Yeşildere Köyü Kovancılar Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeşildere Köyü Kovancılar Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeşildere Köyü Kovancılar - Yeşildere Köyü Hakkında - Yeşildere Köyü Tanıtımı - Yeşildere Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: SEZAİ DEMİR
  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Telefon:
  0 424 626 10 03
  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 99 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23850
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Kovancılar
  Web Sitesi


  Yeşildere, Elazığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Yeşildere köyü.JPG Köy Kovancılar(macır) ilçe olmadan önce Palu'ya bağlı idi.1973 yılına kadar köy Yeşildere(Kilise Köy) adında idi ve son muhtar Mehmet CAN'dı.Kilise köyde 300 yıl önce Ermeni toplumu yaşarken onların Avrupaya göçleri sonucu boşalan köylere URFA,ANTEP,KERKÜK,MUSUL,HALEP yörelerinden iskanlar yapılmıştır.Köy urfadan gelen KARAKEÇİLİ Aşiretinden insanlarca kurulmuştur.SİVEREK UZUNZİYARET KÖYÜNDEN KARAKEÇİLİ AŞİRETİNDEN İNSANLARA RASTLADIM.DEĞERLERİNNE BAĞLI İNSANLARDI.HARPUT TAHRİR VE İSKAN KAYITLARINA GÖREDE KOVANCILARDA(MACIR)4 KARAKEÇİLİ KÖYÜ VE 3 URFADAN KEJAN AŞİRETİNİN KÖYÜ BULUNMAKTADIR.YARIMCA,FAHRİBEY(KENGERLİ),YEŞİLDERE ,TABANÖZÜ KÖYLERİ URFA SİVEREKTEN GELEN KARAKEÇİLİ AŞİRETİNDEN İNSANLARIN KURDUĞU KÖYLERDİR.KEJAN AŞİRETİDE GÖKÇEDAL MERKEZ OLMAK ÜZERE 3 KÖY KURMUŞLARDIR.ELAZIĞIN VE TÜRKİYENİN URFANIN EN BÜYÜK AŞİRETLERİNDEN OLAN KARAKEÇİLİLER OSMANLIYI KURAN KAYI BOYUNDAN GELİRLER VE UÇ BEYLER OLARAK İSKAN EDİLMİŞLERDİR.1030LARDA ANADOLUYA İLK SELÇUKLULARLA YERLEŞMİŞ BİR AŞİRETTİR.KURMANÇ ŞİVESİNİ URFADA KONUŞMAYA BAŞLAMIŞLARDIR.BUNA RAĞMEN TÜRKMEN GELENEKLERİ VE GİYİM KUŞAMLARI SÜRMEKTEDİR.HER YIL SİVEREK KARACADAĞDA TÜRKİYENİN DÖRT BİR YANINDAN KARAKEÇİLİLER GELEREK ŞENLİKLER YAPILMAKTADIR.ERTUĞRUL GAZİYE BAĞLILIKLARINI SÜRDÜREN BU AŞİRET BİLECİK SÖĞÜTTEDE YOPLANIRLAR.... Ancak Keban Barajı köyün asıl yerleşim alanını aldı ve 3-4 ev köyün yukarısında suyun altında kalmayan yerinde yaşamlarını sürdürmeye devam ettiler.Yaklaşık 40 hane olan köyden başta Elazığ şehir merkezi ve merkez köyler olmak üzere dış şehirlere ve hatta dış ülkelere bile zorunlu göç edenler oldu.Köy dağıldıktan sonra Köylüler tarafından Demirbaş mezrasına camii ve HacıYusuf mezrasına da okul yapıldı.Okul birçok mezun verdikten sonra 1994'te öğrenci yokluğundan kapandı.Bu okuldan mezun olan: Mehmet KÜÇÜK(SUBAY YZB)İlhami KÜÇÜK(İNŞAAT MÜHENDİS-MÜTEAHHİT)İsa KÜÇÜK(SINIF ÖĞRETMENİ OKUL MÜDÜRÜ)Abdullah KÜÇÜK(İMAM-HATİP)Şahin KÜÇÜK(İSTANBUL VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜ'NDE MEMUR) Bünyamin KÜÇÜK(POLİS) Mehmet KÜÇÜK(YURTKURDA MEMUR)Ramazan KÜÇÜK(TEK.EĞT.MEZUNU-SERBEST) Yusuf KÜÇÜK(MEMDE MEMUR)Hacı KÜÇÜK(BELEDİYEDE İŞÇİ)İlhami ÖZCAN(İŞADAMI)oldular.Bunların yetişmesinde rahmetlik Mevlüt OSMANLI'nın emeği çoktur.Tekrar Allah rahmet eylesin. Demirbaş mezrasındaki cami ise 1993'te göç nedeniyle kapandı. Köyün Koçak,Demirbaş,Hacıyusuf,Esenkavak mezralarında ve merkezinde ne yazıkki şu anda devamlı ikamet eden kimse yoktur.Ancak yazın Ziya DENİZ Yeşildere'ye,Hacı KÜÇÜK,Hüsnü KÇÜK,İrfan YEŞİLKAYA Demirbaş'a, Bekir YILMAZ,Yasin YILMAZ, Sezai DEMİR Hacıyusuf'a geçici olarak yazları köylere gelip kışları geri gitmektedirler.Geçici gelenler arıcılık ve hayvancılık yapmak amacıyla köylerine gelip gitmektedirler.
  Kültür
  Köy Elazığ merkeze yakın olduğundan ELAZIĞ kültürü ile paralellik göstermektedir. Düğünlerde davul ve klarnet veya zurna çalınmaktadır. Mevlütlü düğünler de yapılmaktadır. Köyde her yıl mayıs ayının ilk haftasında "Işgın Festivali" yapılmaktadır. Bu festivalde atıcılık, voleybol, futbol, atletizm, yürüyüş dallarında çeşitli sportif etkinlikler yapılmaktadır. Festivale katılanlara kahvaltı, ışgın mıhlaması, kavurma ikram edilmektedir. Festival süresince bazı köy büyükleri tarafından anılar ve fıkralar anlatılır. Mezarlık ziyaretleri yapılır.Ayrıca köy ahalinden bir çok kişi avcılıkta oldukça iyi sayılır.
  Coğrafya
  Elazığ iline 85 km, Kovancılar ilçesine 35 km uzaklıktadır. Fırat nehiri ile Murat nehirlerinin çakıştığı noktadadır. Keban baraj gölü sahilinde etrafı dağlarla çevrili şirin bir köydür. Doğusunda Fahribey Köyü, batısında Sarıbük(Kürdemlik)köyü, kuzeyinde Tunceli Pertek, güneyinde Güzelyalı(Elemli) köyü ve İçme Kasabası bulunmaktadır. Köyün en yüksek yeri Koçak mezrasındaki Nohut Tepesi(Ziyaret) olup rakımı 1613 metredir. Dağlık alanlar çok olup, yerleşim yerleri daha çok dere kenarlarındaki düzlüklerdedi. Dağınık köy modeli hakimdir. Dağlarında incir, üzüm(şulür), armut, alıç, ışkın, böğürtlen(dırrik) gibi meyveler bulunmaktadır. Av sporlarına elverişli bir yapıdadır. En çok keklik, tavşan, bıldırcın, kum kekliği(firro)avlanmaktadır. Ayrıca Keban Baraj gölünde aynalı sazan, turna(tırro), küpeli balık ve gümüş balığı avlanmaktadır.
  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisinde olup baraj sayesinde kısmen ılımandır..
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 145
  2000 99
  1997 25
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Sezai Demir
  2004 - Sezai Demir
  1999 - Ahmet Yımaz
  1994 - Yasin Yılmaz
  1989 - Ramazan Küçük
  1987 - Kazım Yılmaz
  1984 - Şeref Doğan
  1979 - Fikri Yılmaz
  1963 - Bedri Küçük
  1967 - Osman Doğan
  1968 - Mehmet Can

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak 1994'te gerçekleşen göçten dolayı okul binası boştur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşildere Köyü Kovancılar Forum Tarih
Yeşildere Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yeşildere Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Yeşildere Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Yeşildere Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Yeşildere Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş