Yazıkarakuyu Köyü Besni Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yazıkarakuyu Köyü Besni Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yazıkarakuyu Köyü Besni-Yazıkarakuyu Köyü Hakkında -Yazıkarakuyu Köyü Tanıtımı -Yazıkarakuyu Köyü Resimleri

  Yazıkarakuyu, Adıyaman ilinin Besni ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: BESNİ - İl: ADIYAMAN

  Köy Muhtarı: Hacı TERCAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu:0 535 371 26 73

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı:74 km

  İlçeye Uzaklığı:29 km

  Rakım:591 m

  Tarihi
  Köyün tarihi köy Suriyeden gelen şeyhanlı aşiretinden bir kürt köyüdür.Urfada nüfuslu bir aşirettir.Günümüzde yazıkarakuyu halkınını yardımlaşma duyguları ve köydeki huzur ortamı bir çok köye ders niteliğindedir bunda köyde yaşayan herkesin bir akrabalık bağıyla bağlı olması gösterilebilir. Köyün adı köyde bulunan tuzlu bir kuyudan gelmektedir. Asıl adı kürtçe karaktır, sonradan düzlük bir vadide olması sebebiyle yazı ve karakuyu denilmiştir.

  Kültür
  Köyün bozdada adında içinde 3 tane mezarın bulunduğu ve orada ziyaret diye anılan bir mesire yeri vardır. eskiden köylüler cuma günleri hep birlikte oraya gider kurbanlar kesip pilavlar yaparak birlikte vakit geçirirlerdi. orada çocuklar oyun oynar büyükler de kadın erkek ayrı muhabbet ederlerdi. Bunun yanı sıra köyler arası futbol turnuvalarına da katılan köy futbol takımı bulunmaktadır. her yıl kış aylarında bu turnuvalar devam etmektedir.halk yazın tarlalarda çalıştığı için bu tip etkinlikler daha çok kışın yapılmaktadır. takım, antrenmanlarını köyün futbol sahasında(sar bedaro) yapmaktadır. eskiden köydeki erkekler taş atma, atlama, çelik çomak ve bilye oynama gibi oyunlar da oynayarak vakit geçirirlerdi. Köyün meşhur yemekleri içli köfte, sarma, dolma, düğün yemeklerinde yapılan bulgur pilavı(germı), kuru fasulye ve nohut(tırşık), basala, taplama, kışın yapılan çiğköftesi..

  Coğrafya
  Adıyaman iline 74 km, Besni ilçesine 29 km uzaklıktadır. Düz bir ovada kurulmuş olup akarsuyu sofraz çayıdır. Mezraları: Yazıbademce (Payomca)

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak geçerken, kışları fazla soğuk geçmez. Kar yok denecek kadar azdır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 toplam 1077-510 erkek 567 kadın
  2000 978
  1997 1087

  Ekonomi
  Önceleri imkanların kısıtlı olmasından dolayı sulu tarımın çok az yapıldığı köyde insanlar toplanıp adanaya pamuk toplamaya, niğdeye patates toplamaya, yozgata mercimek nohut biçmeye, malatyaya kayısı toplamaya ve karadenize fındık toplamaya giderek geçimlerini sağlarken son dönemlerde sulu tarımın başlamasıyla köyde ciddi bir ekonomik kalkınma yaşanmıştır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. başlıca ürünler Buğday;Arpa,mercimek,nohut,kırmızı biber, susam,mısır,antep fıstığı, aycicek,karpuz,pamuk,tütün ve kavun yetiştirilir.Toprakları verimli ve sulu tarım yapılabilmektedir. son dönemlerde kullanılan tarımsal alanların çoğalmasıyla hayvancılık önemini eskiye göre biraz kaybetmiştir. köyde ömrünün tamamına yakını çobanlıkla geçirmiş-60 yıldan fazla- seksen yaşlarında Avdo dayı adında bir çoban vardır ve gözlerinde bir problem olduğu için ve çok yaşlandığı için çobanlığı bırakmıştır. "Ben on yaşlarındayken çobanlığa başladım" demiştir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Haci TERCAN
  2004 - Mehmet ÖZTÜRK
  1999 - Yusuf GÜLLÜ
  1994 - Yusuf ERTÜRK
  1989 - Haci TERCAN
  1984 - H.Ali ALTAN
  1979 - Muhammed KARACA

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca 2008 yılı içerisinde köye yeni cami ve köy odası yapılmıştır.

  [​IMG]

  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

 2. nisan ayı gelir ve o zaman yazı kara kuyu köyü tıpkı bir cennete döner o köy çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güzel bir köy
  *,.0*...............*-
   

 3. yazıkarakuyu çok eğlenceli ve mükemelll bi yerdir memleketimi özledim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazıkarakuyu Köyü Besni Forum Tarih
Yazıkarakuyu İlköğretim Okulu Besni Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş