bilgi Yunak Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yeşilyayla Köyü Hakkında Bilgi Divriği Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Yeşilyayla Köyü Hakkında Bilgi Suşehri Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş