Yazıcık Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Yazıcık Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yazıcık Köyü Devrek hakkinda bilgiler - Yazıcık Köyü Devrek resimleri - zonguldak koyleri  Yazıcık, Zonguldak ilinin Devrek ilçesine bağlı bir köydür.

  * 1 Tarihi
  * 2 Kültür
  * 3 Coğrafya
  * 4 İklim
  * 5 Nüfus
  * 6 Ekonomi
  * 7 Muhtarlık
  * 8 Altyapı bilgileri


  Tarihi

  Zehhellî bir kavmin yaşadığı Dirgine Cenevizce:Üçkale;Yazıcık ise Türkçe:Küçük ova anlamındadır.Bolu sancakına bağlı bir kazaydı.Zonguldak-Devrek-Eğerci beldesine bağlı bir köy oldu.

  Kültür

  Yazicik Köyü Zonguldak ilinin Bolu’ya sinir olan köyüdür. Bu nedenle köy Zonguldak ve Bolu geleneklerini tasir. Aileler ataerkil bir yapiya sahiptir. FOLKLOR: Bolu ilinin oldugu söylenen ancak yöre yaslilarinin sahip çiktigi ördek oyunun yörenin en eski oyunu oldugu bilinir. Topal Osman oyunu Kültür Bakanligi’nin arsivine girmistir. Samanist özellik gösteren davul zurna ile oynanan köçekçe dikkat çekmektedir.

  Coğrafya

  Zonguldak iline 86 km, Devrek ilçesine 32 km, Mengen'e 25 Yedigöller'e 26 km uzaklıktadır.Bolu daginin uzantisi sayilacak tepeler ve bol ormanli bölgedir. Köy sinirlari içinden geçen Karadeniz’e dökülen Filyos Çayi’nin bir kolu Devrek Çayi’nin eski yatagina yerlesmistir. 1997 yilinda yasanan sel felaketinden sonra yatagi yer degistirmistir. Tepeler üzerine yerlesen mahalleler vardir. Devrek, Mengen, Bolu Yedigöller üzerinden tepe aralarindan açilan üç yol vardir. Ormanlarda bol miktarda mese, kayin, çam agaci vardir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 2000
  1997 -

  1430/1500/2000 nüfusludur.

  Ekonomi

  Yasam biçimlerinin alt yapisi olan ekonomik durumu incelendiginde tamamen orman ürünlerine dayali bir yapi görülmektedir. 1958 yilinda önce özellikle Istanbul’a göç edenler Orman Isletmesi’nin çalismalarinin artmasiyla geri dönmüslerdir. Ormanin hor islenmesi nedeniyle verim düsünce tekrar göç baslamistir. Ormandan kazanilan iyi degerlendirilmemisler, yatirima dönüstürülmemistir. O dönemlerde köyde iki firin bir as evi çalismakta imis. Ekilen alanin bir bölümü çok verimsizdir. Bir bölümde çok otlakli az topraklidir. En büyük ünite olarak Orman Isletmesi vardir. 200-300 kisilik ayakkabi fabrikasi ve yaninda süt fabrikasi vardi fakat simdi kapandi. Bir kisim köylüler orman hizmet islerinde çalismaktadir. Orman isletmesinin orman kullanma kooperatiflerine verdigi isler ortaklar arsinda pay edilmektedir. Yazicik Ilkögretim Okulu’nda köylüler için bir gelir kaynagidir. Okul zamanlari ögretmenlerin harcamalari köye ufakta olsa bir gelir saglamaktadir. Filyos çayi üzerine yapilan baraj ekonomiyi biraz hareketlendirmis, issizligi önemli ölçüde azaltmistir.Baras tamamlandiginda ekonomil açidan kalkinmanin hizlanacagi tahmin edilmektedir. Ayrica Yazicik Köyü ülkemizin önemli turistik yörelerinden olan Yedigöller yolu üzerinde oldugundan buraya gelen turistlerin geçis noktasindadir.Fakat tesislesme olmadigindan bu durumdan yeterince faydalanilamaktadir. Yazicik Köyünde her hafta Pazar günü Pazar kurulmaktadir. Bu nedenle çevre köylerin merkezi durumundadir.Köylülerin ihtiyaçlarina cevap verecek marketler, lokanta, araba tamircisi, yikama yaglama, oto lastikçi, elektirikçi gibi diger köylerde olmayan ticaret yerleri mevcuttur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - NAİL Akkaş
  2004 - Fettah Çaylak (2.dönemi 2004-)
  1999 - Ömer DURBAL (Sakalar Mh'den)
  1994 - Fettah ÇAYLAK (Değirmenyanı Mh'den)(15/12/1943-)
  1989 - Mehmet TABAK (Adaçay Mh'den)
  1984 -KAZIM KOSEOGLU

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün iki su kaynağı:Eski/doğal su ve faturalı köylü suyu(2005). ALTYAPI ve ÜSTYAPI Orman işletme müdürlüğü,muhtarlık,sağlık ocağı tabipliği,ilköğretim okulu,PTT acentası,Esnaf ve Pazaryeri,cami` vardır.

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Yazıcık Köyü Hakkında Forum Tarih
Yazıcık Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Yazıcık Köyü Pozantı Adana Adana Tanıtımı 28 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş