Yazıköy Datça Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yazıköy Datça Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Datça Yazıköy Köyü - Yazıköy Köyü Hakkında - Yazıköy Köyü Tanıtımı - Yazıköy Köyü Resimleri  Muğla ilinin Datça ilçesine bağlı bir köy.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köye bağlı Knidos antik kentinde dünyanın ilk güneş saati ve hastanesi bulunmaktadır.Benzerleri arasında en güzeli olarak nitelendirilen ünlü Afrodit heykeli de henüz bulunamamış olmasına rağmen Knidos antik kentinin simgesi olmuştur.Burası Ege Denizi'nin en son noktası yani Ege ile Akdeniz'in birleştiği Datça Yarımadası'nın en uç noktasındadır.Knidos'tan Yunan adaları çok net bir biçimde görülebilmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Datça yarımadasının en ucunda bulunan Knidos antik kenti yolu üzerinde bulunan bir köydür.Köye bağlı 1 kilometre uzağında Belenköy adı verilen bir de mahalle vardır.


  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000
  1997
  Ekonomi

  Halkı geçimini badem, zeytin, keçiboynuzu vb. tarım ürülerinin yanısıra arıcılık ve turizm faaliyetlerinden sağlar. Çok fazla miktarda şarap tüketilen köyde ikisi köy içinde ikisi de köy dışında (Esentepe ve Knidos) olmak üzere 4 adet restoran vardır. Antik kent Knidos da idari taksimatta bu köyün muhtarlığına bağlı gözükmektedir. Köye 3 km yakınlıkta deniz kenerındaki Değirmenbükü mevkiinde şarap üretim çiftliği bulunmaktadır.Hem Yazıköy'de hem de mahallesi Belenköy'de eski taş evler vardır.Bağlaröz(Bağlizin),Domuzini,Galamış,KütükBu rnu,Gıyrap,Eştengil,Değirmenbükü,Guylucak,Barkaz, Murdala koyları ve mevkiileri köyün civarında bulunan görülmeye değer yerleri arasındadır.Bağlarözü koyuna marina inşasıyla ilgili bir proje bulunmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır . Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur,içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazıköy Datça Muğla Forum Tarih
Yazıköy Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Yazıköy Köyü Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 12 Mayıs 2010
Yazıköy Köyü Afşin Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010
Yazıköy Köyü Merkez Burdur Burdur Tanıtımı 3 Nisan 2010
Yazıköy Köyü Gerede Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş