Yeşilköy Köyü Merkez Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeşilköy Köyü Merkez Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Yeşilköy Köyü - Yeşilköy Köyü Hakkında - Yeşilköy Köyü Tanıtımı - Yeşilköy Köyü Resimleri - Dereköy Köyü

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Yeşilköy, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Dereköy'den gelmektedir. Yeni ismi yeşili bol olduğundan köyün ismi YEŞİLKÖY olarak değiştirilmiştir.

  Kültür

  Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur. Düğünlerde damat traşı gelini davul zurna ile alma, düğün nişanı, kına gecesi,düğün yemeği her düğünde misafirlere köy halkına ikram edilir, takılar takılır oyunlar oynanır, eğlence içinde biter.

  Köyün yemekleri fırında ekmek pişirme, yufka ekmek yapma tarhana aşı pişirme pekmez yapma,nişasta yapma her türlü turşu yapma,patlıcan turşusu yapma, bazı meyveleri erik,üzüm,incir,kavun,karpuz,kayısı,şeftali,ayva,n ar,dut,karadut,ahududu,böğürtlen,haziran üzümü gibi ve sebzelerden domates,biber,patlıcan,sarımsak,soğan,balkabağı,sa latlık,hacur,acıbiber,lahana,pırasa,karnıbahar,pan car,turp,marul,yetiştirilmektedir.

  Coğrafya

  Manisa merkezine 18 Km. uzaklıktadır. Yakın olduğu köyler; Yeni Harmandalı, Çavuşoglu, Hacıhaliller, Gümülceli, Koldere'dir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 954

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yeşilköy hayvancılıkta büyük ve küçük baş olmak üzere iki çeşit hayvan yetiştirmektedir. Tarıma elverişli arazileri olan Yeşilköy,sulu tarıma önem vermektedir.Üzüm yeşilköyün başlıca geçim kaynağıdır.Mısır,buğday,domates diğer yetiştirilen tarım ürünleridir.Özellikle Gediz nehrinin kenarını tarla olarak değerlendirmekte, böylelikle sulama sorununu çözmüşlerdir. Köyün ürettiği başlıca tarım ürünleri; üzüm, mısır,buğday, karpuz, kavun, domatestir.

  Altyapı bilgileri

  Yeşilköyde, ilköğretim okulu vardır.Yeşilköye yeni 9 derslikli tam teşekküllü prefabrik okul yapılmıştır.Kullanılmakta olup Yeniharmandalıköyünden Çavuşoğluköyünden taşımalı öğrenciler Yeşilköy'e gelmektedir.Okulun toplam 145 öğrencisi vardır. Okulun adı; Yeşilköy Şehit Gürkan Gökçek İlköğretim Okulu'dur.

  Köyün içme suyu şebekesi vardır.Yeşilköyün kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur, ancak sağlık evi vardır.Yeşilköyün Aile hekim Doktoru MehmetAli TÜYSÜZ'dür. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyün spor kulübü vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşilköy Köyü Merkez Forum Tarih
Yeşilköy Köyü Merkez Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Yeşilköy Köyü Merkez Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Yeşilköy Köyü Merkez Karabük Karabük Tanıtımı 24 Mart 2010
Yeşilköy Köyü Merkez Bingöl Bingöl Tanıtımı 12 Mart 2010
Yeşilköy Köyü Merkez Şanlıurfa Şanlıurfa Tanıtımı 9 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş