Yazıkarakuyu Köyü Besni Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yazıkarakuyu Köyü Besni-Yazıkarakuyu Köyü Hakkında -Yazıkarakuyu Köyü Tanıtımı -Yazıkarakuyu Köyü Resimleri

Yazıkarakuyu, Adıyaman ilinin Besni ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: BESNİ - İl: ADIYAMAN

Köy Muhtarı: Hacı TERCAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu:0 535 371 26 73

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı:74 km

İlçeye Uzaklığı:29 km

Rakım:591 m

Tarihi
Köyün tarihi köy Suriyeden gelen şeyhanlı aşiretinden bir kürt köyüdür.Urfada nüfuslu bir aşirettir.Günümüzde yazıkarakuyu halkınını yardımlaşma duyguları ve köydeki huzur ortamı bir çok köye ders niteliğindedir bunda köyde yaşayan herkesin bir akrabalık bağıyla bağlı olması gösterilebilir. Köyün adı köyde bulunan tuzlu bir kuyudan gelmektedir. Asıl adı kürtçe karaktır, sonradan düzlük bir vadide olması sebebiyle yazı ve karakuyu denilmiştir.

Kültür
Köyün bozdada adında içinde 3 tane mezarın bulunduğu ve orada ziyaret diye anılan bir mesire yeri vardır. eskiden köylüler cuma günleri hep birlikte oraya gider kurbanlar kesip pilavlar yaparak birlikte vakit geçirirlerdi. orada çocuklar oyun oynar büyükler de kadın erkek ayrı muhabbet ederlerdi. Bunun yanı sıra köyler arası futbol turnuvalarına da katılan köy futbol takımı bulunmaktadır. her yıl kış aylarında bu turnuvalar devam etmektedir.halk yazın tarlalarda çalıştığı için bu tip etkinlikler daha çok kışın yapılmaktadır. takım, antrenmanlarını köyün futbol sahasında(sar bedaro) yapmaktadır. eskiden köydeki erkekler taş atma, atlama, çelik çomak ve bilye oynama gibi oyunlar da oynayarak vakit geçirirlerdi. Köyün meşhur yemekleri içli köfte, sarma, dolma, düğün yemeklerinde yapılan bulgur pilavı(germı), kuru fasulye ve nohut(tırşık), basala, taplama, kışın yapılan çiğköftesi..

Coğrafya
Adıyaman iline 74 km, Besni ilçesine 29 km uzaklıktadır. Düz bir ovada kurulmuş olup akarsuyu sofraz çayıdır. Mezraları: Yazıbademce (Payomca)

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak geçerken, kışları fazla soğuk geçmez. Kar yok denecek kadar azdır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 toplam 1077-510 erkek 567 kadın
2000 978
1997 1087

Ekonomi
Önceleri imkanların kısıtlı olmasından dolayı sulu tarımın çok az yapıldığı köyde insanlar toplanıp adanaya pamuk toplamaya, niğdeye patates toplamaya, yozgata mercimek nohut biçmeye, malatyaya kayısı toplamaya ve karadenize fındık toplamaya giderek geçimlerini sağlarken son dönemlerde sulu tarımın başlamasıyla köyde ciddi bir ekonomik kalkınma yaşanmıştır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. başlıca ürünler Buğday;Arpa,mercimek,nohut,kırmızı biber, susam,mısır,antep fıstığı, aycicek,karpuz,pamuk,tütün ve kavun yetiştirilir.Toprakları verimli ve sulu tarım yapılabilmektedir. son dönemlerde kullanılan tarımsal alanların çoğalmasıyla hayvancılık önemini eskiye göre biraz kaybetmiştir. köyde ömrünün tamamına yakını çobanlıkla geçirmiş-60 yıldan fazla- seksen yaşlarında Avdo dayı adında bir çoban vardır ve gözlerinde bir problem olduğu için ve çok yaşlandığı için çobanlığı bırakmıştır. "Ben on yaşlarındayken çobanlığa başladım" demiştir.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Haci TERCAN
2004 - Mehmet ÖZTÜRK
1999 - Yusuf GÜLLÜ
1994 - Yusuf ERTÜRK
1989 - Haci TERCAN
1984 - H.Ali ALTAN
1979 - Muhammed KARACA

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca 2008 yılı içerisinde köye yeni cami ve köy odası yapılmıştır.


Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

 

K

Kayıtsız Üye

#2
nisan ayı gelir ve o zaman yazı kara kuyu köyü tıpkı bir cennete döner o köy çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel bir köy
*,.0*...............*-
 

Üst