Yazıkavak Köyü Eskipınar Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yazıkavak Köyü Eskipınar Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yazıkavak Köyü Hakkında - Yazıkavak Köyü Tanıtımı - Yazıkavak Köyü Resimleri

  Tarihi

  Köy, üç yerleşim yerinden toplanıp bir araya gelmiştir.Enişer,Hıdırkavağı ve Aşagıköy. Buralarda oturanlar akşamları birbirlerine misafirliğe gitmek ve ihtiyaclarını gidermek için birbirlerine uzak olduğundan aile büyükleri bir araya gelip birleşelim demişler.Yer konusunda ise şu an köyün Aşağıpınar denilen yerinde çobanların hayvanlarını suladıgı bir kaynak suyu varmış.Suyun akarında da çok büyük iki kavak ağacı varmış ve çobanlar bu kavak ağacına çakı bıcağı ile yazı yazmışlar. Atalarımız bu yazılı kavağın yanında toplaşıp yazıkavak köyünü kurmuşlar. Kuruluş tarihi belli degildir.

  Kültür

  Köyün, genellikle nisan ve mayıs aylarında yetişen kıvrışık olarak bilinen ottan yapılan bükmesi meşhurdur. . Köyde dini bayramlarda bayramın birinci günü pilav pişirilerek köy konağında yemek verilir. Cuma günleri köy konağında cuma namazına gelenlere yemek verilir. Bayramlarda yeni yürüyen erkek çocuklar arasında koşu yapılır. Kazanana horoz veya para verilir.

  Coğrafya

  Karabük iline 43 km, Eskipazar ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Tüm Eskipazarın köylerinin yolları asfalt iken,bizim köyün yolları malesef taş ocağına ait çok yüksek tonajlı kamyonların sayesinde köstebek yuvası gibi kullanılamaz durumdadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.Yazıkavak Köyü Eskipınar Karabük
   

Bu Sayfayı Paylaş