Yazıca Köyü Merkez Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yazıca Köyü Merkez Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yazıca Köyü Merkez Adıyaman-Yazıca Köyü Hakkında - Yazıca Köyü Tanıtımı -Yazıca Köyü Resimleri  Yazıca, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: ADIYAMAN

  Köy Muhtarı: MAHMUT EKİNCİ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:0 (416) 242 21 52

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı:17 km

  İlçeye Uzaklığı:17 km

  Coğrafya
  AdıyamanMerkezine 18 km uzaklıktadır. Köy yerleşim yeri yamaçlık düz bir yere kurulmuştur. Adıyaman ilinin 1988 yılı öncesi Adıyaman İlinini Arazisi En büyük olan köylerinden birisiydi. Doğusunda Bozhöyük, bardakçı, Güneydoğsunda Bağpınar, Batısında Akpınar, Kuzeyinde Adıyaman ili, Güneyinde Atatürk Barajı vardır. 1990 lı yıllardan sonra yüzde yetmiş arazileri ATATÜRK Barajı Suları altında kaldı.Köyün üç tarafı sularla çevrili yarımada şeklindedir. köy yerleşim yeri yüksek olduğundan harika bir baraj manzarası vardır.iki tanede adamız mevcuttur...manzarayı m.ortaç gilin evinin yanından bakmanız lazım bu manzara adıyamanın en güzel manzaralarından bitanesidir 2 tane ada vardır bi tanesi kaplağ dır... köyde şuan 70 e yakın ev bulunmaktadır köyün gençleri köyde durmaz hemen hepsi istanbuldadır

  bu köy ayrıca adıyaman ın parisi olarak gösterilir köydeki gençler futbolda da başarılıdır büyük bir sahaya sahiptir geneli adıyaman lisesi mezunudur ve gençler okumaya kararlı bu köyde her nekadar imkanlar el vermesede yinede okumaya çalışıyorlar ve bu köyün eski ismi ÇENÇEN dir sulu tarım da yeni yeni geçilme safasında ama gerçekten verimli arazilere sahip tir kavun karpuz bağcılık acur buğday ve arpa üretiminde adıyaman birincisidir. çok kültürlü köydür aynı zamanda üniversite ye giden öğrenci sayısı tam olarak iki elin parmaklaru kadardır.. futbol takımıda 95li yıllarda adıyamanspora futbolcu verecek kadar gelişmiş ancak göç dolayısıyla bu da gerçekleşmemiştir nüfusunun çoğu köyden dışarıdadır şu an(26012010)%20kadar nüfus yerleşim yerindedir geri kalanı şehir merkezi istanbul ve çeşitli illere dağlmaktadır.:.

  İklim
  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.ama bu kara iklimi atatürk barajı etkisinden dolayı ılıman karasal iklim olmuştur. Akdenize benzer bir iklime sahiptir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 408
  2007 419
  2000 800
  1997 650

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tütünün kalkmasıyla ekonomi çöküntüye uğramıştır. Köyün büyük kısmı geçimini balıkçılıkla sağlar. Ayrıca hayvancılık da ön plandadır. Fazla mera olmamasına karşın koyun, keçi, sığır yetiştirilir.Köyün üç tarafı sularla çevrili olduğu için tarımsal alanda çok kolay sulama yapılabilmektedir. Köyün karpuz ve kavun yetiştiriciliğine son beş yılda büyük önem kazanmıştır.1988 yılları öncesi bağcılık önem arz ederdi 1988'li yıllarda bağlara hastalı düşmesi sonucu bağlar kurudu ve bağ yerleri kuru tarıma terk edildi. Şuan yeni yeni bağcılığa tekrardan başlanmaktadır.  [​IMG]

  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazıca Köyü Merkez Forum Tarih
Yazıçayırı Köyü Hakkında Bilgi Kulu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yazıcameydan Köyü Daday Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 13 Nisan 2010
Yazıca Köyü Kıbrıscık Bolu Bolu Tanıtımı 1 Nisan 2010
Yazıca Köyü - Malatya Malatya Tanıtımı 13 Mart 2010
Merkez Yazıcam İlköğretim Okulu Kastamonu Tosya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 3 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş