Yeşil Çitler Nasıl Yapılır ve Hangi Ağaçlar Dikilir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yeşil Çitler Nasıl Yapılır ve Hangi Ağaçlar Dikilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yeni kurulan bir çiçek, meyve ya da sebze bahçelerinin etrafının koruma ve sınıflanmasında çeşitli malzemelerden yararlanılır. Taş duvarlar, demir veya tahta parmaklıklar, tel örgüler veya yeşil çitlerle bahçenin etrafını sararak koruma altına alabilirsiniz.

  Yeşil Çit olarak kullanılan bitki ya da ağaçlar iki gruba ayrılır:

  1. Yapraklarını yaz kış dökmeyen ağaçlardır, bunlar dadikenli veya dikensiz olurlar. Dikenli olan ağaçlar şunlardır: Gladiçya, Maklora, Akasya, Kardiken, Akdiken.

  2. Dikensiz olup da yapralarını bütün yıl muhafaza eden ağaçlarda şunlardır: Servi, Mazı, Defne, Taflan, Liguturun, Mersin ve Şimşir.


  Yeşil çit dikmek için bahçenin etrafı 50-60 cm genişliğinde ve 40-50 cm derinliğinde boydan boya bir hendek açılır. Hendeğin içerisinde dibindeki toprak kabartılır ve üzerine çürümüş gübre konularak toprak hazırlanır. Buraya dışarıdan alınan 2-3 yaşındaki yeşil çit fidanları iki sıra üzerine 35-40 cm aralıklar ile saç ayağı şeklinde dikilir ve hendek toprak yüzeyinden 5-6 cm derinliğine kadar doldurulur.

  Servi, Mazı gibi ağaçlar ise sonbahar ya da ilkbaharda dikilir. Bahçeleri rüzgardan korumak amacıyla çitler yapılırsa 4-5 m yükseklik gerekir
   

Bu Sayfayı Paylaş