Yaz Mevsiminde Neler Olur

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yaz Mevsiminde Neler Olur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  yaz mevsiminde ne gibi değişiklikler olur
  Yaz mevsiminde neler yapılır
  yaz mevsiminde ne olur
  yaz mevsiminde ne yapılır
  yazın neler yapılır

  Yaz, en sıcak mevsimdir. Kuzey Yarım Küre'de en uzun günler yazda gerçekleşir. Dünya ısıyı depo ettiği için en sıcak günler genellikle yaklaşık iki ay sonra ortaya çıkar. Sıcak günler Kuzey Yarım Küre'de 21 Haziran ile 22 Eylül arasında, Güney Yarım Küre'de ise 22 Aralık ile 21 Mart arasındadır.


  Yaz mevsimi insanlar, tabiatın çoğu güzelliklerinden faydalanma olanağı bulur. İnsan sağlığına büyük faydası bulunan ve kemiklerin gelişmesi için gerekli olan D vitamini, güneş ışınlarından alınır. Yazın insanlar cildine ve bazı hastalıkların iyi gelen deniz suyu ve deniz kumundan faydalanılırlar. Güneş banyoları romatizmalar için çok faydalıdır. Güneşin kuvvetli ışınları birçok hastalıkları yok eder ve iyileştirir. Meyvelerin, sebzelerin ekserisi bu mevsimde yetişir. Türkiye'de insan gıdasının büyük bir kısmını tutan; buğday, arpa, mısır ve yulaf gibi hububatlar bu mevsimde toplanır ve ambarlanır. Bu mevsimde araziler gelecek ekim dönemine hazırlanır.


  Yazın aşırı ve kavurucu sıcaklığından da sakınmak gerekir. Uzun süre başı açık kalmak, aşırı güneş banyosu yapmak, cilt ve insan sağlığı için çok tehlikelidir. Serinletici içecekler içmede de aşırı gidilmemelidir. Bu mevsimde yiyecek ve içeceklerin yanında giyeceklere de dikkat etmek gerekir. Yazları ter emici, rutubet çekici pamuklu giyecekler tercih edilip, naylon ve buna benzer giyecekler giyilmemelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mevsiminde Neler Olur Forum Tarih
Yaz Mevsiminde Meydana Gelen Değişimler Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Mart 2013
Kış Mevsiminde Kilo Almamak Için Neler Yapılmalı ? Diyet Beslenme 2 Mart 2010
Astım Hastaları Polen Mevsiminde Nelere Dikkat Etmeli ? Genel Sağlık 12 Kasım 2009
Sonbahar Mevsiminde Hava Nasıl Olur Doğa ve Bitkiler 18 Haziran 2011
Yaz Mevsiminde İnsanlar Neden Yaylalara Çıkarlar Doğa ve Bitkiler 13 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş