Yazın Çocuk Ciltlerini Korumak

'Cilt Hastalıkları' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Yazın Çocuk Ciltlerini Korumak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarınızı sadece sahilde değil de günlük hayatta da koruyucu sürülmeli.

  Doğru ürünler sayesinde hem güneşten korunabilir hem de zararlı güneş ışınlarını özellikle kemikler açısından yarara dönüştürebilirsiniz. Ancak sadece sahilde değil günlük hayatta da koruyucu sürülmeli

  Cilt kanseri, alerjiler, ciltte lekelenme gibi deri hastalıkları her geçen gün artıyor. Cilt kanseri ve cilt yaşlanmasının yüzde 75'i ise zararlı güneş ışınlarından kaynaklanıyor. Koruma uygulanmadığı zaman da güneşin zararlı etkilerine karşı harekete geçen savunma mekanizmamızın yüzde 80'i, 16 yaşından önce tükenebiliyor. Dolayısıyla bebeklikten başlayarak cildi korumak çok önemli. İlk 7 yaş içerisinde maruz kalınan ultraviyole ışınlarının ileride ortaya çıkabilecek cilt kanseri riskini artırdığını biliyor muydunuz?

  “Yarım saat güneşlenmek yeterli”
  Prof. Dr. Oktay Taşkapan (Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı)
  - Bebekler, yaşlılar, açık tenli, benli, çilli, kızıl saçlı, renkli gözlü kişiler, ailesinde deri kanseri vakası olanlar güneşe daha duyarlı. 11.00-15.00 saatlerinde denize girilmemesinde, güneşten korunmakta yarar var. 30 faktörün üzerinde güneş koruyucular kullanmalı.
  -Güneşin biriktirici etkisi de önemli. Yani çocukluğundan beri güneşte kalan kişilerde risk daha büyük mesela.
  -Yarım saat güneşlenmek yeterli. Gölgede oturmak korur diye bir şey yok. Güneş ışınları denizden, kumdan da yansıyor. Güneşe bağlı olarak deri sertleşmesi, deri kanseri ve lekelenmelere çok sık rastlıyoruz.

  “Her mevsim koruyucu kullanılmalı”
  Doç. Dr. Yasemin Oram
  (VKV Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölüm Şefi)
  - Çocukluğumuzdan beri maruz kaldığımız ultraviyolenin oluşturduğu olumsuz etkiler, çoğunlukla 30-40'lı yaşlardan sonra ortaya çıkıyor. Güneşin kanserojen etkisinden korunmak için özellikle yanıklardan kaçınılması gerekiyor.
  -Normalde 5-15 faktör, cildi hassas olanlar ise 25-30 faktör kullanmalılar. Güneş koruyucusu seçerken deri tipine uygun olması önemli. Güneşle tetiklenen alerjik durumlarla da artık daha fazla karşılaşıyoruz. Güneş lekelerinin oluşmaması için güneş koruyucusu kullanmak şart. UV ışınlarına yaz-kış maruz kaldığımız için her mevsim koruyucu kullanmalı.

  Cilt tipine özel ürün
  Avene güneşin zararlı etkilerine karşı turuncu serisiyle dikkat çekiyor. Çocukların hassas ciltleri için geliştirilen Avene Lait Enfant 50+ adlı ürünü kullanabilirsiniz.

  Hassas ciltler için
  Biotherm'in yüksek faktörlü koruyucu vücut sütü SPF 50, özellikle hassas cildi olanlara öneriliyor. Yaşlanmaya ve güneşe karşı etkili olduğu belirtilen ürün tüm vücuda tekrar edilerek uygulanmalı.

  Bir kez sürmek yeterli
  Suya, terlemeye, hatta havlu ile kurulanmaya bile dayanıklı olduğu söylenen güneş kremi Enjoy Sun During Day'i güneşe çıkmadan önce bir kere uygulamak yeterli.

  Doğal koruma
  Kil mineralleriyle elde edilen Dermokil el ve vücut losyonları cildi hem nemlendirme hem de güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma amaçlı üretildi.

  Saçlara da dikkat
  Kerastase'in Brume Nuit Apres-Soleil adlı güneş sonrası gece spreyi saç tellerini gece boyunca onarmayı vaat ediyor.

  Lekelere karşı
  Vichy, Capital Soleil serisinde cildi güneşten korumak için Mexoryl XL
  ve SX yüksek kapatıcılık teknolojilerini bir araya getiriyor. Aynı zamanda serinin cilt sorunlarını, leke
  ve kırışıklık oluşumunu önleyici etkiye de sahip olduğu iddia ediliyor.

  Güneşlenmeden bronzlaşın
  - Nivea Sun'ın güneşsiz bronzlaştırıcı yüz ve vücut mendilinin teninize uyguladıktan 3-4 saat sonra etkisini görebilirsiniz. Tek bir mendil yüz, kol, boyun ve dekolte bölgeleri veya bacaklar için yeterli.
  -Giorgio Armani'nin Sienna Minerals Palette adlı allığında kırmızı, bakır kumsal rengi ve altın sarısı dikkat çekiyor.

  Her mevsime uygun
  Obagi'nin güneş koruyucusunun ultraviyole ışınlarının en tehlikelisi olan UV-C ışınlarına karşı koruduğu iddia ediliyor.

  Bebekleri korumak şart
  Baby Blanket'in titanyum dioksit ve çinko oksit formüllerini kullanarak bebeklerin kullanımı için geliştirdiği ürünlerden SPF 45+ adlı güneş koruyucu spreyi hem bebekler hem de anneler kullanabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazın Çocuk Ciltlerini Forum Tarih
Çocukları yazın isiliğe kurban etmemek için sık sık banyo yaptırın Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ağustos 2009
Yazının icadı ve etkileri hakkında kısaca bilgi Tarihi Bilgiler 22 Aralık 2015
Yazının bulunmasının sonuçları nelerdir kısaca Eğitim Bilgileri 3 Aralık 2015
Yazın gölge hoş kışın çuval boş sözü ile ilgili kompozisyon Makaleler-Denemeler 26 Ağustos 2015
Yazının icadı hangi ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleşti Sorular ve Cevaplar 7 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş