Yazıköy Köyü Safranbolu Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Yazıköy Köyü Safranbolu Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Safranbolu Yazıköy Köyü - Yazıköy Köyü Hakkında - Yazıköy Köyü Tanıtımı - Yazıköy Köyü Resimleri  Tarihi

  Yazıköyün yarihi devirleri çok eski zamanlara dayanır özellikle Anadoluya gelen Türkler Safranbolu bölgesine geldiklerinde bu bölgede yaşayan rumların bulunduğu büyük bir köydür o dönemlerde Yazıköy Türkleri olarak adlandırılan insanlar Yazıköyün dağlık kesimlerinde göçer bir tarzda yaşamlarını sürdürürler. Ancak zamanla Türkler ticaretle uğraşarak zenginleşir ve yerleşik hayata teşviklerle geçmeye başlarlar bu dönemlerde yazıköy üst kısmında ndoğru türkleşir.Bunu gören rüm halkı Türklerin köyün içine kadar inmesini engellemek için buraya bir duvar ördüler ( asar ) bu duvarın kapısı haftada bir gün açılır o gün alışveriş yapılır daha sonra tekrar kapanır.Daha sonraları Türklerin nufusunun artması ve rumların ticarette türklere bağımlı olmaya başlamaları bu duvarın acılması ile sonuçlandı ve Türkler köyün her noktasına yerleştiler o dönem içinde köyle bi adet kilise bulunmaktadır . Köyün ismini türkler vermişlerdir ve geçen süre içerisinde değişime uğramıştır rumların yasadıkları dönemde köyün ismi Yavuz köydür .Daha sonra mubadele dönemlerinde tüm rumlar yerlerini bırakıp gitmişlerdir kalan malları türkler tarafından kullanılmış ve işletilmiştir . Şu dönemde yazıköy safranbolunun en köklü ve kültür bakımından en derin köyüdür.

  Kültür

  Yazıköy Safranbolu’ nun nüfus yoğunluğu bakımından ikinci büyük köyüdür. İlçe merkezine 4 km.’lik asfalt bir yolla bağlanmıştır. 659 haneden oluşan köyün nüfusu kış aylarında 1000 yaz aylarında 1500 e ulaşmakla birlikte resmi nüfusu 1180′dir. 11 derslikli modern bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. 6 personelle 24 köye hizmet veren bir sağlık ocağı, 400 hat kapasiteli telefon santrali, köy konağı, su ve kanalizasyon şebekesi ile hergün aralaıksız saatli servisleriyle günde 12 sefer olmak üzere toplu taşıma sistemine mevcut olup ilçenin en gelişmiş köylerindendir. Son yıllarda sebzecilik, meyvecilik gelişmiş olup, yörenin en güzel üzüm bağları Yazıköy’dedir. Rumlara ait mescit e dönüştürülmüş kilise binası ile halen kullanılan hamam mevcuttur.

  Coğrafya

  Karabük iline 13 km, Safranbolu ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün en meşhur geçim kaynağı bağcılıktır ve buna dayalı olarak eskiden şarapcılık, şu zamanda ise sirke ve pekmez yazıköy ismiyle özdeşleşmiştir. Üzüm bağları ilk zamanlarda Kocabağderesi mevkiinde yoğunlaşmışken, zamanla bu bölge önemini yitirmiş ve köye daha yakın bölgeler daha kullanılır hale getirilmiş. Son zamanlarda Aydere ve Büyükkovuz mevkii bağcılığın yeni mekanları olmuştur. Son yıllarda geleneksel çiftlik ve çavuş üzümlerinin yanında daha değişik üzüm çeşitleri yetiştiren üreticiler Safranbolu üzüm festivalinde birçok kez birincilik almışlardır.

  Pekmez ve sirke de köyün ünlü ürünleri arasında başı çekmektedir. Son yıllarda seracılık ve arıcılık da üreticilerin ilgi alanları içine girmiştir. Hayvancılık, özellikle koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır.

  Son yıllarda işkolu olarak yükselen değer taşocağı işletmesi ve taş işçiliği dikkat çekmektedir. Safranbolu’da turizm yükseldikçe eski konaklar bir bir restore edilmektedir. Aynı zamanda şehir içi turizme uygun olarak beton yerine taş döşemesi yapılmaktadır. Bu taş ihtiyacı Osmanlı zamanında olduğu gibi yine Yazıköy arazisindeki yapıya uygun taşlardan temin edilmektedir.  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ve diğer köylerden öğrenci gelmektedir. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır Sağlık ocağı ve ambulans vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Yol,su,elektrik ve kanalizasyon sistemleri konusunda herhangi sıkıntısı bulunmamaktadır.Son dönemlerde altyapı elden geçirilmiş ve iyi bir seviyeye getirilmiştir. Köyün girişindeki aşağıpınar deresi ıslah edilerek sorunlu halden çıkarılmıştır. Köyün yaşam standardı Türkiye geneli gözönüne alındığında orta sınıf derecesindedir, sakin ve huzurlu bir yaşam sürülmektedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazıköy Köyü Safranbolu Forum Tarih
Yazıköy Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Yazıköy Köyü Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 12 Mayıs 2010
Yazıköy Köyü Afşin Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Yazıköy Köyü Merkez Burdur Burdur Tanıtımı 3 Nisan 2010
Yazıköy Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş