Yazıpınarı Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yazıpınarı Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yazıpınarı Köyü Elazığ Merkez-Yazıpınarı Köyü Tanıtımı -Yazıpınarı Köyü Hakkında -Yazıpınarı Köyü Resimleri  Yazıpınarı, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: ELAZIĞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 27 km

  İlçeye Uzaklığı: 0 km

  Rakım: m

  Tarihi
  Yazıpınarı ( SANUK ) KÖYÜ
  Sanuk Köyü, Elazığ Merkeze bağlı ve şehir merkezine 24 km uzak mesafededir. 50 hanesi bulunan sanuk köyü, yaklaşık 350 senelik bir geçmişe sahiptir. Köy, köken olarak beş ayrı sülaleden oluşmaktadır. Hacılar, Yusuflar, İbogiller, Zazalar , Sofiler ve Elıler. Bu bölgeye ilk gelenler, hacılar sülalesidir. Hacılar, Sanuk köyünün en eski yerlileridir. "Kılıç" ve "Dönmez" soyadlı insanlarımız Hacılar sülalesindendir. Yusuflar, Kulmezan köyü tarafından gelip köye yerleşmişlerdir. "Özdenk","Öztürk", "Çelik", ve "Aslan" soyadlı aileler Yusuflar'dandır. İbogiller, Üngizek köyü tarafından gelmiştir. "Kandemir" ve "Karakılıç" soyadlılar bu sülaledendir. Zazalar, köye köken olarak Palu tarafından gelmişlerdir. "Yardımcı" soyadlı aileler bu sülaledendir. Sofiler, köye Harput tarafından gelmişlerdir. "Erbil" soyadlı aileler bu sülaledendir. Eliler sülalesi Palu Kürüm köyünden gelme olup kırıgız türklerindendir. "Bulut" soyadlı aileler bu sülaledendir. Ancak 350 yıllık bir süre içerisinde kaynaşarak hepsi birbiriyle akraba olmuştur. Sanuk Köyü'nde nüfus, genellikle yazın kalabalıktır. Kışın ise sadece birkaç aile ikamet etmektedir. Sanuk köyü, daha sonraları "Yazıpınarı" ismini almıştır. Ancak köy, yine eski ismi olan "Sanuk" ismiyle tanınmaktadır. Köyün en büyük sorunları, İçme suyu ve Kanalizasyondur. Yeraltı suları bol almasına rağmen köyün sahipsizliği ve birlik olamama yüzünden, yatırım yapılıp içme suyu temin edilemiyor. Yıllarca önce yapılan depo ve su şebekesi, köy kalabalıklaşınca yetersiz kalmıştır. Köyde tarım başlıca; arpa, buğday, kayısı ve elma üzerine yapılmaktadır. Oldukça verimli olan tarlaları, su kaynaklarının ıslah edilmemesi yüzünden, susuz tarım şeklinde kullanılmaktadır.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Elazığın köylerinden farklılık göstermez merkezle aynıdır.

  Coğrafya
  Elazığ merkezine 27 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 98

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ziyaaddin ÖZTÜRK
  1999 - Fahri ÖZTÜRK
  1994 - Fahri ÖZTÜRK
  1989 - Ziyaaddin ÖZTÜRK
  1984 - Ahmet ERBİL

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazıpınarı Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş