Yaz Mevsiminin Özellikleri

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_inci tarafından 18 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Yaz Mevsiminin Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaz Mevsiminin Özellikleri
  Yaz Mevsiminin Özellikleri Nelerdir?


  Yaz, en sıcak mevsimdir. Kuzey Yarım Küre'de en uzun günler yazda gerçekleşir. Dünya ısıyı depo ettiği için en sıcak günler genellikle yaklaşık iki ay sonra ortaya çıkar. Sıcak günler Kuzey Yarım Küre'de 21 Haziran ile 22 Eylül arasında, Güney Yarım Küre'de ise 22 Aralık ile 21 Mart arasındadır.


  Yaz mevsimi insanlar, tabiatın çoğu güzelliklerinden faydalanma olanağı bulur. İnsan sağlığına büyük faydası bulunan ve kemiklerin gelişmesi için gerekli olan D vitamini, güneş ışınlarından alınır. Yazın insanlar cildine ve bazı hastalıkların iyi gelen deniz suyu ve deniz kumundan faydalanılırlar. Güneş banyoları romatizmalar için çok faydalıdır. Güneşin kuvvetli ışınları birçok hastalıkları yok eder ve iyileştirir. Meyvelerin, sebzelerin ekserisi bu mevsimde yetişir. Türkiye'de insan gıdasının büyük bir kısmını tutan; buğday, arpa, mısır ve yulaf gibi hububatlar bu mevsimde toplanır ve ambarlanır. Bu mevsimde araziler gelecek ekim dönemine hazırlanır.


  Yazın aşırı ve kavurucu sıcaklığından da sakınmak gerekir. Uzun süre başı açık kalmak, aşırı güneş banyosu yapmak, cilt ve insan sağlığı için çok tehlikelidir. Serinletici içecekler içmede de aşırı gidilmemelidir. Bu mevsimde yiyecek ve içeceklerin yanında giyeceklere de dikkat etmek gerekir. Yazları ter emici, rutubet çekici pamuklu giyecekler tercih edilip, naylon ve buna benzer giyecekler giyilmemelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mevsiminin Özellikleri Forum Tarih
Yazın Özellikleri - Yaz Mevsiminin Özellikleri Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 21 Aralık 2011
Yaz Mevsiminin Özellikleri Nelerdir Doğa ve Bitkiler 13 Haziran 2011
kış mevsiminin özellikleri nelerdir Doğa ve Bitkiler 30 Mayıs 2011
Sonbahar Mevsiminin Özellikleri Nelerdir Doğa ve Bitkiler 23 Mart 2010
İlkbahar Mevsiminin Özellikleri Doğa ve Bitkiler 23 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş