Yeşil Kuyruklu Yıldız

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yeşil Kuyruklu Yıldız konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeşil Kuyruklu Yıldız - Yeşil Kuyruklu Yıldız Fotografı - Lulin Kuyrukluyıldız Hakkında
  Hızla dünyaya yaklaşan ve esrarengiz bir yeşil ışık yayan Lulin Kuyruklu Yıldızı, bugün dünyadan da çıplak gözle görülmeye başlanacak.

  [​IMG]

  Dünya Astronomi yılı olarak ilan edilen 2009’un ilk önemli gök olaylarından biri bugün çıplak gözle görülecek.
  Lulin Kuyrukluyıldızı bugün dünyaya en yakın konuma gelecek. Göz alıcı yeşil rengiyle güneş sistemini ilk kez ziyaret edecek olması, Lulin’i astronomlar açısından daha da ilginç hale getiriyor.

  Lulin kuyrukluyıldızı, 2007 Haziran’ında Çin Sun Yat-sen Üniversitesi’nde meteoroloji öğrencisi 19 yaşındaki Quanzi Ye tarafından tesadüfen keşfedildi. Geceler önce “gökyüzü taraması” için Tayvanlı astronom Chi Sheng Lin’in Lulin gözlemevinde çektiği resimlere göz gezdiren Ye, yıldızlardan birinin yıldız olmadığının farkına vardı. Kuyrukluyıldıza keşfedildiği gözlemevinin adı Lulin verildi.

  Amatör astronom Jack Newton Arizona’daki evinin arkasındaki gözlemevinde 1 Şubat’ta çektiği fotoğraflarda Lulin’in göz alıcı yeşil rengi açıkça görülebiliyor.
  Kuyrukluyıldız dünyaya en yakın geçişini 24 Şubat 2009’da gerçekleştirecek. Yapılan tahminlere göre azami parlaklığının 4 ila 5 kadir olması bekleniyor. Bunun anlamı şehirler gibi ışık kirliliğinin olmadığı kırsal bölgelerde çıplak gözle gözlenebilecek.  Lulin’in güneş sistemine ilk kez ziyaret yapması da onu ilginç hale getiren diğer bir özellik. Güneş ışığına ilk kez maruz kalacak olması, astronomların sürpriz beklentisini artırıyor. Kuyrukluyıldız göz alıcı yeşil rengini Jüpiter boyutundaki atmosferinden alıyor. Kuyrukluyıldızın çekirdeğinden çıkan jetler, siyanojen (birçok kuyrukluyıldız da bulunan zehirli bir gaz) ve diatomik karbon (C2) içeriyor.

  Parlak yeşil renkli bu kuyruklu yıldız dünyaya 38 milyon mil kadar yaklaştıktan sonra dünyadan uzaklaşacak.Bu mesafe yaklaşık olarak dünyanın Mars'a olan uzaklığı.

  NASA yaptığı açıklamada Lulin'in bu durumunun dünyaya ilk ziyareti olduğunu belirterek, "Lulin yoğun Güneş ışığına maruz kaldığı için bu kadar parlak görünüyor.Bu ilk ziyareti ama yeni sürprizlere de hazırlıklı olun" dedi.

  Esrarengiz kuyruklu yıldızın bugünden itibaren bir kaç gün daha dünyadan çıplak gözle görüleceği açıklandı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yeşil Kuyruklu Yıldız Forum Tarih
Yeşil kuyruklu yıldız Dünya'yı teğet geçti Uzay ve Gökyüzü 25 Şubat 2009
Okuldaki yeşilay kulübünün görevleri ve sorumlulukları kısaca Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Yeşilay amaçları maddeler halinde kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Ocak 2017
Yeşilay amaçları maddeler halinde kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Ocak 2017
2016 Yeşilli nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş