Yeşilkaya Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeşilkaya Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeşilkaya Köyü Niksar - Yeşilkaya Köyü Hakkında - Yeşilkaya Köyü Tanıtımı - Yeşilkaya Köyü Resimleri  Bilgiler
  Nüfus 380 [1] (2000)
  Rakım 850 metre
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60600
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Niksar
  Yeşilkaya, (eski adi ile Eynesil) Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi
  Yeşilkaya yaklaşık 150 sene önce Giresun ili'nin Eynesil ilçesinden göç eden aileler tarafindan kurulmuş olup daha sonraları Ordu yöresinden ve başka yörelerden göç edenlerle genişlemiştir.

  Köyün ilk adi Islamtahtalı'dır. Köyün şu anki yerleşim yerine ilk gelenler, geldikleri yerin özlemini az da olsa gidermek için kurdukları köyün ismini geldikleri yerin ismi ile adlandırmışlar ve ismini Eynesil olarak değiştirmişlerdir. 1960'lı yılların sonlarında köyün adı devlet tarafından "Yeşilkaya" olarak değiştirilmiştir. Köye elektirik 1980'li yıllarda, telefon ve su şebekesi 1990'lı yılların ortalarında gelmiştir.İçme Suyu Şebeke sistemi ise Köyün kendi imkanlarıyla sağlanmıştır.

  1939 Erzincan depreminde köy çok büyük hasar görmüş ve 100 evden sadece 2 ev ayakta kalabilmiştir. Çok sayıda kişi hayatını kaybetmiştir.
  KÜLTÜR
  YEMEKLERİMİZ: Helle çorbası , yağlaş ,kavsuklu Kuru fasülye ,nohutlu dolma, kamalı çorba,erikli çorba,kiranlı çorba,kaldirik,evelik,madımak, gelin eli,yahni,yerpancarı,ısırgan,pürpürüm,bat,sarımsak lı,karamercimek,keşkek,aşlık çorbası ,toyga çorbası,mısır ekmeği,ekşili tarhana, ferfene,bazlama,katmer,küllü değirmen çöreği,işkefe.

  MEYVE SEBZELERİMİZ: Acuk,kiran,çörtük,zodu,töngel,pağla,ahlat,cilbon,f iy,burçak,gostil, böğülce,hevlek,elicek,eşekgöbeği,karakulak(gürgrn mantarı),alıç,öküzgötü

  YÖRESEL ALETLERİMİZ: ilistir,bakraç,sitil,mıh,hareni,aşurma,yaba,anadut ,dirgen, yapazemir, pulluk) ,sacayak ,ocaklık,meğel,çekücek,bel,sapan,öndere,cemek,kalu ç, eğercek ,kirman ,girebi,seben, aktaracak, gıdık,kolcak,hee(saman sepeti) pala,çöten,serenti,

  BİZE MAHSUS DEYİŞLER: Bakacağa kar yağmış ! Çörtük mü ? Üzümüdü güzünüdü. Hım Hımına Burunsuz ,birbirinden uğursuz. Sağırlar sığırlar birbirini ağırlar. Gülümen Godeni Gostag godeni Porit

  Örf ve adetler
  Kültür konusunda köyde çok farklı bir yapılanma yoktur. Ancak geçmişten bu güne olan görenek ve gelenekler halen devam etmektedir. Bilinen kurallar çerçevesinde hareket edilmektedir. Katı kurallar bulunmamakla birlikte ailelerin birbirlerine güvenleri oldukça fazladır. Köy halkı örf, adet ve geleneklerine bağlı; kendi öz kimliğini değiştirmeden aktaran bir yapıya sahiptir. Akraba ziyaretleri, komşuluk ilişkileri son derece önemlidir. Düğün, bayram, mevlit, cenaze vb. gibi durumlarda köy halkı birlik ve beraberliğini sürdürerek gelecek nesillere örnek teşkil etmektedirler. Köy halkı gelenek ve göreneklerini devam ettirmek için her yıl şenlik düzenlemektedir. Şenlik faaliyetleri köy halkının manevi duygularını pekiştirmektedir.

  Coğrafya ve iklim
  Tokat iline 38 km, Niksar İlçesine 18 km uzaklıkta olup Kelkit Çayı ve Tozanlı Çayı'nı ayıran sıra dağların (Köse Dağları'nın) eteğinde; Tahtalı, Güzelyayla, Yağmurlu, Mülk ve Uçgöl'ün çevrelediği bir coğrafyada yeralmaktadır. Tokat merkez ilçe ile Almus'a sınırdır.

  Köye ulaşım 3 farklı yoldan sağlanmaktadır:

  Niksar - Erzincan karayolu: Ormancık (Sadoğlu) Köyü içinden ve Yeşilkaya Köyünü takiben 9 km.
  Yeşilkaya bu yol üzerindeki son köydür (5. köy). Yolun tamamı asfalttır ve bu yol ile Niksar 18 km.

  Niksar - Tokat karayolu: Musapınarı Köyünü geçtikten sonra sola dönen 2. yolu takiben 7 km. Bu yol ile Niksar 20 km.
  Niksar - Tokat karayolu: Yağmurlu (Ohtap) Beldesi içinden Yeşilkaya Köyünü takiben 3 km. Bu yol ile Niksar 23 km.
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün kışları soğuk ve karlı, yazları ise köyün yerleşim yerinin yüksek olmasından dolayı serin geçmektedir. İlkbahar döneminde kırkikindi yağmurları görülmektedir.

  Nüfus
  Nüfus artışı, tarım ve hayvancılık sahalarının darlığından dolayı köy halkı çareyi köyden ayrılmakta bulmuştur. Böylece bir çok yerde olduğu gibi köyden şehire göç Yeşilkaya'da da başlamıştır. Köyün nüfusu resmi kaynaklara göre 380 olup köy dışında 1000'den fazla Yeşilkayalı yaşamaktadır. Bunların çoğunluğu da İstanbul'da yaşamaktadır.

  Göç eden köylülerin çoğunluğu köyle ilişkilerini sürdürmekte olup yaz aylarında tatil ve doğa özlemini gidermek için köye gelenlerden dolayı köyün nüfusu yazları artmaktadır.

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 380
  1997 313

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde hayvancılık ve sınırlı miktarda tarım yapılmaktadır. Yapılan tarım, sanayi ürünlerini kapsamayıp sadece köylülerin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadardır. Bunda köyün bulunduğu coğrafyanın da etkisi vardır. 1050 rakımında bulunan köyde verimli tarım arazileri bulunmamaktadır. Bazı istisnalar dışında herkesin 2-3 inek besledigi bir tarz hakimdir.

  Köyde yaylacılık faaliyetleri yapılmaktadır. Birkaç aile hayvancılık faaliyetlerini yaylada devam ettirmektedir. Akdeniz bölgesinde yaylacılık serinlemek amaçlı iken Karadeniz bölgesinde yaylacılık hayvan otlatma amacıyla yapılmaktadır. Yaylada tarım faaliyetleri de yapılmaktadır. İklim son derece elverişlidir. Yaz döneminde kısa soğukların erken başlaması tarımı biraz da olsa kısıtlamıştır. Köyde hemen hemen Niksar ovasında yetiştirilen bütün tarım ürünleri yetişmektedir. Köyde meyvecilik de son zamanlarda önem kazanmıştır. Özellikle de vişne, şeftali ve çilek üretimi yapılmaktadır. Üzüm asması ve çilek üretimi daha fazla önem kazanmıştır. seracılık ve örtü altı yetiştiriciliğide ileriki yıllarda önem kazanacaktır.Özellikle Niksar ve Tokat yöresınde park ve bahçe süslemesinde önem teşkil eden çiçeklerde müteşebbis köylümüz tarafından yetiştilecektır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Son ALTI dönemde seçildikleri yıllara göre köy muhtarlar

  2009 - Abdullah ÖZDEMİR TLF 05372603830
  2004 - Mehmet ÖZOĞUL
  1999 - Mehmet ÖZOĞUL
  1994 - Halis ERYILMAZ
  1989 - Halis ERYILMAZ
  1984 - Halis ERYILMAZ
  Altyapı Bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve Ptt acentası yoktur. Köyde sağlık ocağı olmayıp planlı sağlık evi ve ebe vardır, fakat binası yoktur. Sağlık hizmetleri köyde bulunan okul lojmanından verilmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşilkaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeşilkaya Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yeşilkaya Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 27 Mart 2010
Yeşilkaya Köyü Merkez Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Yeşilkaya İlköğretim Okulu Dereli Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Ağustos 2010
Yeşilkaya Hatipli İlköğretim Okulu Dereli Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş