Yeşiloba Köyü Korkuteli Antalya

'Antalya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeşiloba Köyü Korkuteli Antalya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yeşiloba köyü bilgileri - yeşiloba köyü resimleri - yeşiloba köyü tanıtım  Yeşiloba, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı Antalya Merkez Güzelobaköyünün eski adı olan çikinoba olması nedeni ile,50-80 yıl önce eski Güzelobalı bir takım kişilerin ,yazın hayvarnları ile bu köye gelmesi sonucu köyün ismi Çikinoba olarak anılmıştır,ancak 1960 lı yıllarda muhtarlık teşkilatı kurulunca köyün adı YEŞİLOBA olarak resmileşmiştir,

  köyün kesin olarak tarihçesi bilinmemektedir,aynı zamanda köy ve yakın çevresinde ,ilk çağ ve daha sonraki zamanlarda belli bir topluluğa yada şehir devletine aidiyetini kuracak izler taşıyan birtakım yapılar ,yazıtlar yoktur .Eski eser olarak adlandırılabilecek iz olarak İlbisli mevkiindeki oturan Aslan heykeli vardır ancak bu heykelde herhangi bir iz yada yazı mevcut değildir,ve bu heykel deki heykel sanatı açısından ileri safhada değildir.bu tür Aslan heykeli korkuteli parkında da vardır ,aynı zamanda Gölhisar Hükümet binasında da buna benzer aslan heykelleri vardır. Yazı olarak tek ele alınabilicek iz halen köy camiisindeki ,dışardaki giriş kapısındaki kiremit gölgeliklerin direklerinin altına konan taşlarda Grek alfabesi harfleri vardır,ancak bu da tam okunamamaktadır.
  Eğer eski çağda yani M.Ö zamanlara gidilecek olursa ,En yakın uygarlık Sagalassos (ağlasun) ve KYBRA(Gölhisar) bulunmaktadır.O dönemde bu günkü anlamda sınırları geniş devletler anadoluda yoktur,ancak şehir devleti ( civitas) anlamında devletler vardır.bu anlamda Yeşiloba köyüne yakınlığı dikkate alınacak olursa Gölhisarın kuzey batısında bulunan KYBRA antik kenti ,dikkate alınabilir.çünkü KYBRA Şehir devleti yaşam sürdüğü zaman çok üst düzeyde bir uygarlık olmuştur.Bu gün Gölhisar da kazılar devam etmektedir,kanaatimce eğer bir gün KYBRA antik kenti tüm yapıları ve unsarları ile gün ışığına çıkabilirse ,en az Sagalassos( ağlasun) kadar önemli bir antik merkez olacaktır.Çünkü şu anki yapılan ve gün ışığına çıkabilen yapıları ile çok önemli bir kent olduğu izlenimini vermektedir,KYBRA nın en önemli özelliği tiyatrodeğilde hipodroma sahip olmasından gelmektedir.Çünkü bu anlamda eski çağ hipodromlarında ,spor karşılaşmaları ,koşu,ve atlı araba yarışlarının yapıldığı bilinmektedir,bu anlamda Anadoluda bir başka hipodrom yoktur,yalnızca Yunanıstanda Atina şehrinde vardır,ve Atina şehrindeki hipodrom da dünya tarihindeki ilk olimpiyatlarının yapıldığı yerdir.KYBRA nın hipodroma sahip oluyor alması ,çok üst düzeyde bir uygarlık olabileceğinin kanıtıdır.Eğer bu kadar üst düzey uygar bir şehir devleti varsa ,Yeşiloba köyü Gölhisara en fazla 25-30 km uzakta olması nedeni ile ,Antik KYBRA kentinin yeşiloba ve diğer bölgelere uzanmaması mümkün değildir.Buna rağmen Yeşiloba köyünü antik KYBRA kentine bağlayan hiçbir iz yoktur bu gün. bunun bir sebebi belkide bu gün kurutulmuş olan Sögüt gölü faalken tarıma ve hayvancılığa elverişli ortam yaratmamasıdır.Ancak konuya böyle yaklaşmak da mantıklı sonuca biz götürmez,çünkü bu gün verimli Gölhisar ovasının da kurutulmuş bir göl olduğu düşünülürse KYBRA nın da Gölhisarın kuzeybatısındaki yüksek dağlara kurulmuş olması karşısında ,bir yerde Göl olması orada yerleşim olmaması anlamına gelmeyecektir.


  Coğrafya
  İklim

  köyün iklimi karasaldır.Yeni tipik Akdeniz ikliminin etkisi gözükmez çünkü rakımı 1300 civarında olup.yazları sıcak ,kurak,kışları da soğuktur.Eski zamanlardaki kar yağışı görülmemektedir.Türkiyede buğday ve benzeri mahsul hasadı ,en geç yapılan yörelerden biridir.Hasad takriben temmuz son haftası ile Ağustos ayının ikinci haftası arasında yapılır.bu özelmlik aşağı yukarı Afyon ile aynıdır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 174
  2000 118
  1997 136
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  köyün ilk muhtarı ALİ UYSAL'dır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köye sulama göleti yapılmıştır.

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşiloba Köyü Korkuteli Forum Tarih
Yeşiloba Köyü Hakkında Bilgi Yunak Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yeşiloba Köyü Hakkında Bilgi Türkeli Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Yeşiloba Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Yeşiloba Köyü Bekilli Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010
Yeşiloba Köyü Musabeyli Kilis Kilis Tanıtımı 9 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş