Yeşilköy Köyü Kargı Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yeşilköy Köyü Kargı Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum Köyleri - Kargı Yeşilköy Köyü - Yeşilköy Köyü Hakkında - Yeşilköy Köyü Tanıtımı - Yeşilköy Köyü Resimleri
  İlçe: KARGI

  İl: ÇORUM

  Köy Muhtarı: HÜSEYİN ÇİMEN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (364) 671 63 69

  Cep Telefonu:0 (536) 567 23 34

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:2000-600

  1997-809

  İle Uzaklığı:109 km

  İlçeye Uzaklığı:7 km

  Rakım:440 m  Tarih

  Köyümüz sakinlerinden deprem anında 12 yaşında olan bir köylümüzden edindiğim bilgiye göre 27.11.1942 cuma gününü cumartesi gününe bağlayan gece saat 1:40 sularında şuan ki köyümüzün kuzey batısında bulunan yamaç ve taşlık bir bölgede yerleşik halde bulunan köyümüz büyük bir deprem geçirmiştir. Depremde 49 kişinin öldüğü, 117 kişinin yaralandığı ve 479 büyükbaş hayvanın öldüğü tespit edilmiştir. Türkiye depremleri tarihinde Tosya depremi diye de adlandırılan bu depremde köyümüz yerle bir olmuştur. Muhtar Hasan Onbaşı'ya ait bir tane beton arma bina haricinde diğer bütün binalar müştemilatları ile birlikte yıkılmıştır. Muhtar bir ay sonra o zaman köyümüzün bağlı bulunduğu Kastamonu'ya giderek Vali Turgut Göle ile görüşerek köyümüzün bugün ki yerleşim planının uygulanması için destek istemiştir. Vali'den gerekli desteği alan muhtar eski yerinin 3 km güneyinde bulunan bugün ki yerleşim yerimizin imarı için köylü kendi imkanlarıyla evlerini plan üzerine yapmışlardır.

  Kültür

  AHMET AKSOY (KÖR HOCA):Asıl ismi Yakub oğlu Ahmet Aksoy'dur. 25 yılı aşkın İskilip'teki medresede tahsil görmüştür. İskilip'li Atıf Hoca'dan da ders aldığı bilinen hocamız eğitimini bitirdikten sonra Avşar'da imamlık yapmış olup 40-50 yaşları arasında tedricen ama olmuştur. Âma olduktan sonra imamlığa bir süre ara veren ve Ömrünün geri kalan kısmını köyümüz ve civar komşu köylerde talebe yetiştirmeye adayan hocamız, Günümüzdeki 60 yaşın üzerindekilerin çoğunu okutmuştur.Pelitçik köyünden milli güreşçilerimizden Dünya ve olimpiyat şampiyonumuz Tevfik Kış da okuttuğu talebeler arasındadır. 500'ün üzerinde talebesi olduğu söylenir.

  Coğrafya

  Kargı İlçemizin batısındadır. İlçe merkezine 5 km uzaklıkta olup Karadeniz bölgesinin batı Karadeniz bölümü içerisinde yer almaktadır. Köyümüzün sınırlarını kuzeyde Hacıveli köyü,güneyde Dereköy, batıda Beygircioğlu köyü,Doğuda Çakırlar köyü sınırlandırmaktadır. Köyümüz Kastamonu'nun Tosya ilçesine 46 km, Osmancık ilçemize 55 km, İlimiz Çorum'a 115 km, Başkentimiz Ankara'ya 282 km, İstanbul'a ise 536 km uzaklığındadır.Köyümüz Kızılırmak ve devrez çayı denen bir akarsu sayesinde tarım yapmaktadır .Bu çaydan dört tane sulama kanalları geçerek ovayı dörte bölerek ayrı ayrı isimlendirilmiştir. Sulama kanallarının isimleri. Adanın argı Büyük ark Cevizlerin argı Mütayit argı


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım Ürünleri olarak Türkiye'ye Tosya pirinci olarak tanıtılan pirinç aslında Yeşiilköyden çıkar. Bamya, Peynir (Özellikle Tulum Peyniri) gibi gıdalar başlıca geçim kaynağıdır.Köyümüz bir dönem şehirler ve uluslar arası nakliyat işleri yapılmış'tır busaye'de köy sanayi'si de gelişmiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları" Muhtar Bilinen muhtarlar SEFER DEVEÇCİ HÜSEYİN AKTAŞ MUSTAFA ÖNCÜL DURMUŞ AKÇALI MEHMET AKÇİĞL OSMAN İBKIRMAZ RIZA ÇİMEN HASAN İBİŞ HAMİT YAGIZ HÜSEYİN ÇİMEN HASAN ÇİLTEPE Köyümüzün idaresinde bulunan bu muhtarlarımızın bazıları iki ve üç devre görevlerde bulumuşlardı. bazıları hayatta degildirler.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır Fırın ve PTT nin arkasında bulunur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon(daha yeni tamamlandı) şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır ve köyün hemen girişinde bulunur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi daha yeni kurulmuştur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşilköy Köyü Kargı Forum Tarih
Yeşilköy Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yeşilköy Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yeşilköy Köyü Hakkında Bilgi Akşehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yeşilköy Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Yeşilköy Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş