Yeşildemet Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yeşildemet Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Şenkaya Yeşildemet Köyü - Yeşildemet Köyü Hakkında - Yeşildemet Köyü Tanıtımı - Yeşildemet Köyü Resimleri - İğnaki Köyü
  İlçe: ŞENKAYA

  İl: ERZURUM

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 127

  İle Uzaklığı: 153 km

  İlçeye Uzaklığı: 34 km

  Rakım: 1480 m


  Tarihi

  Köyün eski ismi "İğnaki" olup ,dedelerimizden öğrendiğimiz kadar eski Ermeni yerleşim birimi olmasından kaynaklı Ermenice bir isim.Türkçeleştirme sırasında yeşilbir vadinin içinde olmasından kaynaklı yeşillerin demet -demet olduğu yer anlamında "Yeşildemet ismi konmuş

  Kültürü

  Köyde Türkmen köyü olmasından kaynaklı, bütün Türk örf, adet ve gelenekleri yaşanmaktadır. Türkmenlerin göçebe özellikleri olarak köyün iki yaylası var. İlk baharda Güzelyaylaya göç edilir ortalama 2-3 ay kalındıktan sonra Başyayla denen; Allahuekber dağlarının eteğindeki yaylaya göç edilir. Sonbaharda tekrar köye inilir. Hayvancılık yapılması zorunlu yaylacılığı ön görür.

  Forklorik olarak "bar" denen halay çok yaygındır. Eskiden "üç etek, tanko, fistan" gibi giysiler giyilirmiş ancak şimdilerde modern giyim benimsenmiş.

  Yemekleri genelde hamur işi olanlardır; bişi, katmer, kete, pağaç, fetir, gevrekli ekmek, lor gılıgı, kesmeli aş, tırta, gaygana, Borana, Ekmek aşı vb. Önemli bir görenek de her yılbaşı kutlanan "Yılbaşı geceleri" eğlencesi olmasıdır.

  Coğrafya

  Erzurum iline 153 km, Şenkaya ilçesine 34 km uzaklıktadır. Allahuekber dağlarının eteklerinde, derin bir vadinin içine kurulmuş bir küçük yerleşim birimi. Önünden Çoruh nehrinin bir kolu olan Oltu çayına karışan küçük bir dere akmakta.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Bu Sayfayı Paylaş