Yeşil Salata Tarifi

'Kebaplar ve Salatalar' forumunda GizLi_ÖzNe tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Yeşil Salata Tarifi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  YEŞİL SALATA

  2 adet göbekli yeşil salata
  1 kahve fincanı limon suyu
  2 demet kırmra turp
  1/2 kahve fincanı zeytinyağı
  3 adet hazırlop yumurta
  Tuz
  20 adet siyah zeytin
  2 tatlı kaşığı hardal (istenirse)
  1 küçük baş soğan

  1 Bir büyükçe tabağa, yaprakları teker teker koparılarak bol suda birkaç kez yıkanmış ve ortalarından elle iki veya üçe koparılmış 4 adet göbekli yeşil salatayı yerleştirdikten sonra bir tarafa bırakmalıdır. (Salata bıçakla kesilecek olursa lezzetini kaybeder)
  2 Sonra küçük bir kâseye, çentilircesine küçük doğranmış ufak bir baş soğan koyduktan sonra buna; 2 tatlı kaşığı tuz, bir buçuk kahve fincanı sirke veya bir kahve fincanı limon «uyu ile üç çeyrek kahve fincanı zeytinyağı katmalı ve çatalla birkaç kez çalkaladıktan sonra tabağa döşemiş olduğumuz salataların üstüne gezdirilmelidir. (Kuru soğan salataya güzel bir çeşni vermektedir, bununla beraber arzu etmiyenler, koymayabilirler. Kuru soğan yerine, salataya iki demet yeşil soğan da karıştırılabilir. Bir de sirke veya zeytinyağına iki tatlı kaşığı kadar da hardal katılabilir.)
  3 Daha sonra tabağa döşenmiş salatanın tam ortasına, uzunluklarına doğru ortalarından ikiye bölünmüş 3 adet hazırlop yumurtayı düzenli aralıklarla papatya şeklinde yerleştirdikten sonra yumurtaların ortalarına bir kırmızı turp oturtmalı, salatanın diğer taraflarım da kırmızı turp ve zeytinle süslenmeli ve servis yapmalıdır. (Yarım demet kıyılmış dereotu da konabilir).

  NOT: Dört adet yeşil salata yerine, 2 adet yeşil salata ve bir adet de büyükçe andilya salatası kullanmak suretiyle bu salatayı hazırlamak da mümkündür. Fakat o takdirde kesinlikle hardal kullanmak gerekir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşil Salata Tarifi Forum Tarih
Yeşil Fasulye Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 9 Ekim 2011
Közbiberli Yeşil Mercimek Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 1 Aralık 2010
Yeşil Mercimekli Balık Salatası Tarifi Yapılışı Kebaplar ve Salatalar 7 Ekim 2010
Yeşil Salatalı Yaz Çorbası Tarifi Yapılışı İçecekler ve Çorbalar 14 Ağustos 2010
Cevizli Yeşil Salata Tarifi - Cevizli Yeşil Salata Nasıl Yapılr Kebaplar ve Salatalar 10 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş