Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Pehlivanköy Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Pehlivanköy Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pehlivanköy Yeşilova Köyü - Yeşilova Köyü Hakkında - Yeşilova Köyü Tanıtımı - Yeşilova Köyü Resimleri
  Yeşilova, Kırklareli ilinin Pehlivanköy ilçesine bağlı bir köydür.


  İlçe Merkezine uzaklığı 11 km. dir. Nüfusu 651 kişidir. Eski adı burunsuz iken 1958 tarihinde değiştirilmiştir. Dere vadisinde kurulmuş verimli topraklara sahiptir. Başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Yurt dışında çalışanların sayısı bir hayli fazladır. Köyümüzün tarihi çok eskileri dayanmaktadır. Eski taş kitabedeki bilgilere dayanılarak 1293 yıllarında yerleşik olduğu anlaşılmaktadır. 7 hanesi Rum 6 hanesi Türk 13 hane yaşarmış. Şu han köyün içinden akan derenin bir yüzünde Türkler diğer yüzünde Rumlar yerleşmişler dereye göre kuzeyde olanlara İlmin güneyde olanlara da bükses deniliyormuş. Daha sonra Yunan işgali ile ismi Pınarya olmuş. 1917 yıllarındaki göçmen akını ile Yugoslavya, Romanya, Yunanistan, ve Bulgaristan ‘ dan kafileler gelmiştir. Köyün yerlilerine gacal, Bulgaristan'dan gelenlere pumak, diğer ülkelerden gelenlere de muhacır denilir. Daha sonraki dönemlerde göç devam etmiştir. Bu arada Köye gelen bir memur kafilesi espri ile Çengerli bayırını göstererek amma a kapalı köy ne azı var nede burnu var deyince, o zaman Köyün adı Burunsuz olsun demişler ve böylece adı Burunsuz olarak kalmıştır. 1958 yılında Köyün adı Yeşilova olarak değiştirilmiştir. Köyün alt tarafından geçen teke deresi sulama işlerimizin önemli kaynaklarındandır. Her evin bahçesinde kuyu bulunmaktadır. Sulama artezyenleri mevcuttur. İklim olarak kışları soğuk, yazları sıcak geçer eskiden ormanlarla çevrili Köyde kesim ve bakımsızlık yüzünden bu gün orman yok denecek kadar azdır. Ziraatçılık oldukça üst düzeydedir. Hayvancılık herkesin kendisine yetecek kadar olup, köyde iki adet hayvan çiftliği bulunmaktadır. Fasulyesi ve patatesi meşhurdur. Köy her ihtiyacını kendi hayvanlarından karşılar. Akrabalık ve komşuluk bağları oldukça kuvvetlidir.Akrabalar arası evlilik olmaz. Köyün tamamı okur yazar durumdadır. Günlük yayınlar takip edilir, bayram ve törenler köy meydanında yapılır. Tarihi eserleri yoktur. Kış aylarında kadın ve kızlarımız el işi ve Halk Eğitimi Merkezinin açtığı kurslara katılarak öğrenim ve beceri kazanırlar. Ev ekonomilerine de katkıda bulunurlar.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 58 km, Pehlivanköy ilçesine 10 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 651
  1997 540

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2007 - Necdet Sinir
  2006 - Necdet Sinir
  2004 - Halil Ersoy
  1999 - A.İHSAN ERTÜRK


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşilova Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Karayazı Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Ilıca Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yeşilova Köyü Hakkında Bilgi Eleşkirt Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş