Yeşiltepe Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeşiltepe Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İspir Yeşiltepe Köyü - Yeşiltepe Köyü Hakkında - Yeşiltepe Köyü Tanıtımı - Yeşiltepe Köyü Resimleri - Persor Köyü
  İlçe: İSPİR

  İl: ERZURUM

  Köy Muhtarı: FEVZİ ÇETİNKAYA

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 116

  İle Uzaklığı: 126 km

  İlçeye Uzaklığı: 63 km

  Rakım: 2055 m


  Tarihi

  Köyün Eski adı Persor yeni adı Yeşiltepedir.Osmanlı döneminde ( 1450li yıllarda )köyün 3 hane olduğu burada yaşayan 2 ailenin müslüman bir ailenin ise hiristiyan olduğu belirtilmektedir.1918 olaylarında Ermenilerden kaçan bazı ailelerin bu köye yerleşmi ile köyün nüfusu artmıştır.Geçmişte köyde kilise kalıntılarının olduğu ifade edilmektedir.Bugün itibari ile bu kalıntılara rastlanılmamaktadır.

  Kültür

  Müslüman Türk Kültürüne sahip Yeşiltepe halkının çoğunluğunu OrtaAsya'dan gelen Oğuz Türkleri oluşturmaktadır.

  Köy halkı, inançlarına ve geleneklerine bağlı bir toplum yapısına sahip, eski Türklerin " Buğday ve koyun gerisi oyun" anlayışını yaşamlarında günümüzde yaşatmaktadırlar.

  At kültürü geçmişten günümüze hala önemini korumaktadır. Geçmişte hemen her evde at yetiştirilirmiş. Özellikle toy ve düğünlerde, komşu köylerle veya kendi aralarında mutlaka cirit müsabakaları düzenlenirmış, bugün zaman zaman bu gelenek yaşatılmaya çalışılmaktadır.

  İklim koşullarının etkisiyle, özellikle soğuk kış gecelerinde, köy odalarında köy halkı toplanır, "Yatsılık" diye tabir edilen sofralar kurarlardı. Zengin bir menüye sahip olan bu sofrada; kavurma,bal,tereyağı,küflü peynir yer alırdı. "Yatsılık töredir,varlığa göredir" atasözüde o günlerden günümüze taşınmıştır.

  Türk kültüründe olduğu gibi, Yeşiltepe köyü sofralarında kırmızı et hakimdir ve zengin bir yemek çeşitliliğine sahiptir.

  Özellikle "Büryan Kebap" geçmişten günümüze gelen en önemli yemeklerden biridir. Büryan Kebabı, koyunun bir bütün halinde tandırda pişirilmesi usulüyle yapılmaktadır ve özel misafirlere ve düğünlerde dünürlere ikram edilirdi. Diğer yöresel yemek çeşitleri; Kalacoş,Borani,Kete, Ekmek Islatmsı,Yumurtalı Ekmek, Ziron, Kızılca Kavurması,Kara pancar sayılabilir.

  Düğünlerde,gelen misafirleri eğlendirmek amacı ile köy gençleri tarafından dünürlere,köy odasında küçük tiyatro oyunları sunulurdu. "Tilki" diye tabir edilen,Baş Dünürün beraberinde getirmiş olduğu heybe oyun sonunda gençlere takdim edilirdi. Bu heybenin içerisinde genellikle, helva,kete,kızarmış tavuk,şekerleme ve kuruyemiş bulunurdu.

  "Bar" adı verilen halk oyunları, düğünlerin vazgeçilmez eğlence kaynağı olup, kadın ve erkekler tarafından ayrı mekanlarda oynananır.

  Baharın gelişini kutlamak için yapılan Hıdırellez şenliklerinde, eski elbiselerini giyen köy gençleri, kapı kapı dolaşarak kutlamalar yapar, bunun karşılığında hanensahibinden peynir,yumurta,yağ,kete gibi yiyecekler alırlardı, hane sahibi gençlerin üzerine bereket getirmesi niyetiyle bir tas su serperek,onları ıslatırdı.

  1950 yılında, yöreden çıkarılan taştan yaptırılan beyaz konak, mimari özeliği ile de dikkati çekmektedir. Yapıldığı dönemde içmesuyu ve tuvalet şebekesi bulunan konağın ağaç işlemeleri için Karadeniz bölgesinden ağaç oyma ustaları getirtilmiştir. Beyaz konak halen mesken olarak kullanılmaktadır.

  Misafire gerçekten değer veren Yeşiltepeliler, evlerine gelen kişilere sofralar kurar,onları en iyi şekilde ağırlamaya özen gösterirler.

  1980 öncesine kadar köyde okul olmadığı için çok az sayıda insan çevre illere giderek eğitim almıştır. Bugün itibarı ile köyde okul mevcut olup gençler okula gidebilmektedir.İklim şartlarının sert olması ve kışların uzun sürmesinden dolayı göç veren bir köydür.

  İklim

  Köy, coğrafi olarak doğu Karadeniz Bölgesinde bulunmasına rağmen, iklim özellikleri açısından Doğu Anadolu iklimi hakimdir. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve yağmurludur.


  Altyapı bilgileri

  Bugün itibari ile köyde ilköğretim okulu mevcuttur. içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ADSL için santral yetersizdir.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşiltepe Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeşiltepe Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeşiltepe Köyü Hakkında Bilgi Kulu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yeşiltepe Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Yeşiltepe Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Yeşiltepe Köyü Hakkında Bilgi Yayladağı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş