Yazlık Köyü Balya Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yazlık Köyü Balya Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yazlık Köyü Balya Bilgileri - Yazlık Köyü Hakkında - Yazlık Köyü Tanıtımı - Yazlık Köyü Resimleri

  İlçe: BALYA - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: SALİH ÖNAY  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (266) 494 11 96


  Balıkesir
  Bilgiler
  Alan 3,22 km²
  Nüfus 110 (2007)
  Rakım 403 metre
  Koordinatlar 39°47′59″K, 27°34′40″D
  Posta Kodu 10843
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Balya

  Yazlık, Balıkesir ilinin Balya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün tarihine ilişkin kesin bir bilgi yoktur. 1960 yılına kadar köyün ismi “HORT” iken, bu tarihte köy öğretmenin de öncülüğü ile “YAZLIK” olarak değiştirilmiştir.

  NUFUS :

  1985 yılında 210 Kişi olan köy nüfusu 2000 yılında 128 kişiye gerilemiştir. Köy nüfusunun ancak %20 si 40 yaş altında olup, genç nüfusun çok büyük bir bölümü memuriyet nedeniyle ülkenin bir çok yerine dağılmış durumdadır.

  Göç eden nüfusun büyük bir bölümü Balıkesir Merkez, Edremit Körfezi ve Manisa Soma da yerleşmiş durumdadır.

  EĞİTİM

  : Köyde okuma yazma oranı çok yüksektir. Köyde bulunan okul 1986 yılında kapanmış olduğundan İlk Öğretim taşımalı olarak Balya Merkezde yapılmaktadır.

  ULAŞIM :

  Köy batıdan Çalova, kuzeyden Çukurcak ve doğudan Kadıköy üzerinden ilçe merkezine(12 Km) stabilize yol ile bağlıdır. Balıkesir il merkezine yaklaşık 65 Km dir.Kadıköy yolu 1976 yılında Çukurcak yolu 1987 yılında ve Çalova yolu ise 1991 yılnda yapılmıştır.Yollar stabilize toprak yoldur.Köy hizmetlerinin köy yollarını asfalt yapması konusunda girişimler başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

  Düzenli olarak Balıkesir ve Balyaya sabah köyden gidip, akşam dönen dolmuşlar bulunmaktadır.

  Köyde TELEKOM şebekesi mevcut olup, köy merkezinden VODAFON VE TÜRKCELL GSM şebekelerine rahatlıkla erişim mümkündür. 1986 yılı Ağustos ayında köy elektrikle tanışmıştır.Telefon şebekesi 1987 yılında hizmete girmiştir.

  Kültür

  Köyde 1 Cami, 1 Kahvehane bulunmaktadır.Köy camisi ve minaresi çok eski bir tarihe konukluk ettiğinden,özellikle minaresi ilgi çekmektedir.Minarenin inşasını Dimitri isimli Yunan ustanın yaptığı dedelerimiz tarafından anlatılmıştır. Göç nedeniyle var olan Bakkal da kapanmış olup, köylü ihtiyacını haftanın belirli günlerinde gelen seyyar bakkallardan karşılamaktadır.

  Köyde bazı gelenek ve görenekler sürdürülmekle birlikte bir çoğu terk edilmiştir.Köyde genellikle sünnet düğünleri ve zaman zaman düğünler yapılmaktadır.Son yıllarda köy düğünleri pek yapılmamakla birlikte yapılan düğünlerde eski gelenekler canlandırılmaya çalışılmaktadır.

  Köyde köy ekmeği artık çok az yapılmakta olduğundan mahalle fırınları da eskimiş ve pek kullanılmamaktadır.

  Her yıl haziran ayında keşkekli “Köy Hayırı” yapılmaktadır. Bazı yıllarda “Yağmur Duasına” da çıkılmaktadır.

  Üç gün üç gece süren davullu,klarnetli köy düğünlerinin sayısı oldukça azalmıştır. Her yıl Haziran ayında gelenekselleşen emtia ve hayvan panayırı yapılmaktadır.Panayıra çevre yerleşim yerlerinden ve köyden göç etmiş memurlar çok rağbet etmektedir.Köy muhtarı Salih ONAY köye bu güzel katkıyı 8 yıl önce sağlayarak büyük bir hizmette bulunmuştur. Köyümüzün kurtuluş savaşı yıllarında özellikle çetelere karşı mücadele etmesi ve her zaman devletin büyüklüğünü tereddütsüz kabullenmesi günümüzde de etkisini gösterdiğinden,yıllardır köyümüzde önemli adli bir olay olmamıştır.

  Köyde her yıl Ramazan ve Kurban bayramları arefesinde öğle namazını müteakip,kabir ziyaretleri yapılmaktadır.Bayram sabahı bütün köylü sabah geleneksel bayram yemeklerini camiye evlerden sofra getirerek topluca yemektedir.Köyde özellikle yemekli hayırlar yaz dönemlerinde yaygın olarak yapılmaktadır.

  Bundan 20 yıl öncesine kadar genç nüfus kalabalıkken Dini bayramlarda orta oyunları oynanır.Deve oynatılırdı.Son yıllarda dışarıda yaşayan gençlerden köy halkının beklentisi eski örf ve adetlerin hayata geçirilmesi için çalışmalarıdır.

  Köy halkı sıcak kanlı ve misafirperverdir.Köye gelen yabancıya ekmeğini vermekten imtina etmez ve mutlaka hoş beş eder.

  Coğrafya ve İklim

  Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Balıkesir'e 65 km., Balya ilçe merkezine 9 km.uzaklıktadır.Eski yıllarda yağan karlar sebebiyle sık sık kapanan köy yolu günümüzde artık pek kapanmamaktadır.Yazları gündüz sıcak,geceleri ise oldukça serin olmaktadır.


  Bitki Örtüsü:

  Genellikle meşe ormanları ile çevrilidir.Bunun yanı sıra gürgen,palamut,pıynar,ardıç ve kızılcık ağaçları da ormanlarımızı çeşitlendirmektedir.Köyümüzün etrafının ormanlık oluşu son yıllarda yabani ve yırtıcı hayvanların çoğalmasına sebep olmuştur.Zaman zaman çevre köylerle birlikte köylüler sürek avına çıkarak yabani domuzlar ve çakallarla mücadele etmeye çalışmaktadır.2001 yılında yaz yağmurları esnasında köyün bazı yerlerine yıldırım düşmesi ve mevsim normallerinin üstünde yağış oluşu son yıllaradaki en önemli tabi afet olarak hatırlanır.Köy deprem kuşağı altındadır.Köydeki yapılar genelde tek katlı ve taş duvar olduğundan depreme dayanıklıdır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 110
  2000 128
  1997 123

  Ekonomi

  Köydeki az sayıdaki genç nüfus hayvancılıkla uğraşmaktadır. Tarım kişilerin kendi ihtiyacına ve hayvan yemine dönük olarak yapılmaktadır. Arazilerin büyük çoğunluğu ekilmemekte ve mera olarak kullanılmaktadır.

  Yaşlı nüfusun çok büyük bir bölümü sosyal güvenlik kurumlarından emekli olup, üretime katkıları yok denecek kadar az olmakla birlikte köy gezici esnaflar için önemli bir pazardır.

  Daha çok küçük baş, kısmen de büyük baş hayvancılık temel geçim kaynağıdır. Süt ve süt ürünlerinin pazarlanması kolay olduğu için üretim bu yöne yönelmiştir.

  Köyde iş gücü yetersizliği nedeniyle yaz aylarında yakın köylerden gelen işçilerle işler yapılmaktadır. Köyde ekili alan darlığı sebebiyle çok ekim dikim yapılamamaktadır.Ayrıca son yıllarda su sıkıntısı sebebiyle köylünün kendi geçimini sağlayabilecek küçük ev bahçelerinde bile sebze yetiştirilememektedir.Tarım yok denecek kadar gerilemiştir.Topraklar kıraç ve verimsizdir.Genç nüfus köyde kalmayı tercih etmemektedir.Okuma yazma oranı oldukça yüksektir.
  TARİH : Köyün tarihine ilişkin kesin bir bilgi yoktur. 1960 yılına kadar köyün ismi “HORT” iken, bu tarihte köy öğretmenin de öncülüğü ile “YAZLIK” olarak değiştirilmiştir. NUFUS : 1985 yılında 210 Kişi olan köy nüfusu 2000 yılında 128 kişiye gerilemiştir. Köy nüfusunun ancak %20 si 40 yaş altında olup, genç nüfusun çok büyük bir bölümü memuriyet nedeniyle ülkenin bir çok yerine dağılmış durumdadır. Göç eden nüfusun büyük bir bölümü Balıkesir Merkez, Edremit Körfezi ve Manisa Soma da yerleşmiş durumdadır. EĞİTİM : Köyde okuma yazma oranı çok yüksektir. Ancak son dönemde Köyde bulunan okul kapanmış olduğundan İlk Öğretim taşımalı olarak Balya Merkezde yapılmaktadır. ULAŞIM : Köy batıdan Çalova, kuzeyden Çukurcak ve doğudan Kadıköy üzerinden ilçe merkezine(12 Km) stabilize yol ile bağlıdır. Balıkesir il merkezine yaklaşık 65 Km dir. Düzenli olarak Balıkesir ve Balyaya sabah köyden gidip, akşam dönen dolmuş bulunmaktadır. Köyde TELEKOM şebekesi mevcut olup, köy merkezinden kısmen de olsa GSM şebekelerine erişim mümkündür. EKONOMİK DURUM : Köydeki az sayıdaki genç nüfus hayvancılıkla uğraşmaktadır. Tarım kişilerin kendi ihtiyacına ve hayvan yemine dönük olarak yapılmaktadır. Arazilerin büyük çoğunluğu ekilmemekte ve mera olarak kullanılmaktadır. Yaşlı nüfusun çok büyük bir bölümü sosyal güvenlik kurumlarından emekli olup, üretime katkıları yok denecek kadar az olmakla birlikte köy gezici esnaflar için önemli bir pazardır. Daha çok küçük baş, kısmen de büyük baş hayvancılık temel geçim kaynağıdır. Süt ve süt ürünlerinin pazarlanması kolay olduğu için üretim bu yöne yönelmiştir. Köyde iş gücü yetersizliği nedeniyle yaz aylarında yakın köylerden gelen işçilerle işler yapılmaktadır. Köydeki en önemli ekonomik faaliyet her yıl Haziran ayının ilk hafta sonunda düzenlenen “Hayvan Panayırı” olup yakın köylerden büyük ilgi görmektedir. KÜLTÜR ve SOSYAL YAŞAM: Köyde 1 Cami, 1 Kahvehane bulunmaktadır. Göç nedeniyle var olan Bakkal da kapanmış olup, köylü ihtiyacını haftanın belirli günlerinde gelen seyyar bakkallardan karşılamaktadır. Köyde bazı gelenek ve görenekler sürdürülmekle birlikte bir çoğu terk edilmiştir. Her yıl haziran ayında keşkekli “Köy Hayırı” yapılmaktadır. Bazı yıllarda “Yağmur Duasına” da çıkılmaktadır. Üç gün üç gece süren davullu,klarnetli köy düğünlerinin sayısı oldukça azalmıştır.

  Kaynak: Adile KOÇ

  [​IMG]
  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazlık Köyü Balya Forum Tarih
Yazlık Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yazlık Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Yazlık Köyü Hakkında Bilgi Maçka Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Yazlık Köyü Çatalca İstanbul İstanbul Tanıtımı 30 Nisan 2010
Yazlık Köyü Çamlıhemşin Rize Rize Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş