Yeşilkavak Köyü Salihli Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeşilkavak Köyü Salihli Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Salihli Yeşilkavak Köyü - Yeşilkavak Köyü Hakkında - Yeşilkavak Köyü Tanıtımı - Yeşilkavak Köyü Resimleri - Munamak Köyü

  Köy Muhtarı: MEHMET ALİ BAŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (236) 741 20 08

  Cep Telefonu:
  0 (535) 844 32 46

  Tarihi

  Köyün eski adı MUNAMAK'tır. Şuanda bulunan yerleşim yerinin güneyinde bulunmaktaymış. İşgal yıllarında köye yapılan Tren istasyonu sayesinde kurtuluş savaşından sonra köy şimdiki, yerleşim yerine taşınmıştır. Köyün bilinen en eski ve ilk aileleri arasında ÜNLÜ ailesi ve Çiftiği ayrıca Sözer Ailesi, Baş ailesi ve Türkmen ailesi bulunmaktadır.

  Kültür

  Yeşilkavak Köyünde batı anadoluya has gelenek ve görenekler vardır, yemeklerden kendine has keşkek adı verilen yemeği blunmaktadır. Düğünlerinde seymen adı verilen ve 6-8 gençten oluşan folklor ekibi olur, bu ekip ellerindeki 40-50 santimetre uzunluğundaki demir şişleri birbirine vurup ritmik bir hareketle halk oyunlarından güzide bir gösteri sunmaktadır. Ayrıca düğünlerinde aile efrdı ve köy gençleri tarafından yapılan tiyatro oynları ve replikler ayrı bir meziyettir.

  Coğrafya

  Manisa iline 80 km, Salihli ilçesine 8 km uzaklıktadır. Hem İzmir Uşak tren yolu hem de Salihli-Alaşehir karayolu üzerinde bulunmaktadır. Güneyinde Bozdağlar Kuzeyinde Gediz ovası vardır. Batısında Kabazlı Köyü, Kuzeyinde Beylikli Köyü, Doğusunda Köseali Köyü Güneyinde ise Kordon Köyleri bulunmaktadır. Geçim Kaynağı Bağcılık ve genellikle kuru üzümdür. Arazisinin tamamı sulana bilmektedir. Köyde 1 ilköğretim ökulu, 1 sağlık ocağı, tren istasyonu ve 1 cami vardır. Köy içi yollarının hemen tamamı asfalttır. Kanalizasyon ve içme suyu sorunu bulunmamaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 445
  1997 - 460

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köy Ekonomisinde Bağcılık (Kuru Üzüm) yetiştiriciliği birinci sıra da yer almaktadır.Ayrıca bahar aylarında toplanan asma yapraklarının salamura yapılıp satılması da ayrı bir gelir kaynağıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi 2007 yılında faliyete geçmiştir. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşilkavak Köyü Salihli Forum Tarih
Yeşilkavak Köyü Eşme Uşak Uşak Tanıtımı 20 Nisan 2010
Yeşilkavak İlköğretim Okulu Bilgileri Eşme Uşak Uşak Tanıtımı 30 Haziran 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş