Yeşilkaya Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeşilkaya Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şenkaya Yeşilkaya Köyü - Yeşilkaya Köyü Hakkında - Yeşilkaya Köyü Tanıtımı - Yeşilkaya Köyü Resimleri
  İlçe: ŞENKAYA

  İl: ERZURUM

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 146

  İle Uzaklığı: 192 km

  İlçeye Uzaklığı: 7 km

  Rakım: 1870 m


  Tarihi

  Köyümüz şenkayaya bağlı olduğundan kaya eki almış olup, ulu, mert ve yürekli yiğitler yetiştirip vatanlarına sadık olduklarından yeşil başlığını alarak YEŞİLKAYA köyü olarak isim almıştır. Kültür bakımından ise eski medeniyete sahip olup ancak yeterli olarak yazılı bilgiler günümüze aktarılamadığı için net bir bilgi verilememektedir. Yeterli düzeyde yazılı kaynaklar aktarılamamış olsa bile ata ve dedelerimiz sayesinde örf -adetlerine bağlı gençler yetiştirerek öz kimliğini bu güne kadar korumuş ve şüphesizki gekeceğede aynı ışkla yol verecektir.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Yeşilkaya Şenkaya İlçesine 7 km uzaklıkta ilçe merkezine sınır ve en yakın köydür. Hüseyindede dağı eteklerinde kurulmuş şenkayanın en fazla göç veren köylerinden birisidir. İş nedeniyle 1970 li yıllarda başlayan Göç yoğunlukla Ankara ve izmir illerinde toplanmıştır. Değer metropol kentlerimizdede ikamet eden köylülerimizde vardır. Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra köyümüzde okuma yazma oranı kısa sürede %60 lara ulaşmış (şimdi yüzde yüzdür)ve bu okuma yazma seferberliğinde köyümüzde Eğitmen olarak gönüllü çalışan Rahmetli Hüyesin YILDIRIM'ı Köylüler saygı ile anmaktadır. Bu Vesileyledirki okuma yazma oranı yüksek olan kırsal bir köyün geçim kaynağı olmayan bir köyün arazizi yeterli olmayan bir köyün okuyan insanın yurdun çeşitli bölgelerine dağılmaları üst düzeyde iş adamı ve devletin çeşitli kademelerinde yer almaları doğaldır. Köyümüze şu an acil yapılması gereken su şebekesinin yenilenmesidir. 2000 li yıllarda yeni bir şebeke tahsis edildi ancak yeterli değildir. Alt yapı (Kanalizasyon ) sorunu acilen çüzülmelidir. Köyden göç ederek ayrılan köylülerimizin Ankara ve İzmirde Çok Faal dernekleri mevcuttur. Toplantılarla ya da haberleşme yoluyla özellikle bu iki derneğimiz aracılığı ile köyde eskimiş yıkılmış (Harebe olmuş) binaların tamiri mümkün olanların tamiri mümkün olmayanların ise temizlerek ortadan kaldırılması gereklidir. Yıkılmış harap olmuş toprak damların enkazları aynen yıkıldığı gibi durmaktadır bunların tevsiye edilmesi en azından rüzgarlı havalarda çıkan tozun önlenmesini sağlar. Acil çözülmesi gerekli işlerden birisi Köye Ekmek fırını yapılması sorunu bu günkü Muhtarımız Sayın Birol KARA tarafından (Gerek şahsi katkıları gerekse yardımcı olan köylülerimize teşekkürler) çözülmüş acak daha moderin hale getirilebilir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur, kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt stebilizedir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşilkaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Yeşilkaya Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Yeşilkaya Köyü Merkez Bartın Bartın Tanıtımı 27 Mart 2010
Yeşilkaya Köyü Merkez Tunceli Tunceli Tanıtımı 25 Mart 2010
Yeşilkaya İlköğretim Okulu Dereli Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Ağustos 2010
Yeşilkaya Hatipli İlköğretim Okulu Dereli Giresun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 30 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş