Yazırlı Köyü Nazilli Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yazırlı Köyü Nazilli Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nazilli Yazırlı Köyü - Yazırlı Köyü Hakkında - Yazırlı Köyü Tanıtımı - Yazırlı Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: 2009 - Ali ÇELİK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

  Tarihi

  Köyün adı mensup olduğu Türk boyu olan YAZIR dan gelmektedir. Oğuz Han'ın oğulları esasta BOZOKLAR ve ÜÇOKLAR diye iki kola ayrılmışlardır. Ama bunların hepsi de Oğuz Han'ın altı oğlundan gelmedir. Yazırlılılar bu kollardan BOZOKLARA mensup olup Oğuz Han'ın ikinci oğlu Ay Han'ın ilk oğlundan YAZIR BOYU türemiştir. Yazır kelimesi çok ülkede vali, çok il onun ola, Halk büyüğü, yurdu geniş gibi anlamlar taşımaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. 3 yıldır bahar gelmesini temsilen Nisan ayı içerisinde tüm köylünün katkısıyla gerçekleşen 'Birlik Keşkek'i organize edilmektedir.

  Coğrafya

  Aydın iline 55 km, Nazilli ilçesine 10 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyün tarımdaki ürün çeşitliliği son yıllarda değişmiştir.Yıllar boyu pamuk üretimi en yüksek orandayken hükümetlerin fiyat politikaları nedeniyle pamukçuluk bitirilmiştir.Artık hayvancılığın da ağır basmasıyla köyün tarım ürünleri arasında yonca,mısır,arpa,buğday ağırlık kazanmaya başlamıştır.Köylü karnını doyurabilmek için bir yerde ne yapacağını şaşırmış durumdadır.20 yıldır ağaç konusunda portakal dikimi öne çıkarken gene istikrarsız fiyat politikaları ve üreticinin değil aracıların kazanmasından dolayı köylüler çıkış aramaktadır.2-3 yıldır yoğun bir şekilde nar dikimi gerçekleştirilmektedir.Gelecek 10-15 yıl içerisinde de gene aynı sıkıntılar yaşanacaktır.Köyde hayvancılık sektörü de son 20 yıla göre gelişme içerisindedir.Ancak bu konuda da sıkıntılar vardır.Köylü süt üretimi konusunda tekelleşen firmaların elinde kalmakta ve emeğinin karşılığını alamamaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilk okul vardır,ancak artık kapalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.Sağlık evi var. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazırlı Köyü Nazilli Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş