Yaz Aylarından Maden Suyu İçimi Öneriliyor

'Diyet Beslenme' forumunda Siraç tarafından 12 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Yaz Aylarından Maden Suyu İçimi Öneriliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yaz Aylarından Maden Suyu İçimi Öneriliyor

  Türk, yaz aylarında kendilerini yorgun ve güçsüz hissetmek istemeyenlerin, su yerine maden suyu içmesini önerdi

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, yaz aylarında kendilerini yorgun ve güçsüz hissetmek istemeyenlerin, su yerine maden suyu içmesini önerdi.


  Prof. Dr. Türk, bunaltıcı yaz günlerinde vücudun normalden fazla su kaybettiğini, pek çok kişinin ise su kaybını tam olarak fark edemediğini söyledi.

  Aşırı sıcaklar nedeniyle oluşan su kaybının, kan basıncını azaltığını, azalan kan basıncının ise özellikle çocuklar ve yaşlılarda bilinç kaybına bile neden olabildiğini bildiren Prof. Dr. Türk, bu nedenle yaz aylarında bol sıvı alınması, karpuz gibi bol sulu meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

  Soda iç yorgunluktan kurtul
  Sıcaktan en az düzeyde etkilenmek için yağlı yemeklerden de özenle kaçınılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Türk, şunları kaydetti:

  ''Özel bir rahatsızlığı bulunmayanlar, sıcak yaz günlerinde su yerine soda içmelidir. Soda içmemesi gerekenler sadece, kalp, böbrek ve tansiyon hastalığı olanlardır. Sağlıklı olan herkes bol miktarda maden suyu içebilir. Terle birlikte vücudun kaybettiği mineraller maden suyu ile vücuda alındığı için, kişi kendisini yorgun ve güçsüz hissetmeyecektir. Çünkü maden suyunun içinde sodyum, potasyum, magnezyum gibi, vücudu dinç tutan ve zindelik veren mineraller mevcuttur. Terlemeyle vücuttan hızla atılan bu mineraller, maden suyu içilmesiyle büyük ölçüde geri kazanılabilir, böylece vücut normale döner.''

  Prof. Dr. Türk, ayrıca, uzun süre güneş altında kalınan çarşı ve pazar alışverişlerine çıkarken mutlaka su ya da maden suyu bulundurması, yaz aylarında sıkça görülen tifo ve dizanteriden kurtulmak için hijyenik olduğundan kuşku duyulan suların içilmemesi, sebze ve meyvelerin bol suyla yıkanarak tüketilmesi gerektiğini söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aylarından Maden Suyu Forum Tarih
Madencilikle ilgili meslekler hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Demir madeni nerelerde kullanılmaktadır kısaca Eğitim Bilgileri 18 Şubat 2017
Türkiye'de krom madeni en çok nerede hangi illerde çıkarılır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Maden sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Madenler ve enerji kaynaklarının ülkemiz açısından önemi kısaca Sorular ve Cevaplar 17 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş