Yeşilova Köyü Tufanbeyli Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeşilova Köyü Tufanbeyli Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeşilova Köyü Tufanbeyli Bilgileri - Yeşilova Köyü Hakkında - Yeşilova Köyü Tanıtımı - Yeşilova Köyü Resimleri  İlçe: TUFANBEYLİ - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: OSMAN KARAŞOĞLU


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 244 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01640
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Tufanbeyli
  Web Sitesi

  Yeşilova, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.

  Koyde 1970 yillarda Almanya'ya calisma amacli gidenler olmustur bir cogu emekli olup yurda dönmüş ve daha mevcut calisanlarda bulunmaktadir. 2000'li yillarda köyün gençleri ve yetişkinleri iSTANBUL'a is icin goturulmus olup fakat kisa surede geri dönenler olmustur. Şimdi AB ülkelerinde ve bir cok yerde çalışmaktadırlar.Turan Karaşoğlu Fransadadır. Ancak Almanya ve Belçika hükümeti Turan Karaşoğlu'nun ülkelerine sızma girişimine karşı tedirgin bir tutum sergilemektedir.Almaya da (bir cok bolumu burda olmakla berber saymakla bitmez)Belcika: Ali Yigit ve Yıldırım GÖRE (yerli turk kızları ile evlilik yapip belcikaya yerlestiler)Hollanda ilyas Turkoglu (turk bir bayanla evlilikten dolayi polislik gorevini birakip gitti)

  Tarihi

  Eski adı Kazıklıdır. Kozanoğlu Derebeyi'nin atlarının su içmesi ve otlaması için ırmak kenarına çakılan kazıklardan bu ismi almıştır. 1975 yılında ismi Yeşilova olarak değiştirilmiştir. Bu köy kayarcıktan ayrılıp köy statüsü almıştır. Köy halkının çok az bir kısmı; tunceli, elazıg, sivastan gelip maraş afşin sevin köyünü oluşturup gelnlerden.bir kısmı sarız ince magaradan,kozanoglundan,yamanlı kayarcıktan gelenlerden oluşmuştur. Yeşilova Köyü Tufanbeyli'nin güneydoğusunda yer almakta olup Yamanlı Kayarcık, Ortaoluk, Çukurkışla ve beypınarı köyleriyle komşudur. Sulu tarıma geçilmekle beraber arazinin engebeli olması nedeniyle her yer sulanmamaktadır. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyde en çok buğday, pancar, nohut fasulye, ayçiçeği, patates yetiştirilmektedir. Köyde okuma yazma oranı % 90 civarındadır. Okumaya ve okuyana karşı son yıllarda büyük ilgi başlamış sadece öğenci okutmak için kış aylarında çevre il ve ilçelere göc etmektedirler. İlçesi tufanbeyli, adana'nın en ücra köşesinde olduğu için fazla gelişmemiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve en meşhur yemeği hengeldir Eğitim:Köyün eğitim düzeyi oldukça yüksektir.Okuma yazma oranı %95'in üzerindedir.Hemen hemen her evde en az 1-2 kişi üniversite mezunudur.

  Coğrafya

  Adana iline 204 km, Tufanbeyli ilçesine 18 km uzaklıktadır. Tufanbeylinin güneydoğusunda Binboğa yaylalarından batıya doğru bir yay çizilir Toros dağlarının yeşilova köyüne doğru uzanışı Tufanbeyliden kavis yapar Tahtalı dağları ile karşı karşıya gelir. Tufanbeyliden 17 km. uzaklıkta Saimbeyliden kuzeydoğuya düşen bir köydür.

  İklim

  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir. Kışın şubat ayı yer köyün ömrünü yazın kuraklar.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 244
  1997 283

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yaz aylarında (temmuz-ağustos) nüfus suni bir artışla küçük bir canlılık yaşanmaktadır. 2008 Mayıs ayında çıkarılan SGK affı sayesinde tarım sigortasından bir çok kişi emekli olmuştur. Yakında bölgeye kurulacak olan termik ve hidro elektrik santrallerin bölgeyi cazibe merkezi haline getireceği düşünülmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Osman KARASOGLU
  2004 - Mehmet Tunç-MİZAM MEHMET
  1999 - Mustafa Demirhan-ÇİNKE ÇOLAĞIN MUSTAFASI
  1994 - Mehmet GÜNERİ
  1989 - Mehmet GÜNERİ
  1984 - Recep Alpaslan-GOCA GAFA

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, fakat yaz döneminde köyün içindeki bahçeler gece gündüz sulandığı için yamaç mahallesine su kalmamaktadır, kanalizasyon şebekesi de vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye internet gelmiştir, koyun iletisime yonelik hedefleri bilgi cagini yakalamaktadir, koyde dis sehirlerle baglantisi iyi decerece de dir, gunluk gazete dergi bulabilirsiniz koyun kahvehanesinde(kumarhane desek daha doğru olur) (Gıdışalinin kahvesi) koyde 2 adet market mevcuttur


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşilova Köyü Tufanbeyli Forum Tarih
Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş