Yaz stajı için stajyer alacak şirketler

'Eğitim Haberleri' forumunda Dine tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Yaz stajı için stajyer alacak şirketler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaz stajı için stajyer alacak şirketler

  [​IMG]


  2010 yaz stajları için başvurular kabul edilmeye başladı. Firmalar stajyer alım sürecini oldukça sıkı tutuyor. İşte farklı sektörden firmaların bu yaz için stajyer alım şartları ve öğrencilere sunduğu imkanlar...


  Her yıl yaklaşık 250 bin öğrenci mezun oluyor. Ancak yeni mezun her 4 kişiden sadece 1'i işe girebiliyor. Bu da henüz mezun olmadan öğrenciler arasındaki rekabeti artırıyor. Pek çok öğrenci, büyük firmalarda staj deneyimine sahip olabilmek için birbiriyle yarışıyor.

  Firmalar da stajyer alım sürecini oldukça sıkı tutuyor. Genellikle departman bazında ihtiyaçları analiz ederek stajyer istihdam ediliyor. Öğrencinin staj yapacağı departmanın işleyişinin, öğrenim gördüğü bölümle uyumlu olup olmadığına da bakılıyor. Yine öğrencilerden stajının zorunlu olduğunu gösteren belge isteniyor. Staj yapacak öğrencinin not ortalamasının 100'lük sistemde en az 70, 5'lik sistemde en az 3.5, 4'lük sistemde en az 2.8, harf sistemine göre olan puanlamalarda ise en az B olması şartını arayan firmalar var. Öğrencinin sabıka kaydına işlenen herhangi bir hüküm ya da suçun bulunmaması ve staj yapabilmesine sağlık açısından herhangi bir engelinin olmaması da gerekiyor.

  Zorunlu stajlar minimum 15 gün, maksimum 2 aylık süreyi kapsıyor. Stajyerler, kadroya geçtiklerinde firmaya ve süreçlere çok daha hızlı adapte olabildikleri için işe alımlarda önceliğe sahip oluyorlar.

  İşte farklı sektörden firmaların 2010 yazı için stajyer alım şartları ve öğrencilere sunduğu olanaklar...


  ADINTERACTİVE
  Başvurular nisana kadar

  Adinteractive'in yaz dönemi stajyer görüşmeleri haziranda başlıyor. Bu nedenle başvuruların nisana kadar yapılması gerekiyor. 2010 yazı için 2 ya da 3 öğrenciye staj olanağı sunacak olan firma, ihtiyacı olan her dönemde yeni stajyer alabiliyor.

  ALCATEL-LUCENT
  3 yılda 75 stajyer

  Alcatel-Lucent'te lise öğrencilerinin staj başvurulan, eylül-haziran arasındaki dönemde alınıyor. Üniversite öğrencilerinin stajları için mart ayında ilan verilmeye başlanıyor ve başvuru süresi nisan ortasına kadar devam ediyor. Firma, staj kontenjanlarını her yıl bölümlerden gelen talepler doğrultusunda belirliyor. Bu nedenle 2010, temmuz ve ağustos ayları olmak üzere ortalama 75 öğrenciye staj imkanı sağlıyacak.

  ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK
  Öncelik burslu kızların

  Anadolu Hayat Emeklilik, personel sayısının yüzde 5'i oranında stajyer çalıştırıyor. 2010 yazında staja kabul edilecek öğrenci sayısını belirtmeyen firma, ihtiyaçlara göre değişen zamanlarda staj başvurusu alıyor.

  AYDINLI GRUP
  20 stajyer alacak

  Aydınlı Grup, haziran-eylül arasındaki dönemde staj başvurularını kabul ediyor. 20 öğrenci alacak firmanın staj süreleri öğrenim derecelerine göre değişiyor.

  BİLYONER.COM
  Yarı-zamanlı işe alıyor

  Bilyoner.com'da staj süreci daha çok yetiştirilmek üzere yarı-zamanlı çalışan istihdam etme şeklinde ilerliyor. 2010 başında tüm pozisyonlarına uygun adayları yerleştiren firmada, şu anda 1 stajyer ve 7 yarı-zamanlı çalışan mevcut. Yakın zaman içerisinde 1 öğrencinin daha yarı-zamanlı işe alınması planlanıyor.

  B'IOTA LABORATUVARLARI
  Yaklaşık 100 öğrenci alacak

  B'IOTA Laboratuvarları, her yıl 100'e yakın öğrenciye staj yapma olanağı sunuyor. Başvuruları 1 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında şahsen ya da "ik@biotalab.com" e-posta adresi aracılığıyla alıyor.

  BTM
  12 öğrenciye staj imkanı

  İzmir merkezli yalıtım şirketi BTM'de şu anda meslek lisesi son sınıfta
  okuyan 6 öğrenci staj yapıyor. Firma, yaz stajı için de 12 üniversite öğrencisine imkan sağlamayı planlıyor.

  DBE1 Davranış Bilimleri Enstitüsü
  6 stajyer alacak

  Davranış Bilimleri Enstitüsü (DBE) staj başvurularını nisan-mayıs aylarında kabul ediyor. Staj programı ise haziran, temmuz ve ağustos aylarında başlıyor.

  DOMİNO'S PİZZA
  Yaz-kış staj imkanı

  Domino's Pizza'nın destek ofisinde kış döneminde staj yapan meslek lisesi öğrencileri yaz döneminde de stajlarına devam edebiliyor. Restoranlarda yarı-zamanlı çalışmak isteyen üniversite öğrencileri ise ikametgahlarına en yakın Domino's Pizza şubesine başvurup boş kadro olması ve restoran müdürüyle yapacakları mülakatın olumlu sonuçlanması durumunda hemen işe başlayabiliyorlar.

  EFES PİLSEN
  Şubat 2011'i not alın

  Efes Pilsen her yıl staj başvurularını şubat sonuna kadar kabul ediyor. Dolayısıyla 2010 için başvurular tamamlanmış durumda. Ancak 2011 için bir yere not almanızda fayda var. Staj başvuruları www.anadolukariye-rim.com üzerinden, ilgili yılın şubat ayı sonuna kadar alınıyor.

  EUREK0 SİGORTA
  25 öğrenciyi staja alacak

  Eureko Sigorta'da 2010 yaz stajı başvuruları mayıs ayında başlıyor. Farklı birimlerde ve alanlarda görevlendirmek üzere yaklaşık 25 öğrenci istihdam edecek olan firma, stajlarını en az 1 ay, en fazla 2 aylık periyotlar şeklinde planlıyor.

  FİNANSBANK
  600 öğrenciye staj imkanı

  Finansbank'ta staj başvuruları 11 Nisan'da başlayıp 25 Nisan'da sona eriyor. Şube ve genel müdürlük birimlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yıllık stajyer alımını belirleyen banka, 2010 yılı için yaklaşık 600 üniversite öğrencisine minimum 1 ay, maksimum 2 ay süreyle staj yapma olanağı sunacak.

  FL0
  123 stajyer alacak

  Staj başvuruları mayıs ayından itibaren alınıyor. 2010 yazında 123 kişiyi staja kabul edecek FLO'nun staj süresi ise haziran, temmuz ve ağustos aylarını kapsıyor. Firmada staj yapmak isteyenlerin lise son ya da üniversite öğrencisi olması gerekiyor. Zorunlu staj durumunda lise son sınıf da kabul ediliyor.

  GANTEK
  Buddy'ler yol gösteriyor

  Başvuruları her yıl mart-mayıs ayları arasında kabul eden Gantek'te staj süreci, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsıyor. Her yıl ortalama 6 kişiye staj imkanı sunan firma, 2010'da da yine bu sayıda stajyer alımı yapmayı planlıyor.

  HAYAT KİMYA
  75 öğrenciye kariyer fırsatı

  Nisan ayında başvuruları kabul etmeye başlayacak. Süreci olumlu geçen stajyerler haziran ve eylül ayları arasında staj yapacak. Hayat Kimya, genel merkez için yaz ayı boyunca en az 25 üniversite öğrencisine staj imkanı sağlayacak.

  TÜRK HENKEL
  93 öğrenci alacak

  Türk Henkel'in staj süreleri en az 1, en fazla 2 ayı kapsıyor. Firma 2010 yazı için 93 öğrenciyi staja kabul etmeyi planlıyor. Son başvuru tarihi 28 Şubat olduğundan bu yılkı staj başvuruları sona ermiş durumda...

  IŞIKLAR HOLDİNG
  25 stajyer çalıştıracak

  Staj başvurularını 15 Mayıs-15 Haziran döneminde kabul ediyor. 2010 yazında 25 kişi staja kabul edecek olan firmanın staj suresi 15 ila 40 gün arasında değişiyor.

  MILLVVARD BR0VVN TÜRKİYE
  En fazla 10 kişi alacak

  Uluslararası araştırma şirketi Millvvard Brown Türkiye'nin staj başvuruları haziran başında başlıyor. Yaz dönemi için 5-10 kişilik stajyer kadrosu bulunan firma, MiHwardBrow adayların okul kapanma tarihlerine göre girişlerini yapıyor. Tercihen haziranın son haftası ile eylül ayı ve ortası olmak üzere toplam 3 ay staj imkanı sunuyor.

  NESTLE TÜRKİYE
  Staj kontenjanı 12 kişi

  Nestle Türkiye, geçen yıl YASED'le ilki gerçekleştirilen Koza Projesi'ne destek vermiş, 7 öğrenciye staj olanağı sunmuştu. YASED Koza Projesi, GAP Bölgesi'ndeki üniversitelerde okuyan ve o bölgelerde ikamet eden öğrencilere uluslararası firmalarda staj yapma olanağı sunuluyor. Firma, bu yıl kapsamı 30 şehre çıkarılan bu projeye yine destek veriyor. Ayrıca YPO-WPO Gençlik Staj Programı'na dahil olarak bu program çerçevesinde yurtdışından seçilecek 2 öğrenciye de staj olanağı sunuyor.

  OPET
  80 öğrenciye staj fırsatı

  Her yıl yaz stajı başvurularını nisan ayu kadar alıyor. Firmanın 3 aylık yaz döneı için bugüne kadar aldığı ortalama stajy sayısı 80. OPET İK departmanı 2010 ) için de bu rakamın aynı seviyelerde olaca nı öngörüyor. Üniversite öğrencilerine s olanağı sağlayan OPET, okullar tarafınd zorunlu staj belgesiyle gelen başvuruk öncelik tanıyor.

  ÖZSUT
  Çırak öğrenci de kabul ediyor

  Firmanın staj süresi üniversitenin zorunlu kıldığı iş günüyle sınırlı. Özsüt, sadece üniversitelerin zorunlu stajlarını değerlendirmeye alıyor. Ayrıca adayın staj yapacağı dönemde okulla ilişiğinin devam etmesi şartına da dikkat ediyor.

  P&G TÜRKİYE
  Üniversitelilerin ikinci okulu

  2010 yazı için hem merkez ofisinde hem de Gebze fabrikasında lisans 3'üncü sınıf ya da mastır l'inci sınıfı tamamlayan üniversite öğrencilerine proje bazlı staj imkanı sunacak. Her yıl yaklaşık 60 öğrenciye staj imkanı sunan P&G Türkiye'de stajyerler yaz boyu, 2-3 ay çalışabilme fırsatı yakalayacak.

  PFIZER TÜRKİYE
  Sonuçlar mayısta açıklanıyor

  Pfizer Türkiye 2010 yaz stajı için ortalama 100 kişilik bir kontenjana sahip. Üniversite ve meslek liselerinde zorunlu stajı olan öğrencileri kabul eden firmanın staj süreleri 20, 30 ve 40 işgününden oluşuyor.Öğrencilerin başvuruları her yıl 15 Ara-lık-15 Mart tarihleri arasında kabul ediliyor.

  PHILIP MORRIS SABANCI
  En fazla 25 stajyer alacak

  Stajla ilgili gelen adayların kayıt ve değerlendirme sürecini nisan-mayıs ayları içinde yapıyor. Haziran-eylül ayı içinde stajyerleri çalıştırmaya başlıyor. Stajyerler, pozisyonları ve departmanların durumuna göre 2-3 ay çalışıyor. Philip Morris Sabancı, bu yıl 20-25 staj yer almayı planlıyor.

  PİZZA PİZZA
  164 öğrenci staj yapacak

  Staj başvurularını nisan ayında kabul etmeye başlıyor, mayıs ayının sonunda adaylarıngörüşmeleri bitmiş oluyor. Öğrenciler haziran ayında 3 aylık stajlarına başlıyorlar. Pizza Pizza, 2010'da önceki yıllardan farklı olarak istanbul ve İzmir dışındaki şubelerinde de üniversite ve meslek yüksek okulu öğrencilerini yaz stajyeri olarak kabul etmeyi planlıyor. Türkiye çapında 164 şubesi bulunan firma, her şubeye 1 stajyer almayı planlıyor.

  PRONET
  4 stajyer istiyor

  Pronet, 2010 yaz dönemi için teknik departmanlarında görevlendirmek üzere, zorunlu staj uygulaması olan üniversitelerin ilgili bölümlerinden 4 stajyer kabul edecek.

  SAS TURKİYE
  Sadece 2 stajyer alacak

  Amerika'da her yıl Fortune tarafından yayınlanan "En Çok Çalışılmak İstenen 100 Firma" listesinde yer alan SAS'ın Türkiye ofisi, staj başvurularını bütün bir yıl içinde kabul ediyor. 2010'da 2 kişiye staj imkanı sunmayı hedefleyen firmada staj süresi 1 ila 3 ay arasında değişiyor. Bunda, stajyerin talebi ve firmanın ihtiyaçları belirleyici oluyor.

  SONY
  Asgari ücret ödüyor

  Geçen yıl farklı dönemlerde toplam 15 stajyerle çalışan Sony, ihtiyaca göre belli dönemlerde alım yaptığından 2010 için kesin sayı veremiyor. Genellikle 6 aylık dönemlerle stajyer alımlarını gerçekleştiriyor. Firmanın staj programından üniversitelerin 3'üncü ve 4'üncü sınıflarında lisans ve yüksek lisans eğitimlerini sürdüren öğrenciler yararlanabiliyor.

  SOYAK TOPLULUĞU
  40 stajyer çalıştıracak

  Staj başvurularını 1 Nisan-15 Mayıs tarihleri arasında kabul meden Soyak Topluluğu'nda öğrenciler 1 Haziran itibariyle staja başlıyor. 2010'da 40 stajyer kabul edecek Soyak, 4 ila 6 hafta arasında değişen staj sürelerine sahip.

  SÜTAS
  Hedef, yaklaşık 50 öğrenci

  Staj başvurularına ilişkin duyuruyu mart ayı içinde www.sutas.com.tr'de yayınlayan firma, Nisan 2010 içinde sınavlar yapacak. Mayıs 2010'da staja kabul ettiği öğrencileri belirleyecek. Sütaş Grubu'nda 2009 yazında genel müdürlük bünyesinde 22, Karacabey fabrikasında 25 üniversite öğrencisi staj yapmıştı. Firma, 2010 yazında yine bu sayılarda öğrencinin staj yapmasını planlıyor.

  TEKNOSA
  100 öğrenciye yaz stajı
  Staj başvurularını mayıs ayından itibaren almaya başlıyor. Teknosa, her yıl haziran-eylül dönemi için, satış, pazarlama, 1K, bilgi sistemleri, finans, tedarik zinciri, teknik servis, 6 sigma ve kalite gibi hemen her departmana stajyer alıyor. Her yıl yaklaşık 100 öğrenci Teknosa bünyesinde yaz stajı yapıyor.

  TNT EKSPRES
  30 kişilik stajyer kadrosu var

  TNT, mayıs ayında başvuru almaya başlayacak. 2010 yılında stajyer kadrosuna 30 kişi alacak. TNT'de stajyerler 60 günlük süre içinde hızlı taşımacılığın dinamiklerini öğrenme, kurum kültürünü tanıma fırsatı elde edecekler. Bu arada staj süresinin kişiden kişiye değişebildiğim de belirtelim.

  TURKCELL
  Kapılarını 130 öğrenciye açacak

  Mart ayında PAF takımına başvuruları almaya başlayan firma, başarılı ve
  genç yeteneklerin profesyonel hayata bir adım önde başlamalarına destek olmayı amaçlıyor. Bu kapsamdaTURKCELL PAF Programı, staj, yarı-zamanlı çalışma ve yeni mezun istihdam sürecini kapsıyor.Turkcell, yıllık planlamaya bağlı olarak lise stajları için yaklaşık 30 kişi, üniversite stajları içinse yaklaşık 100 kişi kabul etmeyi planlıyor.

  TURKNET
  En fazla 6 stajyer alacak

  TurkNet, stajyer alımlarını mevcut çalışanların yıllık izin kullandıkları dönemlere, yani haziran, temmuz ve ağustos aylarına denk getiriyor. Bu doğrultuda görüşmelere nisan ve mayıs aylarında başlıyor. Haziran ayında da değerlendirmeleri yapıyor. Geçtiğimiz yıl toplam 7 stajyer alan firma, bu yıl için tahmini rakamın en fazla 6 olacağını öngörüyor.

  inthbr
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - stajı için stajyer Forum Tarih
büro yönetimi ve yönetici asistanlığı stajı Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Ağustos 2011
Muhasebe-Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Stajı Hakkında Herşey Muhasebe 10 Kasım 2010
İnşaat Mühendisliği büro ve şantiye stajı örnek dosyalar ve çizimleri Diğer Mesleki Bilgiler 4 Haziran 2009
Mısırlıların harfleri göstermek için sembolleri seçme sebepleri nedir? Eğitim Bilgileri Dün 22:37
Namazı niçin kılmalıyız kısaca Dinimizin Direği Namaz 7 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş