Yazır Köyü Çavdır Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yazır Köyü Çavdır Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çavdır Yazır Köyü - Yazır Köyü Hakkında - Yazır Köyü Tanıtımı - Yazır Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: KEMAL KARA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0(248)4473610

  Cep Telefonu:
  0(543)7883158

  Tarihi

  YAZIR KASABASININ KURULUŞU

  Eskiçağlarda indos Vadisi olarak bilinen bu bölge sırasıyla Hititler, Akalar, Lidyalılar, Helenler ve Roma Imparatorluğunun himayesi altında kalmıştır.

  23 Mayıs 1040 tarihindeki DANDANAKAN ZAFERi Türk ve Dünya tarihinin dönüm noktalarından biridir. Dandanakan' da kazanılan zafer tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu Fatihi Sultan Alparslan Oğuzların Kınık boyundandır.

  1300 yıllarında yapılan idari taksimata göre Isparta Sancağından ayrılıp GARBiKARAAĞAÇ adını almıştır. Askerlik şubemiz bu adı almadan önce BURDUR iline bağlı TEFENNİ kazasıdır.Mehmet Efendi adıyla tanınan zat BURDUR vilayeti ile ilişkilerini kesmiş 1304 yılında Denizli Vilayetine bağlanmıştır. YAZIR KELİMESİNİN ANLAMI

  Oğuz boyundan BOZOKLARIN AYHAN oğullarındandır. Buna göre; .

  a) KAŞGARlı' da ki Oğuz Boylarına göre;

  Anlamı: YAZĞIR Damgası: III L


  YAZIR GENÇ BABA TÜRBESİ

  Genç Baba Türbesi Yazır köyümüzün Yukarı Köyde ilkokula giden Gızıl Yolu üzerindedir. Bu türbeye Genç Baba isimli zat tarafından 1286 yılında faaliyet gösterek Genç Baba tarafından yönetilmiştir. Genç Baba aslen Gölhisar' lıdır. Köyümüze görevli olarak gelen islami ve dini )ilgileri yüksek olan bir zat olduğundan dini ve şahsi münasebetlerimiz olan asırlarca beraber yaşadığımız Arap ve Acem ırklarının dilleriyle çocuklarımızın çeşitli bilimlerle gelişmesi ve bilgilendirilmesi pek güç ve ağır bilhassa köyümüzde imkânsız olduğundan bu usulü sadeleştirme ve kolaylaştırma yolları aranmıştır. Medresede Arapça okutacak kimselerin evvela pratik bir şekilde konuşabilmesi kısa zamanda Arap dilini öğretme çareleri aranmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek, yazır köyünün en güzel yemekleri olarak topalan (yuvalama) en başta olmak üzere , tarhana çorbasıdır. bulgur pilavi,kuru fasülye,ıspanak gibi tüm yörelere özgü yemeklerle benzerlik sağlarlar.

  Coğrafya

  Burdur iline 110 km, Çavdır ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 341
  2000 330
  1997 339

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım:başta buğday,nohut ekimi yapılmaktadır.nüfus yazın 5 katına kışın ise 5 de 1ine düştüğünden bulunan yerlerin çoğunu yazlıkcı aileler ektiğinden hasatlar yazlıkcıların geldiği mevsimde olduğundan daha kalabalık geçiyor. hayvancılığa yazır köyünde hayvancılık şu an için çok fazla gelişmiş değildir. 2007 yılı içerisinde devlet tarafından desteklenen teşvik kredisi ile yeni yeni son sistemle hayvancılığı geliştirecek ahırların kurulması için ilk yerler yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır fakat köydeki nüfus kışın az olduğundan dolayı faaliyette değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.gsm telefonları ile iletişim köyün %80'inde sağlanmaktadır.köyün yüksek tepelerinde görüşme yapılabiliyor.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazır Köyü Çavdır Forum Tarih
Yedioluk Köyü Hakkında Bilgi Yazır Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Yazır Köyü Hakkında Bilgi Doğanhisar Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yazır Köyü Merkez Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Yazır Köyü Enez Edirne Edirne Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Yazırlı Köyü Nazilli Aydın Aydın Tanıtımı 10 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş